Z życia przedszkola 2015/2016

POZNAJEMY ZAWODY
20.10.2015 r.

W tym dniu grupa Delfinki gościła P. Agnieszkę Czapelka – mamę Kajtka. P. Agnieszka pracuje w Urzędzie Miasta Katowice w dziale planowania przestrzennego. W związku z wykonywanym zawodem: urbanista, przeprowadziła z dziećmi bardzo interesujące zajęcie, które przybliżyło przedszkolakom na czym m. in. może polegać praca w urzędzie miasta. Gość przygotował wiele pomocy , które uatrakcyjniły spotkanie. Dzieci podczas zajęcia projektowały Przedszkolandię oraz poznały procedurę składania wniosków do urzędu. Dzieci otrzymały również kilka gadżetów: pozycję Ani Stańczyk Katowice oczami dziecka, breloczki oraz balony. Serdecznie dziękujemy!
Zdjęcia ….

KONKURS WODO, NASZA WODO

Konkurs plastyczny Wodo, Nasza Wodo został zorganizowany przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury oraz rudzką Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną. Został skierowany do dzieci 5- 6 letnich rudzkich przedszkoli. Zadaniem dzieci było stworzenie prac plastycznych, które miały wyrażać wiedzę o wodzie oraz o jej racjonalnym wykorzystaniu. Nasi przedszkolacy również wzięli udział w tym konkursie:
Alan N. – gr. Misiaki
Zuzanna B. – gr. Motylki
Sławomir M. – gr. Motylki
Ich prace zostały nagrodzone podczas finałowej gali w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie Śląskiej. Zuzanna B. podczas gali powiedziała: Ja narysowałam pastelami takie czynności jak kąpanie się i podlewanie kwiatków czyli tego, co można robić wodą. Teresa Golda, dyrektorka rudzkiego sanepidu zaznaczyła, że: Przede wszystkim zależy nam na edukacji ekologicznej i zdrowotnej, które dzięki takim konkursom rozpoczyna się już od przedszkola, a także o promowanie zdrowych nawyków i zdrowego stylu życia.
Gratulacje dla naszych przedszkolaków!

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

W dniu 13.10. 2015 r. naszym gościem w przedszkolu był aspirant Sławomir Krawczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Rudzie Śląskiej. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie grupy z naszego przedszkola. Podczas wizyty gościa dzieci utrwalały zasady prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
W sytuacjach zaaranżowanych przez p. S. Krawczyka przedszkolacy mieli okazję praktycznie utrwalić pięć zasad przechodzenia przez jezdnię. Gość przypomniał również o bezpiecznym podróżowaniu samochodem: o konieczności siadania w fotelikach i zapinaniu pasów bezpieczeństwa.
Z kolei 19. 10. 2015 r. dzieci z grup starszych gościły sierżanta sztabowego Roberta Zielińskiego z Komendy Miejskiej w Rudzie Śląskiej. Nasz gość skupił się przede wszystkim na opisie munduru policjanta, jego atrybutach i akcesoriach niezbędnych policjantowi do pracy. Przestrzegał również dzieci przed nierozważnym postępowaniem w budynkach i na powietrzu, które mogą zagrażać bezpieczeństwu. Następnie dzieci oglądały radiowóz policyjny i jego wyposażenie.
Każda wizyta policjantów jest bardzo ważna dla przedszkolaków, bo dostarcza wielu przeżyć. Tak też było tym razem. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

MAŁA STRAŻNICA
17 i 30.09.2015 r.

Dzieci z grupy Zajączki i Misiaki wybrały się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach – Szopienicach, gdzie uczestniczyły w warsztatach – Mała strażnica w Centrum Edukacji Bezpieczeństwa dla dzieci.
Dzieci miały okazję zobaczyć sprzęt i pojazdy strażackie, wspinać się po drabinie, uderzyć w strażacki dzwon, obserwować doświadczenie z ogniem i zobaczyć film o strażakach. Ciekawą formą zabawy dla dzieci była możliwość połączenia się z numerem straży pożarnej i poinformowania ich o zaistniałym wydarzeniu. Ponadto dzieci wcieliły się w rolę strażaków ubierając się w kurtki i hełmy. Zabawa w strażaków była bardzo atrakcyjna.
Bezpośredni kontakt ze strażakami oraz aktywny udział w zabawach z pewnością poszerzył wiedzę przedszkolaków na temat ich ważnej pracy.
Zdjęcia ….

