Z życia przedszkola 2012/2013

PIŻAMOWE SZALEŃSTWO?- tylko na Zielonej Nocy w MP 47 🙂

Co to była za noc! Po zakończeniu roku grupy straszaków zgodnie z tradycją pojawiły się w przedszkolu by przeżyć niesamowitą przygodę. Już u wejścia do placówki rozbrzmiewała piosenka „Witajcie w naszej bajce” zapraszająca dzieci do niezwykłej podróży z Panem Kleksem, który jako gość specjalny razem z Adagiem Niezgódką pasował każdego przedszkolaka na ucznia akademii Pana Kleksa. Na początek wypełnialiśmy nieraz trudne, ale niezwykle ciekawe zadania w ogrodzie przedszkolnym. Po intensywnym wysiłku wszyscy udali się na przepyszną kolację do specjalnie przygotowanej jadalni. Po przebraniu się do piżamowych kreacji udaliśmy się z ochotą na niezwykłą dyskotekę pełną atrakcji i niespodzianek. Tańce przy naszych ulubionych piosenkach były naprawdę energiczne 😉 dlatego też po nich udaliśmy się do naszych sypialni, w których czekały na nas przygotowane wcześniej śpiwory. Jeszcze nazajutrz na śniadaniu wszyscy wspominali niezapomnianą noc w przedszkolu 🙂
Zdjęcia ….

ZAKOŃCZENIE ROKU STARSZAKÓW

„Wszystko co dobre, szybko się kończy!” … I chociaż dzieciaki spędziły w naszym przedszkolu kilka lat tak naprawdę czas zleciał bardzo szybko. 14.06.2013r. przepięknymi programami artystycznymi dzieci z najstarszych grup pożegnały się ze swoimi ukochanymi Paniami, wspaniałym przedszkolem a także podziękowały rodzicom za trud włożony w ich dotychczasowe wychowanie. Były łzy wzruszenia, ale i wybuchy śmiechu przy wspominaniu cudownych momentów. Życzymy wszystkim kochanym wychowankom samych sukcesów w dalszej drodze edukacji!
Zdjęcia ….

FESTYN RODZINNY

13.06.2013r. jak co roku wszystkie dzieciaki wraz z rodzicami zgromadziły się na niezwykłym rodzinnym festynie. Moc atrakcji jest trudna do opisania. Tym razem nasz festyn miał jednak niezwykły cel: pomoc w ratowaniu serduszka Kacperka. Koleżanki i koledzy znowu stanęli na wysokości zadania rozpoczynając festyn swoimi specjalnie przygotowanymi kolorowymi, muzycznymi występami. Pozostając w muzycznym klimacie uczestnicy mogli podziwiać Orkiestrę Dętą kopalni Halemba- Wirek Ruch Wirek w aranżacjach koncertowych. Można było również wylicytować przepiękne obrazy, wylosować niezwykłe niespodzianki, poszaleć na dmuchanych zamkach. I tym razem nie zabrakło wspaniałych reprezentantów Policji oraz Ratownictwa Medycznego. Niezwykłe konkursy przeprowadzane były przez naszych zaprzyjaźnionych Harcerzy. Mali piłkarze mogli zmierzyć się w przygotowanym specjalnie dla nich turnieju. Ale to nie wszystko: każdy mógł zakupić niezwykłą ręcznie robioną pamiątkę, zjeść przepyszne ciasta i kiełbaski. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizacje tego niezwykłego wydarzenia!
Zdjęcia ….

Koncert dla Kaperka odsłona II 🙂

09.06.2013r. to kolejny ważny dzień w walce o zdrowie i szczęście Kaperka. Tym razem o jego zdrowe serduszko starali się cudowni wykonawcy na koncercie zorganizowanym w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej. Uczestnikom towarzyszyły wielkie emocje, na które wpływ miały słowa Ojca Świętego przekazane przez nasze przedszkolaki oraz piękno muzyki wykonywanej przez ludzi z dużym sercem… Dziękujemy!
Zdjęcia ….

Festyn parafialny.

08.06.2013r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w festynie zorganizowanym przy kościele parafii pw. św. Barbary w Rudzie Śląskiej. Nasze przedszkolaki miały okazję umilić uczestnikom festynu czas prezentując przygotowane występy taneczno- wokalne. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość wystąpienia. Różnorodne atrakcje, przyjazna atmosfera jednoznaczne świadczą o udanym festynie 🙂
Zdjęcia ….

