Z życia przedszkola 2015/2016

EUROPEJSKI TYDZIEŃ AUTYZMU
8.12.2015 r.

Już po raz kolejny w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy obchody Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Z tej okazji zostały zaproszone dzieci niepełnosprawne wraz z dyrektorami i nauczycielami rudzkich placówek oświatowych. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości przez P. dyrektor M. Muskietorz. Następnie goście oglądali przedstawienie teatralne W poszukiwaniu gwizdka przygotowane przez dzieci z kółka teatralnego. W tej ważnej uroczystości uczestniczył również gość specjalny – Mikołaj, który przygotował dla dzieci różne ciekawe zagadki czy zadania do wykonania. Dużo radości było podczas konkursu pakownia prezentów, w którym dzieci uczestniczyły wraz ze swoimi nauczycielami. Były również prezenty i wspólne zdjęcia z Mikołajem. Dalej zabawa toczyła się w salach, gdzie dzieci wykonały Aniołka z przygotowanych elementów.
Zdjęcia ….

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU
7.12.2015 r.

I oto nadszedł jeden z najbardziej oczekiwanych i ulubionych dni przez dzieci – Mikołaj. Ze względu na brak śniegu gość przyjechał do przedszkola samochodem, jak zwykle w czerwonym płaszczu i czapce. O swoim przybyciu powiadomił głośnym dzwonkiem. Wtedy na chwilę zapanowała cisza, a potem okrzyki radości. Dzieci miały okazję porozmawiać z gościem oraz zaśpiewać piosenki dla niego. Wszyscy przedszkolacy odważnie pozowali do zdjęć z Mikołajem, który wcześniej wręczył im prezenty. Było fajnie i wesoło.
Zdjęcia ….

PRZEDSZKOLNE KONKURSY
3.12.2015 r.

W tym dniu zostały rozstrzygnięte konkursy przeprowadzone na terenie naszego przedszkola:
• przedszkolny konkurs Rodzinne liczydło matematyczne
• międzyprzedszkolny konkurs Mój ulubiony bohater bajkowy

Jury w składzie: artysta – malarz p. Kornel Wilczek, wicedyrektor przedszkol p. Grażyna Kumnacka, intendentka przedszkola p. Bożena Szweda bardzo bacznie przyglądało się pracom wykonanym przez uczestników konkursów. Po wymianie zdań jury przyznało następujące miejsca. W konkursie Rodzinne liczydło matematyczne:
• I miejsce: Bartosz Krawczyk, Leon, Konrad Gawenda
• II miejsce: Julia Rajca, Julia Gauza, Hanna Barszcz
• Wyróżnienia: Paweł Ochocki, Tomasz Mrozek, Dorian Paruch, Paweł Skórniewski Szymon Iskra, Klaudia Kostorz, Lena Śledzińska.

Zaś w konkursie Mój ulubiony bohater bajkowy:
• I miejsce: Wiktor Maksis MP 28
• II miejsce: Elżbieta Cnota: MP Miodowa Chatka
• III miejsce: Olga Czechowicz: MP 30
• Wyróżnienia: Julia Niejadek MP 17, Julia Słota MP 38, Eryk Urban MP 47, Agata Grudzień MP 47, Maja Czekała MP 18, Łucja Talarek MP 4.

Wszystkim Rodzicom, przedszkolakom biorącym udział w konkursach dziękujemy za zaangażowanie, liczny udział i pomysłowe prace. Dla uczestników konkursów przewidujemy atrakcyjne nagrody.
Zdjęcia ….

 

POZNAJEMY ZAWODY
3.12.2015 r.

Eksperymentowanie barwą, farbą i pędzlem zawsze dostarcza dzieciom wiele radości. Tych emocji mogły doświadczyć dzieci niepełnosprawne z grup: Misiaki, Motylki i Żabki. Malowały obraz pod czujnym okiem artysty – malarza p. Kornela Wilczka, który jednocześnie w sposób bardzo prosty wprowadził dzieci w tajniki sztuki malarskiej. Dzieci podczas malowania były zainteresowane i skupione na tworzeniu, co zaowocowało pięknym obrazem na temat Jesień. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

W POSZUKIWANIU GWIZDKA
2–3.12.2015 r.

