Z życia przedszkola 2017/2018

Wizyta w szkolnej bibliotece

9 marca przedszkolacy z grupy Zajączki zostały zaproszone przez panią Izabelę Ochocką do biblioteki w Szkole Podstawowej nr 2. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było już wcześniej z rodzicami w bibliotece, ale dla większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. W tym magicznym miejscu dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarki. Mogły również oglądać różne książki. Na koniec pani Iza przeczytała im bajki. Największym zainteresowaniem cieszyła się ,,Książka bez obrazków”. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie.
Zdjęcia ….

„Gość w Zajączkach”

6 marca przedszkolaków z grup Zajączki i Pszczółki odwiedził Pan Grzegorz Haiski, który jest malarzem. Na początku spotkania zapytał dzieci, czy może do nich mówić w gwarze śląskiej. Dzieci chętnie się zgodziły i z ogromnym zainteresowaniem słuchały o tym, na czym polega praca malarza. Dowiedziały się jak prawidłowo dobierać kolory, od czego należy zacząć malowanie. Zadawały również dużo pytań. Spotkanie mijało w ciepłej i radosnej atmosferze. Pan Grzegorz przyniósł również swoje obrazy przedstawiające zabytki Rudy Ślaskiej. Wśród nich przedszkolaki bez problemu rozpoznali kościół w Nowym Bytomiu. Kiedy odwiedziny dobiegały już końca, dzieci zainspirowane postawą Pana Grzegorza pokonały nieśmiałość, chwyciły za kredki i wyczarowały swoją „Wiosenną łąkę marzeń”.Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia oraz za obraz, który dostaliśmy w prezencie.
Zdjęcia ….

„Wizyta malarza”

27 lutego przedszkolaków z grup Zajączki i Pszczółki odwiedził Pan Marian Mol, który jest malarzem. Opowiedział dzieciom o swoim zawodzie, wytłumaczył, że specjalizuje się w rysowaniu portretów, ale nie farbami tylko węglem. Pokazał swoje narzędzia pracy i narysowane wcześniej portrety. Dzieci bez problemu rozpoznały Roberta Lewandowskiego, Kamila Stocha i Jakuba Wojewódzkiego. Pan Marian opowiedział dzieciom o sztuce szkicowania węglem, a następnie stworzył portret dwójki dzieci. Spotkanie było wielkim przeżyciem. Dziękujemy serdecznie.
Zdjęcia ….

Gość w Zajączkach

Dnia 23.02.2018r. Do dzieci z Zajączków zawitała mama Ksaviera, która pracuje jako fryzjerka. Na to spotkanie zostały zaproszone również dzieci z grupy Delfinki, którym pani fryzjerka zrobiła piękne fryzury .Dzięki temu spotkaniu, dzieci bliżej poznały pracę fryzjera,a także zapoznały się z akcesoriami do wykonywania tego zawodu. Dzieci z Zajączków skorzystały również z usług fryzjerskich: wszyscy chłopcy zostali obcięci, a dziewczynkom pani Monika zafarbowała włosy (bibułą) i ułożyła piękne fryzury. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Zdjęcia ….

Doświadczenia i eksperymenty

20 lutego 2018 roku pani Małgosia zaprosiła do naszego przedszkola uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 wraz ze swą nauczycielką panią Grażyną Stodolny. Dzieci z grup Skrzaty i Zajączki mogły zaobserwować ciekawe doświadczenia: tęczę z cukierków, mieszanie kolorów, dmuchanie balona za pomocą sody, znikającą wodę i ,,pianistego potwora”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały eksperymenty i zadawały dużo pytań. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Zdjęcia ….

Wierszowanie z Marią Konopnicką

20 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 imienia Jana Wyplera został zorganizowany konkurs recytatorski dla przedszkolaków i uczniów klas I- III. Wszystkie dzieci wspaniale zaprezentowały się przed publicznością. Laureaci to:
I miejsce Pola Pilecka grupa Skrzaty oraz Filip Kuc klasa 1a (absolwent naszego przedszkola);
II miejsce Adam Wycisk klasa 3 d (absolwent naszego przedszkola);
III miejsce Filip Dyczka klasa 2 a ( absolwent naszego przedszkola)
Wyróżnienia otrzymali:
Julia Wycisk – grupa Zajączki
Wiktoria Zawiał – grupa Sówki
Artur Ochocki – grupa Zajączki
Zdjęcia ….

Zajączki w sali zabaw „Safari”

Dnia 16.02.2018r. dzieci z Zajączków zostały zaproszone na urodziny Artura Ochockiego – kolegi z tej grupy. Zaraz po śniadaniu udały się do sali zabaw i tam bawiły się przez dwie godziny. Zasiadły również przy urodzinowym stole, zaśpiewały sto lat i poczęstowały się słodkościami przygotowanymi przez rodziców Artura. Zmęczone, ale w radosnych nastrojach na obiad wróciły do przedszkola. Dziękujemy za zaproszenie.
Zdjęcia ….