„Jaś i Małgosia” w nowej odsłonie …

11.06.2013r. wszystkie przedszkolaki miały niezwykłą okazję uczestniczyć w specjalnym przedstawieniu teatralnym. Znana bajka „Jaś i Małgosia” ukazana została przez cudownych aktorów w całkiem nowej odsłonie. Osoby starsze z Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej ukazały w historii siostrzyczki i braciszka, że warto być grzecznym i pomagać innym. Śmieszne dialogi, elementy muzyczne, dekoracje oraz naprawdę urzekająca gra aktorów zasłużyła na gromkie brawa!
Zdjęcia ….

Wizyta fryzjerek.

Niedawno w naszym przedszkolu zawitały Panie, które dbają o nasze czasem niesforne fryzury. Misiaki i Tygryski mogły wygodnie zasiąść w przygotowanym na tę okazję fotelu fryzjerskim i słuchając wiadomości dotyczących tego zawodu poddać się malej metamorfozie 🙂 Efekty były bardzo zadowalające i z pewnością odwiedzą jeszcze Panie fryzjerki w prawdziwym salonie. Dziękujemy za wizytę!
Zdjęcia ….

„Wszystkie dzieci nasze są!”- Dzień Dziecka w przedszkolu

Początek czerwca niesie ze sobą święto najważniejszych osób w przedszkolu- dzieci. 03.06.2013r. należał właśnie do nich. Każda grupa uczestniczyła w specjalnie przygotowanych grach, zabawach i konkursach. Moc radości, uśmiechów i zadowolenia na twarzach naszych podopiecznych świadczą o tym, że był to jak najbardziej udany dzień. Życzymy wam, aby już każdy dzień był właśnie taki!
Zdjęcia ….

Dzień Mamy i Taty.

Chociaż tym razem święto naszych kochanych rodziców odbywało się w różnym czasie w poszczególnych grupach każdej uroczystości towarzyszyły te same uczucia: radość, wzruszenie i oczywiście moc miłości. Dzieci przygotowały piękne programy artystyczne by za pomocą poezji i piękna muzyki pokazać rodzicom jak bardzo ich kochają i dziękują za trud wkładany w wychowanie 🙂
Zdjęcia ….

Handzik w Misiakowie.

Kółko teatralne wraz ze swoimi genialnymi przedstawieniami lubi odwiedzać różne miejsca. Handzik, który opowiada „jak to chcioł zostać strażokiym” nie mógł nie odwiedzić naszych małych przyjaciół z Misiakowa. Maluchy były zachwycone grą swoich starszych kolegów no i oczywiście możliwością posłuchania języka śląskiego. Przedszkolaki na pewno nie zapomną zawitać w Misiakowie z następnym przedstawieniem …
Zdjęcia ….

Spotkanie z Pielęgniarką.

29.05.2013r. zawitała u nas bardzo ważna osoba dbająca o nasze zdrowie- Pani Pielęgniarka. Dzięki jej wizycie starszaki mogły zapozna się ze specyfiką tego zawodu i uświadomić jak bardzo jest on potrzebny. Dzieci miały okazję zmierzyć sobie ciśnienie, zapoznać się ze sprzętem medycznym i utrwalić wiadomości dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

Całodniowy podbój Krakowa 🙂 – wycieczka.

Obfity w wydarzenia tydzień zakończyliśmy wyjazdem na całodniową wycieczkę. Tym razem zmierzaliśmy do Krakowa. Po wesołej jeździe autokarem dotarliśmy do niezwykłego Muzeum Lotnictwa Polskiego. Na wielkiej przestrzeni nasze oczy cieszyło 169 samolotów, 19 śmigłowców, 44 szybowce oraz wiele innych pamiątek lotniczych Było, na co popatrzeć. Każde dziecko miało okazję usiąść za sterami byłego samolotu rządowego i poczuć się jak prawdziwy pilot. Niezwykłe stroje i opowiadania przewodników przeniosły nas do świata przestworzy. Następnie udaliśmy się do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Na początek uczestniczyliśmy w zajęciach dydaktycznych dotyczących dźwięku oraz światła. Ciekawe doświadczenia przybliżyły dzieciom w przystępny sposób podstawowe wiadomości. Następnie mogliśmy podziwiać stare samochody, motory a nawet tramwaje. Wielką frajdę sprawiła dzieciom wystawa interaktywna „Wokół koła”, na której każdy przedszkolak sam wykonywał ciekawe doświadczenia, w których główną rolę odgrywała właśnie ta figura. Z kolejnej wycieczki przywieźliśmy ze sobą mnóstwo ciekawych informacji i wspomnień.
Zdjęcia ….