Z początkiem grudnia odbyły się premiery przedstawienia teatralnego W poszukiwaniu gwizdka według scenariusza lokalnej pisarki Moniki Czoik – Nowickiej. Najpierw sztuka została wystawiona w Żłobku Miejskim Misiakowo w Rudzie Śląskiej. W tym samym dniu w godzinach popołudniowych oglądali ją Rodzice i inni goście małych aktorów. Dzień później miała miejsce premiera w przedszkolu dla naszych wychowanków. Wszyscy widzowie byli zachwyceni talentami recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi występujących, ich strojami i odwagą sceniczną . Wspólna praca dzieci z kółka teatralnego, pań prowadzących i pomoc Rodziców w realizacji sztuki dostarczyły wszystkim odbiorcom ciekawych, emocjonalnych przeżyć artystycznych. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

GÓRNICY W PRZEDSZKOLU

Ruda Śląska jest miastem górniczym. To dlatego o Barbórce – tradycyjnym święcie górniczym w naszym przedszkolu nigdy nie zapominamy. Co roku zapraszamy górników, aby przybliżyli przedszkolakom ich tradycje. W dniach poprzedzających to święto zaproszeni górnicy przybyli do każdej z grup, oczywiście ubrani w mundury górnicze. W związku z tym dzieci miały okazję poznać galowy mundur i czako (nakrycie głowy). Poznały również górnicze godło, na które składa się pyrlik i żelosko oraz znaczenie pióropuszy na czapce. Goście mówili też o szpadzie, która jest ważnym elementem stroju. Otrzymuje się ją za sumienną pracę. Dalej goście opowiadali o ich pracy, z którą wiąże się wiele niebezpieczeństw. Wspominali też o Skarbniku, który często pomagał górnikom. Dzieci były bardzo zainteresowane górniczymi tradycjami. Dziękując gościom przedstawiły wiersze, piosenki i tańce, a także wręczyły laurki. Wszystkim górnikom życzymy bezpiecznej i spokojnej pracy w kopalni. Dziękujemy. Szczęść Boże!
Zdjęcia ….

ALADYN
13.11.2015 r.

Przedszkolacy zainteresowani sztuką teatralną udali się do Domu kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach, aby obejrzeć spektakl muzyczny Aladyn wystawiony przez Wrocławski Teatr Muzyczny T – ART. Była to historia nastoletniego chłopca o imieniu Aladyn osadzona w realiach dalekowschodniej krainy. Inni bohaterowie sztuki to podstępny czarnoksiężnik, niesforna paczka Aladyna, piękna księżniczka i Dżin wyłaniający się z czarodziejskiej lampy, który spełniał życzenia właściciela. Dzieci z zachwytem obserwowały poszczególne sceny spektaklu. Taniec, śpiew i piękne stroje uatrakcyjniły tę opowieść.
Zdjęcia ….

UCZNIOWIE W PRZEDSZKOLU
2.11.2015 r.

W tym dniu do naszego przedszkola zawitali uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2. Wspólnie z przedszkolakami z grup Pszczółki i Zajączki uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych dotyczących przygotowań zwierząt do zimy.Wysłuchali opowiadania H. Bechlerowej Jeż Kolczatek szuka mieszkania na zimę. Następnie wykonali pracę grupową Jeż z obrysowywanych a potem powycinanych dłoni dzieci. Oczywiście dla gości był też czas na przypomnienie sobie przedszkolnych czasów czyli wspólną zabawę z młodszymi kolegami.
Zdjęcia ….

PASOWANIE NA STARSZAKA
27, 28 i 30.10.2015 r.