Warsztaty teatralne

Dnia 14.02.2018r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty teatralne w ramach innowacji ,,Zabawa w teatr”. Prowadzącą była Sabina Pawlik, absolwentka Kółka teatralnego ,,KLAKIER” w III LO w Rudzie Śląskiej. Młoda aktorka przeprowadziła zajęcia teatralne z dziećmi należącymi do kółka teatralnego w naszym przedszkolu. Przedszkolacy byli zachwyceni zajęciami z prowadzącą warsztaty. Ponadto miały możliwość poznania pracy z przeponą oraz prawidłowym poruszaniem się na scenie, a to wszystko dzięki zabawom pantomimicznym.
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia 14 lutego odbyło się kolejne spotkanie z „Filharmonią przedszkolaka”. Tym razem pan Mirek z panem Andrzejem zaprezentowali dzieciom akordeon. Bardzo dziękujemy za kolejną lekcję i czekamy z niecierpliwością na następną.
Zdjęcia ….

Absolwenci w Biedronkach

W piątek dzieci z grupy Biedronki wraz z panią Iwoną zaprosiły absolwentów przedszkola, obecnie uczniów klas III na przedstawienie, które przygotowały z okazji ,,Dnia Babci i Dziadka” Były to inscenizacje „Jak dziadek piekł babkę oraz „Pory roku”. W czasie występu nie zabrakło wesołych tańców i piosenek . Dziękujemy gościom za przybycie.
Zdjęcia ….

Zajączki odwiedzają sklep odzieżowo – pasmanteryjny

13 lutego Zajączki wybrały się do pobliskiego sklepu. Wizyta w sklepie odzieżowym związana była z tygodniowym tematem pracy „Robimy zakupy”. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą ekspedientki oraz wyposażeniem sklepu tzn. towarem i jego ułożeniem, a także utwierdzenie dzieci w przekonaniu, że praca ta jest pożyteczna dla społeczeństwa. Pani ekspedientka opowiedziała nam o swojej pracy, a także odpowiadała na pytania przedszkolaków. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało cukierki. Bardzo dziękujemy za miłe i zarazem ,,słodkie” przyjęcie.
Zdjęcia ….

DZIELIMY SIĘ RADOŚCIĄ!

To wydarzenie możemy chyba wpisać w tradycję i przywilej jaki wykonują nauczycielki Miejskiego Przedszkola Nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi w Rudzie Śląskiej.
Już piąty raz odwiedziły chore dzieci przebywające w szpitalu. Tym razem byli to mali pacjenci dawnego Chorzowskiego Centrum Pedriatrii i Onkologii im dr E. Hankego.
W okresie świątecznym nauczycielki: Iwona Barszcz, Wioleta Myller, Katarzna Skutnik oraz Małgorzata Zbytniewska zorganizowały w przedszkolu zbiórkę książeczek, kolorowanek, przyborów pismienniczych oraz zabawek. Przeprowadzone rozmowy z dziećmi oraz ogromne zaangażowanie rodziców było widoczne podczas pakowania prezentów.
Przebrane w stroje bajkowych postaci z dużą ilością niespodzianek w dniu 2.02.18 nauczycielki odwiedziły oddział pedriatryczny. Dzieci mogły wysłuchać opowiadania pt. „Złotowłosa i niedźwiadki”, z pomocą dorosłych próbowały rozwiązywać zagadki słowno – obrazkowe. Na miarę swoich możliwości brały również udział w zabawach ruchowych przy utworach muzyki dziecięcej. W chwilach odpoczynku uczyły się ilustrowanych wierszyków.
Wesoła atmosfera panowała do samego końca a radosny nastrój udało się rozbudzić nawet wśród dorosłych. Z kolei dzieci zapomniały na chwilę o swojej chorobie. Zaprzyjaźnione z nauczycielkami pokazywały swoje uczucia radości i sympatii. Uwieńczeniem mile spędzonego czasu było oglądanie „Pierwszego dzienniczka lektur” wykonanego przez przedszkolaków. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki zebrane przez naszych wychowanków.
Nauczycielki z rąk personelu medycznego otrzymały podziękowania oraz gorące zaproszenia do przeprowadzenia kolejnego spotkania w szpitalu.
Dziękujemy za ciepłe przyjęcie a dzieciom życzymy wiele zdrowia.
Zdjęcia ….

„Balonowe stwory”

Po zakończeniu balu przebierańców do grup Jeżyki i Zajączki zawitała pani Beata Kolonko – mama Tymoteusza z Jeżyków i Jakuba ze Skrzatów. Przybyła po to, aby wyczarować dla dzieci różne ciekawe wytwory z balonów. Przedszkolacy byli zachwyceni i wracali do domu z pieskami, kwiatami, koronami, motylkami, kotkami, słoniami, myszkami. Bardzo dziękujemy pani Beacie.
Zdjęcia ….