„Czerwony Kapturek” odwiedza Ośrodek Adaptacyjny.

Nasz niezwykły teatr złożony z cudownych rodziców przedstawił CZERWONEGO KAPTURKA w Ośrodku Adaptacyjnym dla dzieci Niepełnosprawnych. Oczywiście nie trzeba pisać ile radości mieli mali podopieczni ośrodka wraz z opiekunami 🙂
Bajkowy świat wprowadził w ich codzienność wiele humoru i z pewnością umilił czas.
Zdjęcia ….

„Pepsi cola, cola pepsi nasi chłopcy są najlepsi!”- orlikowe mistrzostwa 2013.

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. A kiedy pasja niesie ze sobą smak zwycięstwa jest jeszcze lepsza. Nasi chłopcy z różnych grupo reprezentowali w czwartek 23.05.2013r. MP 47 w orlikowych mistrzostwach przedszkoli w piłce nożnej. Po zaciętej rywalizacji, w której przede wszystkim liczyła się dobra zabawa i gra fair play wywalczyli II oraz VI miejsce. Gratulujemy!
Zdjęcia ….

„Przez pola, poprzez las, do babci biegnie Kapturek!”

Takiego zwrotu akcji nie spodziewał się żaden przedszkolak! 23.05.2013r. na naszej scenie pojawili się niezwykli aktorzy…RODZICE! Wspaniali aktorzy przenieśli nas do magicznego świata bajki „Czerwony Kapturek”. Niezwykłe kreacje bohaterów oddziaływały na wyobraźnię dzieciaków, które były zachwycone grą aktorską swoich rodziców. Było zaciekawienie, radosny śmiech i naprawdę gromkie brawa dzieci i całego personelu przedszkola. Wydarzenie miało też charakter medialny, o czym świadczy wizyta telewizji Sfera.
Dziękujemy wspaniałym rodzicom i prosimy o jeszcze! 🙂
Zdjęcia ….

„Czymu Handzik zostoł strażokiym?”- dla kolegów i koleżanek.

22.05.2013r. wszystkie dzieci z przedszkola mogły wreszcie podziwiać swoich rówieśników w kolejnym przedstawieniu przygotowanym przez nasze zdolne kółko teatralne :). Wystawiany wielokrotnie przy różnego rodzaju ważnych okazjach Handzik zagościł wśród młodszej publiczności. Zabawne dialogi w języku śląskim, pięknie wykonane piosenki i oczywiście kolorowa scenografia przykuła uwagę przedszkolaków, które brawami nagrodziły całe kółko teatralne wraz z przygotowującymi je paniami 🙂

Wielki sukces na „Do- Re- Mi”!

22.05.2013r. dzieci niepełnosprawne z grupy specjalnej oraz grup integracyjnych wyruszyły na podbój festiwalu artystyczno-wokalnego „Do- Re- Mi”. Jego organizatorem było Miejskie Przedszkole nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi. Jak co roku były tańce, śpiewy, ale przede wszystkim dobra zabawa! Dzięki wspaniałemu przygotowaniu przez Panią Kasię oraz Panią Asię dzieci z oddziałów integracyjnych zdobyły Grand Prix!!!
Ale to jeszcze nie koniec…kolejna grupa składająca się z naszych wspaniałych ŻABEK i delfinkowej Kaji wywalczyła swoim występem I miejsce!
Wszyscy cieszymy się z tych niezwykłych sukcesów i bijemy gromkie brawa
Zdjęcia ….

Spotkanie z ratownikiem medycznym.