W ostatnim tygodniu października dzieci z grup starszych: Biedronki, Motylki, Misiaki i Zajączki zostały pasowane na przedszkolaka – starszaka. Dzieci na tę uroczystość zaprosiły osoby najważniejsze w ich życiu czyli swoich Rodziców. Z niecierpliwością czekały na ten dzień przygotowując jednocześnie program artystyczny dla gości. Podczas uroczystości wszyscy stanęli na wysokości zadania. Przedszkolacy pochwalili się swoimi umiejętnościami recytatorskimi, wokalnymi oraz tanecznymi. Podczas spotkania towarzyszyła im również P. dyrektor M. Muskietorz, która po ślubowaniu dzieci wielkim ołówkiem dokonała pasowania na starszaka. Uroczystości zakończyły się wręczeniem dyplomów. Jesteśmy starszakami! Hurra!
Zdjęcia ….

W TROSCE O ZDROWIE DZIECI
29.10.2015 r.

W tym dniu z wizytą do naszego przedszkola przybyli pracownicy rudzkiej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. W spotkaniu brali udział przedszkolacy z grup starszych. Zaproszeni goście w ramach projektu Zdrowe dziecko, zdrowy dorosły, zdrowa rodzina przeprowadzili zajęcie poparte prezentacją multimedialną Szkoła czystych rąk. Podczas spotkania dzieci ćwiczyły ruchy prawidłowego mycia rąk według instrukcji zawartych w prezentacji oraz przy pomocy bezpośredniego pokazu prowadzącego. Następnie przedszkolacy udali się do swoich umywalni, gdzie w sposób praktyczny wdrażali poznaną wiedzę na temat mycia rąk. Oczywiście wszystko odbywało się pod czujnym okiem pracowników stacji. Dzieciom zwrócono również uwagę na oszczędzanie wody i odpowiednie dozowanie mydła. Dziękujemy P. Danucie Balcer i pozostałym gościom za ciekawe spotkanie.
Zdjęcia ….

CO ROBI STRAŻNIK MIEJSKI?
28.10.2015 r.

Widząc celowość naszych działań w zakresie spotkań z ludźmi, którzy dbają o bezpieczeństwo dzieci po spotkaniach z policjantami do naszego przedszkola zaprosiliśmy P. Arletę – strażnika miejskiego. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grup: Biedronki, Delfinki, Misiaki, Motylki, Pszczółki. Gość przedstawił dzieciom na czym polega jego praca: dbanie o przyrodę, bezpieczeństwo na drodze i pilnowanie porządku. P. Arleta również poprzez wiersz Znaki drogowe przybliżyła znaczenie niektórych z nich: przejście dla pieszych, droga dla rowerów, zakaz ruchu pieszych. Przypomniała też o konieczności zakładania kasku podczas jazdy rowerem. Dzieci miały również okazję zobaczyć mundur strażnika, przymierzyć czapki oraz poznać inne atrybuty potrzebne strażnikom do ich pracy: pałkę i kajdanki. Przedszkolacy od gościa otrzymali kolorowanki, dzieci zaś wręczyły Pani strażnik pamiątkową laurkę. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

ŚW. JAN PAWEŁ II – PATRON RODZINY
22.10. 2015 r.

W naszym przedszkolu dzień 22 października został poświęcony pamięci Papieża Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęły dzieci z grupy Biedronki, które wierszem opowiadały ożyciu Świętego. Przedszkolacy z wszystkich grup mieli okazję zobaczyć film pt Papież – Polak. Po projekcji P. katechetka B. Ogłoza zadawała pytania na temat filmu. Prawidłowe odpowiedzi zostały nagrodzone obrazkami z wizerunkiem Jana Pawła II. Ponadto dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym Św. Jan Paweł II – patron rodziny wypowiedziały się na temat swoich prac i otrzymały nagrody w postaci dyplomów i kolorowanek. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Gościliśmy również uczennice Gimnazjum nr 6, które dla przedszkolaków zaśpiewały ulubioną piosenkę Papieża – Barkę. Dziękujemy za to spotkanie. Papież Jan Paweł II był złowiekiem, który zmienił nasz świat.
Zdjęcia ….