Babcie i Dziadkowie w przedszkolu

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły. Na uroczystości, które odbyły się we wszystkich grupach w naszym przedszkolu przybyli, bardzo licznie, dziadkowie przedszkolaków. Na początku przypomniano jak ważną rolę pełnią oni w życiu każdego dziecka. Ukochanym babciom i dziadkom dziękowano za cierpliwość, opiekę i czas, jaki poświęcają swoim wnuczętom oraz za ogrom bezinteresownej miłości. Przedszkolaki bardzo wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny. Swoim najbliższym dzieci  wręczyły niespodzianki przygotowane w przedszkolu wspólnie ze swoimi paniami. Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym domowym ciastem przygotowanym przez rodziców. Był to dzień niezwykły pełen wzruszeń, uśmiechów, radości.
Zdjęcia ….

Bal w przedszkolu

Bal karnawałowy to dla wszystkich dzieci dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją dla wszystkich przedszkolaków, która dostarcza im wielu przeżyć i radości. 18 i 19 stycznia w naszym przedszkolu pojawiały się bajkowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, biedronki, smoki, rajdowców, rycerzy, piratów, kowbojów, policjantów, Spidermanów, Batmanaów, a nawet Halka. Trudno było rozpoznać naszych przedszkolaków.
Na salach podczas pląsów wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Do tańca porywała samba, walc i nie zabrakło ulubionych kaczuszek. Dziękujemy dzieciom za wspaniałą zabawę a szczególnie rodzicom za przygotowanie pięknych balowych strojów.
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia 17 stycznia odbyło się kolejne spotkanie z „Filharmonią przedszkolaka”. Tym razem pan Mirek z panem Darkiem zaprezentowali dzieciom klarnet. Bardzo dziękujemy za kolejną lekcję i czekamy z niecierpliwością na następną.
Zdjęcia ….

Magia gotowania

Po raz kolejny dzieci z kółka teatralnego przygotowały dla naszych przedszkolaków przedstawienie teatralne pt. „Magia gotowania” wg scenariusza Moniki Czoik – Nowickiej. Dzieci wcieliły się w role z wielkim zaangażowaniem. Małym aktorom podczas występu towarzyszyła śmieszna muzyka, która bardzo podobała się publiczności. Najwięcej radości przyniósł wspólny taniec przy piosence „Zupa Romana” Było miło i wesoło, a obejrzenie przedstawienia na scenie było znakomitym prezentem dla wszystkich przedszkolaków. Serdecznie gratulujemy paniom prowadzącym kółko teatralne: pani Katarzynie Muzykant, Annie Janas i Katarzynie Skutnik. Brawo dla pań i aktorów.
Zdjęcia ….

Wspólne kolędowanie w Ośrodku Adaptacyjnym

Dnia 11 stycznia odbył się Koncert kolęd i piosenek świątecznych w Ośrodku Adaptacyjnym dla Dzieci Niepełnosprawnych. W tym roku dla dzieciaków zagrał i zaśpiewał zespół „Tolerancja”, który wprowadził uczestników w klimat minionych Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tak wspaniałym koncercie.
Zdjęcia ….

XXII PRZEGLĄD ZESPOŁÓW JASEŁKOWYCH

Dnia 11stycznia nasi mali aktorzy reprezentowali nasze przedszkole w XXII Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Jasełkowych organizowanym przez Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej.
Zdjęcia ….

Mobilne planetarium „Orbitek” odwiedza nasze przedszkole

Dzieci z naszego przedszkola w niecodzienny sposób mogły poznać wszechświat. Na lekcję astronomii przyjechało do nas mobilne planetarium ,,Orbitek”.
W ogromnym kulistym namiocie specjalny projektor wyczarował bajkę, która opowiadała o gwiazdach, wszechświecie i wędrujących planetach. Dzieci były bardzo zaciekawione. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Zdjęcia ….