Zdrowie to podstawa! A gdzie można nauczyć się jak dbać o zdrowie i życie swoje i innych? Oczywiście w przedszkolu! Już od najmłodszych lat warto kształtować podstawową wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy, dlatego też w MP 47 zorganizowano spotkanie z ratownikiem medycznym. Specjalnie zaproszony gość- Tata Oliwii z grupy SKRZATY bardzo chętnie zaprezentował dzieciom cały schemat udzielania pierwszej pomocy. Dzieciaki nie tylko miały okazję zobaczyć specjalną prelekcję, ale nawet same przećwiczyć wszystkie udzielane porady. Teraz już każdy starszak będzie potrafił ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej oraz wykonać sztuczne oddychanie.
Zdjęcia ….

„Cała Bykowina dla Kacperka!”

19.05.2013r. okazał się niezwykła niedzielą dla całego naszego przedszkola. Dzieci jednocząc siły z rodzicami i nauczycielami walczyły o życie swojego kolegi Kacpra Chmiela zbierając fundusze na operację jego chorego serduszka. Specjalnie przygotowany koncert to dopiero początek długiej drogi zgromadzenia niezbędnych środków finansowych. Już teraz dziękujemy z całego serca wszystkim zaangażowanym!
Od was zależy zdrowie Kaperka 🙂
Spotkajmy się na kolejnym koncercie 🙂
Zdjęcia ….

„Snuj się bajeczko…”

Dnia 17.05.2013r. w piątek w Miejskim Przedszkolu Nr 20 w rudzie Śląskiej nasze przedszkolaki z kółka teatralnego wzięły udział w III edycji konkursu bajkowego „Snuj się bajeczko”. Mali aktorzy wcielili się w rolę uczniów, nauczycielki i strażaków w śląskim przedstawieniu „Czymu Handzik zostoł strażokiym?” napisanego przez Panią Monikę Czoik. Jury wyróżniło Alinkę Gliszczyńską, która pięknie wystąpiła na scenie w roli uczennicy. Gratulujemy!

Polskie Radio na bis 🙂

14.05. 2013r. to kolejny muzyczny dzień dla straszaków z MP 47. Po raz drugi mieliśmy okazję uczestniczyć w nagraniu audycji muzycznej organizowanym w Polskim Radiu. Tym razem piękne utwory muzyki klasycznej wybrzmiały w wykonaniu uczniów szkół muzycznych województwa śląskiego. Przeniesieni w świat filharmonii odpoczywaliśmy od hałasu i relaksowaliśmy się pięknem muzyki…
Zdjęcia ….

„Porwanie kury Korduli” – przedstawienie teatralne.

Poprzez stałą współpracę ze szkołami podstawowymi dzieci mogą dowiedzieć się jakie atrakcje czekają je w dalszej drodze edukacyjnej. Tym razem 25.04.2013r. mogliśmy uczestniczyć w przedstawieniu pt.: „Porwanie kury Korduli”. Piękne stroje, wspaniale przygotowani uczniowie znowu udowodnili nam jakich ciekawych rzeczy można nauczyć się w szkole.
Zdjęcia ….

Szkoła tuż- tuż!

Dani 16.04.2013r. starszaki z naszego przedszkola miały okazję odwiedzić swoich kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 21. Mogły nie tylko zwiedzić budynek szkoły, ale uczestniczyć w specjalnie przygotowanych zajęciach różnego rodzaju. uczniowie przygotowali niezwykła prezentacje multimedialną pokazującą jak fajne może być chodzenie do szkoły. oprócz tego przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w kolorowych zajęciach z języka angielskiego, w zabawach muzyczno- ruchowych z chustą animacyjną, w zabawach dydaktycznych z różnymi doświadczeniami biologicznymi i fizycznymi, w zajęciach językowych w szkolnej bibliotece, w zajęciach logopedycznych, w zajęciach w sali komputerowej. Mogli również zmierzyć się w przygotowanych wyścigach na zasadzie toru przeszkód na sali gimnastycznej oraz nauczyć się nowego układu na zajęciach tanecznych. Moc atrakcji i różnorodność zajęć z pewnością zachęci straszaków do pójścia do szkoły
Zdjęcia ….

„Co to za instrument z wieży hejnał gra?”

