Z życia przedszkola 2015/2016

DZIELIMY SIĘ RADOŚCIĄ!
18.02.2016 r.

W ramach realizacji programu Mali miłośnicy książek nauczycielki z naszego przedszkola Iwona Barszcz, Agata Bogobowicz, Katarzyna Skutnik i Karolina Pindel już po raz trzeci odwiedziły Oddział Pediatryczny Miejskiego Szpitala w Rudzie Śląskiej. Podczas pierwszej wizyty dzieci przebywające w szpitalu otrzymały książki zebrane przez wychowanków przedszkola. Drugim razem niespodzianką były prace przeprowadzonego miedzyprzedszkolnego konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater bajkowy”. Do kolejnej wizyty nauczycielki przygotowały się równie starannie. Pragnąc umilić czas małym pacjentom wcieliły się w role bajkowych postaci. Przebrane w leśne skrzaty, clowna oraz śmieszną Pipi rozweselały chorych pacjentów.Nie zabrakło również kontaktu z literaturą dziecięcą. Dzieci z uwagą wysłuchały baśni o Śpiącej Królewnie. Zaś przy utworach muzyki dziecięcej brały udział w zabawach ruchowych i tanecznych. W spotkaniu brali udział nie tylko mali pacjenci ale również ich opiekunowie przebywający na oddziale. Wesoła atmosfera panowała do samego końca. Uwieńczeniem mile spędzonego czasu było wręczenie dla wszystkich kartek z życzeniami wykonanych przez wychowanków, Rodziców oraz nauczycieli przedszkola. Nauczycielki z rąk personelu medycznego otrzymały podziękowania oraz zaproszenie do przeprowadzenia kolejnego spotkania w szpitalu. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie a dzieciom życzymy zdrowia.
Zdjęcia ….

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
9.02.2016 r.

W tym dniu nasze przedszkole odwiedzili Komendant Państwowej Straży Pożarnej P. Andrzej Małysiak i P. Monika Czoik – Nowicka. Zaproszeni goście podczas spotkania starali się zainteresować przedszkolaków dziecięcą poezją. Deklamowali wiersze z tomiku W krainie fantazji, których autorką jest P. Monika. Bezpośredni kontakt z lekturą dostarczył dzieciom wiele pozytywnych emocji i dobrej zabawy. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

SPOTKANIE W C. H. PLAZA
7.02.2016 r.

Po raz kolejny dzieci z kółka teatralnego mogły popisać się swoimi umiejętnościami aktorskimi przed dużą publicznością , tym razem zgromadzoną w Centrum Handlowym Plaza. Wystawiły przedstawienie W poszukiwaniu gwizdka. Mali aktorzy w ten sposób uświetnili rozstrzygnięcie konkursu plastycznego Cukierkowe drzewko pod patronatem lokalnej poetki P. Moniki Czoik – Nowickiej. Zwycięzcom konkursu P. Monika wręczała dyplomy i nagrody. Szczególną nagrodę za Cukierkowe drzewko otrzymały dzieci z grupy Skrzaty z naszego przedszkola w postaci darmowego wejścia do sali zabaw w Centrum Handlowym Plaza. Gratulujemy. Dzieciom z kółka teatralnego dyrektor centrum ufundował smaczne lody. Dzięki takim spotkaniom talenty naszych przedszkolaków możemy zaprezentować w środowisku lokalnym oraz zintegrować osoby skupione wokół przedszkola – dzieci, ich rodziców i pracowników.
Zdjęcia ….

W KARNAWALE SAME BALE
4 – 5.02.2016 r.

Bal karnawałowy to jedno z najważniejszych wydarzeń w przedszkolu dla dzieci, bo przecież jest gwarancją dobrej zabawy. Możliwość przebrania się za kogoś innego jest dla nich wielką atrakcją. Stroje przedszkolaków były ciekawe , o co zadbali Rodzice. Wśród dziewczynek dominowały księżniczki, Elzy, tancerki, a wśród chłopców pojawili się kowboje, rycerze, Ninje, Batmany. Pamiątkowe zdjęcia pozwoliły na utrwalenie tych wspaniałych strojów. A potem już tylko zabawa, którą prowadził clown -wodzirej przy melodiach z repertuaru dziecięcego i nie tylko. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie sali na bal.
Zdjęcia ….

W KRĘGU JASEŁEK
29.01 – 1.02.2016 r.

W ramach współpracy z Gimnazjum nr 6 nasi przedszkolacy z grup starszych ( Misiaki, Motylki, Biedronki, Zajączki) zostali zaproszeni przez gimnazjalistów do obejrzenia przedstawienia jasełkowego Jeden zero dla nieba. Postacie diabłów i aniołów oraz teatr cieni wywołały ogromne zainteresowanie wśród dzieci. Najważniejszym momentem było jednak zakończenie jasełek, gdy dobro zwyciężyło nad złem. Gimnazjaliści zaś przybyli do przedszkola w poniedziałkowy ranek, aby zobaczyć jasełka Elfiki św. Mikołaja w wykonaniu swoich młodszych kolegów. Trzeba zaznaczyć , ze obydwa przedstawienia uzyskały uznanie podczas XX Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Jasełkowych.
Zdjęcia ….