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29.09.2015 r.

Dnia 29 września 2015 r. nasze przedszkole odwiedziła radna Rudy Śląskiej Cecylia Gładysz oraz poetka naszego miasta Monika Czoik – Nowicka. Zaproszone panie przeczytały wierszyki z tomiku „W krainie fantazji” przez „Ciocię Monią”. Dzieci z grup integracyjnych „Misiaki” i „Motylki” oraz grupy specjalnej „Skrzaty” przeniosły się do świata teatru, piratów oraz królestwa smakołyków. Było miło i przyjemnie. Pani Cecylia i ciocia Monia poczęstowały dzieci słodyczami a nasze przedszkolaki zatańczyły i zaśpiewały oraz wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane laurki. Chwile z krainą fantazji na długo pozostaną w naszej pamięci.
Zdjęcia ….

SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM
23.09.2015 r.

Pszczelarstwo jest dziedziną, której najważniejszym celem jest hodowla pszczół. Jest ona realizowana w pasiekach, które składają się z uli. Taki ul mogli zobaczyć nasi przedszkolacy podczas spotkania z p. A. Szweda – pszczelarzem. Przedstawił dzieciom na czym polega praca hodowcy pszczół. Podkreślił też znaczenie pszczoły miodnej w życiu człowieka. Pokazał królową pszczół, pszczoły – robotnice, trutnie, strój pszczelarza, plaster miodu i inne akcesoria. Na koniec odbyła się degustacja miodu na kruchych wafelkach.
Dziękujemy. Spotkanie było bardzo interesujące.
Zdjęcia ….

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
21.09.2015 r.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został ustanowiony przez Sejm, by podkreślić znaczenie edukacji przedszkolnej dla rozwoju dzieci. W związku z tym już po raz trzeci obchodziliśmy to święto. Tradycyjnie każda grupa była ubrana w ustalonym wcześniej kolorze. Dlatego też było bardzo kolorowo i radośnie. Po przywitaniu hymnem przedszkolaka p. Dyrektor Mirosława Muskietorz złożyła dzieciom życzenia z okazji ich święta. Następnie najmłodsi brali udział w różnych konkursach. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci zostały zaproszone do rozwiązywania zagadek związanych z przedszkolem. W kolejnym konkursie ich zadaniem było zatańczyć do wylosowanej piosenki wykorzystując znane gesty i ruchy. Dalej obchody toczyły się w ogrodzie. Przedszkolacy maszerowali dookoła ogrodu w rytm piosenek z dziecięcego repertuaru. Wielką atrakcją dla dzieci było wymyślanie marzeń przedszkolaka. Puszczanie balonów wypełnionych helem miało symbolizować ich spełnienie.
Fajnie jest być przedszkolakiem!
Zdjęcia ….

XV MIEJSKA OLIMPIADA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W RUDZIE ŚLĄSKIEJ
9.09.2015r.

Dzieci z grup integracyjnych : Misiaki i Motylki oraz grupy specjalnej Skrzaty wzięły udział w kolejnej edycji Olimpiady Osób Niepełnosprawnych.
Podczas uroczystego otwarcia Olimpiady nastąpiło
– powitanie wszystkich uczestników,
– odczytanie Apelu Olimpijskiego,
– zapalenie znicza olimpijskiego,
– odegranie hymnu,
– wciągnięcie flagi olimpijskiej na maszt,
– oficjalne otwarcie igrzysk.
Po uroczystym rozpoczęciu zawodnicy startowali w trzech kategoriach medalowych: biegu na 30 m. , skoku w dal oraz w pchnięciu kulą. Próbowali swoich sił także w innych zabawach ruchowych np. rzut piłką, trafianie do celu czy na torze przeszkód.
Nasi przedszkolacy w kategoriach medalowych osiągnęli wiele sukcesów:
bieg 30 m.: Martyna P.- I miejsce
Jakub J.- I miejsce
Bartek K. -II miejsce
pchnięcie kulą : Małgorzata M.- I miejsce
Bartek K.- I miejsce
Liliana G.- III miejsce
skok w dal : Milena J. – III miejsce
Serdecznie gratulujemy naszym przedszkolakom.
Po olimpiadzie p. A. Poloczek, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji powiedziała: Nowy Bytom był dzisiaj centrum świata radości, miłości i przyjaźni ponad barierami.
Zdjęcia ….