24.04.2013r. nasi podopieczni brali udział w kolejnych zajęciach z cyklu projektu muzycznego „My Muzykanci Konszabelanci” prowadzonego przez Panią Ewelinę z MP 42 oraz Panią Karolinę z naszego MP 47. Tym razem dzięki współpracy tych przedszkoli dzieci poznawały budowę, brzmienie i sposób gry na trąbce. Pan Marcin Bubolc, który już nie raz odwiedzał nasze progi zaprezentował jakie możliwości posiada ten instrument i zachęcił dzieci do nauki gry na nim.
Zdjęcia ….

Niezwykły tydzień JEŻYKÓW

Jeżyki przez cały tydzień podróżowały po Europie. Swoją podróż rozpoczęły od Polski, gdzie zapoznały się z wyglądem flagi, godła, dowiedziały się, jakie miasto jest stolicą Polski. Następnie odwiedziły Włochy i tak jak w przypadku Polski zapoznały się z wyglądem flagi, dowiedziały się, że ulubionym bohaterem bajek jest Pinokio, zapoznały się z nazwami potraw charakterystycznych dla Włoch. Tak się złożyło, że w tym dniu panie kucharki na obiad zaplanowały spagethi, więc uwieńczeniem podróży było danie narodowe Włoch. Na koniec zawitaliśmy do Francji i tak jak poprzednio poznaliśmy flagę, uczyliśmy się prostych słówek, oglądaliśmy zdjęcia wieży Eiffla, zapoznaliśmy się z bohaterem bajki Misiem Coralgolem. Oglądaliśmy zdjęcia naszych przyjaciół z przedszkola w Lyonie. W ostatnim dniu mogliśmy zakosztować ciasta francuskiego, które dzieci upiekły wraz z Panią Iwona i Ewą. Dzieci spróbowały swoich wypieków, częstowały nimi panie w przedszkolu a część zabrały do domu.
Bogatsze o wiedzę i doświadczenia wspominają jak to miło jest podróżować 🙂

Zdjęcia ….

Jeżyki szukają wiosny 🙂

Tym razem możemy podziwiać jak to dzieci z grupy Jeżyki wyruszyły na poszukiwanie wiosny. Bibułkowe kwiaty wykonały w domu wraz z rodzicami!!!! Podczas spaceru pytały przechodni czy przypadkiem nie widzieli wiosny, w zamian obdarowywali kolorowymi kwiatami.
Mieszkańcy osiedla na widok korowodu maluszków zatrzymywali się i dziękowali za miły prezent 🙂 W drodze powrotnej znaleźliśmy a raczej spotkaliśmy to na co z wielkim utęsknieniem czekaliśmy od dawna – Panią Wiosnę 🙂

Zdjęcia ….

Spotkanie z psem w grupie Żabek

W dniu 24 kwietnia w grupie Żabek odbyło się spotkanie dzieci z psem Lilą. Miało charakter aktywności oraz edukacji z udziałem psa (Animal Assisted Activity, Animal Assisted Education).
Celami zajęć zajęć było zapoznanie dzieci z psem, nawiązanie z nim kontaktu, wdrażanie do rozwoju wiedzy na temat bezpiecznego kontaktu z nim, a także rozwijanie wiedzy na temat wyglądu psa oraz nazewnictwa części jego ciała. Istotne było także także oddziaływanie poprzez kontakt dotykowy, czyli stymulacja sensoryczna .
Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w zajęciach, w miarę upływu czasu zyskując coraz większe poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia z kontaktu z psem.

psycholog
Agnieszka Herczakowska

Zdjęcia ….

Warsztaty Cztery Pory Roku

W dniach 20 i 27 marca odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Cztery Pory Roku dla dzieci z niepełnosprawnością i ich rodziców. Tym razem rodzice mieli okazję zapoznać się z elementami Metody Ruchu Rozwijającego W.Sherborne, uczestnicząc we wspólnych zabawach i ćwiczeniach.
Głównym założeniem metody tej jest posługiwanie się ruchem jako narzędziem we wspomaganiu rozwoju psychoruchowego dziecka i w terapii zaburzeń rozwoju. Celem wykorzystywania Metody W.Sherborne jest rozwijanie przez ruch sprawności fizycznej, świadomości własnego ciała, świadomosci przestrzeni i zdolności działania w niej, a także gotowości do nawiązywania bliskiego kontaktu z drugą osobą.
Ćwiczenia nie są trudne, a ponadto przyjemne dla rodzica i dziecka.

psycholog
Agnieszka Herczakowska

Zdjęcia ….