Spotkanie wigilijne w przedszkolu

Kiedy zbliżają się święta Bożego Narodzenia wprowadzamy dzieci w świąteczny nastrój. Dzieci ubierają choinki w swoich salach oraz poznają bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje. Wykonują różne prace związane ze świętami. Punktem kulminacyjnym jest udział przedszkolaków w spotkaniu wigilijnym poprzedzonym występem Jasełkowym. W naszym przedszkolu świąteczne spotkanie odbyło się dziewiętnastego grudnia i wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Jolanta Mitas. Zaprosiła również wszystkich do oglądania przedstawienia jasełkowego, które przygotowane zostało przez panie: Grażynę, Irenę i Justynę. Wystąpiły w nim przedszkolacy z grup Sówki, Pszczółki i Zajączki. Potem nadszedł czas na świąteczne życzenia, które wszystkim przedszkolakom w imieniu swoim i wszystkich pracowników przedszkola złożyła pani dyrektor i prosiła o przekazanie tych życzeń ich rodzicom. W tym dniu dzieci w swoich salach przy świątecznie nakrytych stołach dzieliły się opłatkiem i składały sobie życzenia. Obiad składał się z wigilijnych potraw. Było bardzo uroczyście. Oczywiście pod choiną na dzieci czekały prezenty. Dziękujemy rodzicom dzieci występujących w jasełkach za przygotowanie wspaniałych strojów i życzymy wszystkim zdrowych i wesołych świąt.
Zdjęcia ….

Przedstawienie

W dniu 18.12 dzieci z trzech grup: Ddelfinki, Biedronki i Skrzaty były w Szkole Podstawowej nr 2 na przedstawieniu pt „Leśne opowieści”. Było one przygotowane przez absolwentów naszego przedszkola. Bardzo dziekujemy za zaproszenie było super.
Zdjęcia ….

Spotkanie z ratownikiem medycznym

15 grudnia ww naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził pan Michał Mazur – ratownik medyczny. Opowiedział dzieciom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Przedszkolacy z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Przypomniały sobie numery alarmowe oraz w jaki sposób wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom , na którym uczyły się podstaw reanimacji. Bardzo dziękujemy panu Michałowi za przeprowadzenie tak ciekawej lekcji.
Zdjęcia ….

Warsztaty dla dzieci

14 grudnia 2017 r. odbyły się warsztaty dla dzieci niepełnosprawnych pt., „Cztery pory roku”. Zajęcia były prowadzone głównie metoda integracji sensorycznej. Dzieci poprzez zabawę poznawały i wyczuwały swoje ciało i zmysły. Wszystkim bardzo się podobało. Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Dziękujemy
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia 14 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z „Filharmonią przedszkolaka”. Tym razem pan Mirek z panem Piotrem zaprezentowali dzieciom saksofon. Wprowadzili nas również w świąteczny nastój grając dla nas znane i lubiane kolędy na tym instrumencie. Bardzo dziękujemy muzykom za ciekawą lekcję i życzymy im zdrowych i wesołych świąt.
Zdjęcia ….

Przedszkolacy w szkole

Dla dzieci z grup Pszczółki i Sówki ten rok szkolny jest ich ostatnim rokiem w naszym przedszkolu. Przed nimi nowe wyzwanie –nauka w szkole. Aby lepiej przygotować dzieci do startu w tę szkolną rzeczywistość, 11 grudnia przedszkolacy odwiedzili kolegów oraz koleżanki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rudzie Śląskiej. Miały one okazję zobaczyć, jak wygląda sala lekcyjna, a także wziąć udział w prawdziwej lekcji i zasiąść do szkolnych ławek. Na zakończenie tej ciekawej wizyty przedszkolacy zostali zaproszeni do obejrzenia ciekawego przedstawienia przygotowanego przez uczniów klas młodszych pt. „Kopciuszek”. Bardzo dziękujemy nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 za tak ciepłe przyjęcie.
Zdjęcia ….

Europejski Tydzień Autyzmu

8 grudnia grudniu w naszym przedszkolu odbyły się po raz kolejny obchody Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Z tej okazji do naszego przedszkola przybyli goście z różnych placówek integracyjnych w Rudzie Śląskiej. Dzieci wraz ze swoimi opiekunami obejrzały przedstawienie pt. ,,Magia gotowania” przygotowane przez dzieci należące do kółka teatralnego. Był również czas na zajęcia w salach oraz słodki poczęstunek. Wszystkim dzieciom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie i wspaniałą zabawę!
Zdjęcia ….

Skrzaty w teatrze

8 grudnia przedszkolacy z grupy Skrzaty były w Miejskim Teatrze w Gliwicach na przedstawieniu pt. ,,W kole”. Wyjazd był pierwszym spotkaniem z teatrem, co zrobiło na dzieciach duże wrażenie. Na zakończenie przedstawienia wspólnie z aktorami można było rysować po ścianie. Było naprawdę świetnie. Dziękujemy
Zdjęcia ….

Pasowanie na Czytelnika

7 grudnia dzieci z grupy Pszczółki i Sówki zostały uroczyście przyjęte w poczet czytelników Miejskiej Biblioteki numer 21 w Rudzie Śląskiej. Było to wspaniałe przeżycie, każdy nowy czytelnik otrzymał kartę biblioteczną oraz medal. Przedszkolacy obejrzeli również bajkę o Franklinie, który zapisał się do biblioteki . Dowiedziały się z niej w jaki sposób należy dbać o wypożyczoną książkę. Dziękujemy Pani Irce i Grażynce.
Zdjęcia ….