KRYSZTAŁOWY SOPELEK
27.01.2016 r.

Po raz kolejny dzieci uczestniczyły w IV Zimowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej KRYSZTAŁOWY SOPELEK zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 40 we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Rudzie Śląskiej. W festiwalu wzięły udział dzieci z rudzkich placówek oświatowych a także miast ościennych. Uczestnicy prezentowali talenty artystyczne najczęściej poprzez piosenki i tańce. Nasi przedszkolacy z grup Motylki i Misiaki wystąpiły z układem choreograficznym do piosenki Idzie kot. Zaś dzieci z grupy Skrzaty przygotowały układ do utworu Taniec Mai. Wspaniałe stroje dzieci uatrakcyjniły występy, które bardzo podobały się zgromadzonej publiczności. Podczas festiwalu dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienia koleżanek i kolegów z innych placówek oświatowych biorących udział w spotkaniu. Wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody. Udział w festiwalu pozwolił dzieciom na przeżycia emocjonalne i jednocześnie na kształtowanie świadomego odbiorcy sztuki oraz na przełamywanie barier związanych z niepełnosprawnością. Wszystkim zaangażowanym Rodzicom w organizację festiwalu serdecznie dziękujemy.
Zdjęcia ….

TOURNEE KÓŁKA TEATRALNEGO

Po świętach Bożego Narodzenia dzieci z kółka teatralnego wystawiały przedstawienie jasełkowe Elfiki św. Mikołaja w środowisku lokalnym. Pierwsze spotkanie miało miejsce 8 stycznia w salkach katechetycznych przy parafii św. Pawła w Rudzie Śląskiej. Sztuka została wystawiona dla emerytów i rencistów Huty Pokój. Organizatorem tego spotkania był radny naszego miasta p. J. Skudlik. Zaś 13 stycznia dzieci występowały przed gospodarzami Dziennego Domu Pomocy Społecznej, a dzień później byli gośćmi w Żłobku Miejskim Misiakowo. Ale przede wszystkim gratulujemy małym aktorom nagrody, którą otrzymali za udział w XX Przeglądzie Jasełkowym organizowanym przez Miejski Dom Kultury W Rudzie Śląskiej. Każda wizyta zarówno odbiorcom jak i aktorom dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń.
Zdjęcia ….

BABCIE I DZIADKOWIE W PRZEDSZKOLU
20 – 22.01.2016 r.

W tych dniach gościliśmy w poszczególnych grupach ważne osoby czyli Babcie i Dziadków naszych przedszkolaków. Było nam niezmiernie miło powitać ich w tak licznym gronie, co z pewnością świadczy o ich miłości do wnuków. Wnukowie zaś swoja miłość, szacunek i podziękowanie wyrazili poprzez wiersze, piosenki, teatrzyki czy tańce. Na koniec uroczystości dzieci wręczały upominki przez siebie wykonane, a goście zostali zaproszeni do poczęstunku. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w organizacji Dnia Babci i Dziadka. Było milo i niezwykle wzruszająco.
Zdjęcia ….

KIEDY NADCHODZI TEN CZAS
21.12.2015 r.

Kiedy zbliżają się święta Bożego Narodzenia wprowadzamy dzieci w świąteczny nastrój. Na korytarzach pojawiają się świąteczne ozdoby i choinki. Dzieci ubierają drzewka w swoich salach oraz poznają bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje. Wykonują też kartki świąteczne lub inne prace związane ze świętami. Punktem kulminacyjnym jest udział przedszkolaków w poranku wigilijnym. Wszystkich zebranych na spotkaniu przywitała p. katechetka B. Ogłoza. Gościem specjalnym był ks. proboszcz Jerzy Nowak. Dzieci podczas poranku wykazały się szeroką wiedzą na temat historii Bożego Narodzenia. Podczas wigilijnej uroczystości dzieci miały okazję oglądania jasełek pt. Elfiki św. Mikołaja autorstwa M. Czoik – Nowickiej w wykonaniu przedszkolaków z kółka teatralnego. Nadszedł czas na świąteczne życzenia, które wszystkim przedszkolakom przekazali ks. proboszcz Jerzy Nowak i p. dyrektor Mirosława Muskietorz. W tym dniu dzieci przy świątecznie nakrytych stołach dzieliły się opłatkiem i składały sobie życzenia. Obiad składał się z tradycyjnych, wigilijnych potraw. Było bardzo uroczyście. W godzinach popołudniowych mali aktorzy wystawili jasełka dla swoich bliskich. Dziękujemy im oraz ich rodzicom i paniom prowadzącym kółko teatralne za przygotowanie wspaniałych jasełek.
Zdjęcia ….