Z życie przedszkola 2018/2019

Spotkanie z górnikiem

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta.
Chcąc przybliżyć dzieciom ciężką i niebezpieczną pracę górnika, każda grupa zaprosiła do przedszkola górnika.
Dzieci zaprezentowały przygotowane programy artystyczne: piosenki, wierszyki oraz wręczyły drobne upominki, które były formą podziękowania za trud pracy każdego górnika. Górnicy w zamian opowiedzieli dzieciom o swojej profesji, zaprezentowali swoje galowe stroje, a także odpowiedzieli na dociekliwe pytania przedszkolaków.
Serdecznie dziękujemy za przybycie, zaangażowanie i poświęcony czas!
Zdjęcia ….

Wizyta św.Mikołaja

Święty Mikołaj odwiedza wszystkie dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 3 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy odwiedził każdą grupę. Spotkanie z Mikołajem odbyło się w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Dzieci zaśpiewały specjalnie przygotowane piosenki, recytowały wierszyki oraz zapewniły, że były bardzo grzeczne. Mikołaj otworzył wielki wór z prezentami i obdarował  nimi wszystkie dzieci.
Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
Zdjęcia ….

27.11.2018 roku obchody Europejskiego Tygodnia Autyzmu

Już po raz dziewiąty w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy 27.11.2018 roku obchody Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Z tej okazji zostały zaproszone dzieci niepełnosprawne wraz z dyrektorami i nauczycielami z sześciu rudzkich placówek oświatowych Uroczystość rozpoczęła się powitaniem gości przez P. dyrektor Jolantę Mitas. Następnie goście oglądali przedstawienie teatralne „W podróży na koniec tęczy” autorstwa Moniki Czoik – Nowickiej, przygotowane przez dzieci z kółka teatralnego. Następnie dzieci miały możliwość uczestniczenia w dwóch konkursach związanych z aktualną porą roku oraz zabawie przy piosence „ Kap, kap, kap” Dalej zabawa toczyła się w salach, gdzie dzieci wykonały obrazek drzewa- jabłoni, w różnych porach roku. Był również czas na wspólny poczęstunek i zabawę według zainteresowań dzieci. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wspólnie spędzić czas. Dziękujemy. Do zobaczenia za rok.

Zdjęcia ….

Konkurs literacko-plastyczny „Moja pierwsza książeczka”

W naszym przedszkolu już po raz piąty odbył się międzyprzedszkolny konkurs literacko – plastyczny „Moja pierwsza książeczka”. Konkurs był adresowany dla rodziców i dzieci z rudzkich przedszkoli. Nadesłane prace były oceniane przez Panią bibliotekarkę z zaprzyjaźnionej biblioteki, która stanęła przed trudnym wyborem. Po dokładnym obejrzeniu i przeczytaniu wszystkich książeczek, a było ich naprawdę dużo, bo aż 38, wyłoniono zwycięzców:

I m-ce Aleksandra Olejniczak MP 30
II m-ce Marcelina Porada MP 47
III m-ce Lena Seredyńska MP 43

Wyróżnienie: Helena Dobrzańska MP 38, Maciek Juszczyk MP 39, Szymon Zapart MP 40.

Dziękujemy za zainteresowanie naszym konkursem. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, o terminie wręczenia nagród poinformujemy telefonicznie poszczególne przedszkola.
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

28 listopada dzieci z grup: Motylki, Misiaki, Żabki, Tygryski, Skrzaty i Jeżyki uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z „Filharmonią przedszkolaka”. Tym razem Pan Mirek wraz z Panią Małgorzatą zaprezentowali dzieciom harfę. Dzieci dowiedziały się, z jakich elementów składa się harfa, wysłuchały kilku melodii z bajek oraz nauczyły się piosenki o poznanym instrumencie. Bardzo dziękujemy za kolejną lekcję . Z niecierpliwością czekamy na następną.
Zdjęcia ….

Pokaz Tańca

W piątek – 23 listopada przedszkolacy uczestniczyli w niecodziennym pokazie tańca w wykonaniu Szkoły Tańca „EMOCJA”. Nasi goście zaprezentowali bardzo ciekawy układ taneczny, który wywołał podziw na twarzach dzieci. Nad całym wydarzeniem czuwała Pani Aneta Wysoczańska. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie.
Zdjęcia ….

KORALE PANI JESIENI

W miesiącu październiku w naszym przedszkolu nauczycielki Małgorzata Zbytniewska i Justyna Pawlik zorganizowały konkurs na najpiękniejsze Korale Pani Jesieni. Konkurs adresowany był do wszystkich dzieci z naszego przedszkola oraz ich rodziców.  Prace dzieci ocenione zostały przez niezależne jury, które stanęło przed trudnym wyborem. Wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Dominik Dubiel- bon do sali zabaw „Safarii”
II miejsce – Julia Wycisk
III miejsce – Alicja Siedlaczek
Wyróżnienia:
Stanisław Bonecki
Radosław Góra
Igor Skowron
Zuzann Kuc
Hanna Fogt
Bartosz Nowak
Gratulujemy wszystkim dzieciom.
Zdjęcia ….

KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

22 października w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się konkurs „Piosenki patriotycznej”. Do rywalizacji dołączyły również dzieci z naszego przedszkola, które zostały nagrodzone: I miejsce – Natalia Gabrysiak, Amanda Mazurek i Enzo Pagal ( grupa Skrzaty) III miejsce – Julia Wycisk i Ksavier Warmula (grupa Sówki). Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Zdjęcia ….

100 lat Niepodległości Polski 1918-2018

„Niepodległa Polska, to dom nasz kochany.
Niepodległa Polska dzisiaj świeci jej blask.
Niepodległa Polska, miedzy narodami.
Niepodległa Polska, łączy nas…”
Monika i Michał Kluza
Fragment piosenki „Niepodległa”

Tegoroczne Święto Niepodległości jest wyjątkowe. 11 listopada obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to ważne święto wszystkich Polaków, dlatego 9 listopada nasze przedszkole uczciło zbliżające się święto uroczystym apelem, w którym wystąpili najmłodsi. Ponadto nauczycielki przedszkola przygotowały dla dzieci poruszającą inscenizację do piosenki Michała i Moniki Kluza pt. „Niepodległa”, a o godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego biorąc tym samym udział w biciu rekordu dla Niepodległej.
Zdjęcia ….

Spotkanie z dietetykiem

8 listopada nasze przedszkole odwiedziła Pani Agata Kołodziej z Gabinetu Żywienia Człowieka BeFita. Dzieci obejrzały ciekawą prezentację na temat zdrowego odżywania. Dowiedziały się, których produktów powinny unikać lub jeść tylko od czasu do czasu. Przedszkolacy bardzo chętnie odpowiadali na pytania Pani Agaty. Na zakończenie wszystkie grupy uczestniczące w spotkaniu wykonały grupowe prace plastyczne pt. Babka Superjadka i Ludek Śmieciojadek. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Zdjęcia ….

Mobilne planetarium „Orbitek”

7 listopada po raz kolejny w naszym przedszkolu gościliśmy Mobline Planetarium ORBITEK. Niesamowitą przygodę rozpoczeliśmy zaraz po przekroczeniu Kapsuły Planetarium, gdzie specjalny projektor wyczarował bajkę pod dźwięcznym (i ogromnie trudnym do zapamiętania…) tytułem „Kaluoka’hina – zaczarowana rafa”. Dzieci poznały intrygującą historie zanikającej rafy i jej bohaterów: młodej ryby piły o imieniu Jake oraz paranoidalnej rybki o imieniu Mały. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bardzo nasze życie może być zależne od tego, co dzieje się dookoła nas. Bajkę wyświetlono na ekranie sferycznym, dzięki czemu dzieci miały wrażenie, jakby były w samym centrum wydarzeń. Było bardzo wesoło i kolorowo, a seans dostarczył mnóstwo pozytywnych wrażeń.
Zdjęcia ….

VII Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Jesienne Klimaty”

30 października w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu odbył się VII Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Jesienne Klimaty”. Nasze przedszkole reprezentowały oddziały integracyjne „Motylki”, „Misiaki” oraz oddział specjalny „Żabki”. Dzieci zaśpiewały i zatańczyły do piosenki „Kasztanki” i „Jesienny walczyk”. Podczas prezentacji dzieci zachwyciły nie tylko swoimi umiejętnościami artystycznymi, ale również ciekawymi strojami, które wzbogaciły cały występ. Nasi mali artyści zostali nagrodzeni brawami oraz otrzymali dyplom i nagrody.
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia 24 października odbyło się kolejne spotkanie z „Filharmonią przedszkolaka”. Tym razem dzieciom zaprezentowano fagot. Bardzo dziękujemy muzykom za piękny występ.
Zdjęcia ….

PASOWANIE NA STARSZAKA 23,24 i 25.10.2018

Jak co roku w październiku w naszym przedszkolu dzieci z grup starszych: Motylki, Misiaki, Żabki, Sówki i Skrzaty miały swój wielki dzień – Pasowanie na Starszaka.
Dzieci na tę uroczystość zaprosiły najważniejsze osoby w swoim życiu- Rodziców.
W każdej z grup uroczystość rozpoczęła się pięknym występem artystycznym. Przedszkolaki pochwaliły się swoimi umiejętnościami recytatorskimi, wokalnymi oraz tanecznymi, które to zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po wygłoszeniu przez dzieci ślubowania, pani dyrektor J. Mitas uroczyście pasowała każdego przedszkolaka na Starszaka. Każde dziecko otrzymało dyplom oraz drobny upominek. Na zakończenie imprezy, każda grupa zaprosiła rodziców na pyszny poczęstunek. Ten dzień był dla wszystkich dzieci wyjątkowy, pełen emocji i pozytywnych wrażeń

Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia 27 września rozpoczął się kolejny cykl spotkań z „Filharmonią przedszkolaka”. Podczas spotkania prowadzonego przez Pana Mirosława Krause, dyrektora Szkoły Muzycznej w Rudzie Śląskiej, dzieci poznały rodzinę instrumentów perkusyjnych ( m. in.: werbel, kij deszczowy, bongosy, wibrafon, ksylofon) ich budowę i brzmienie. Przedszkolacy zachwyceni pięknem utworów wykonywanych na poszczególnych instrumentach nagradzali muzyków gromkimi brawami. Spotkaniu jak zawsze towarzyszyła wspaniała atmosfera. Dzieciaki uczestniczyły we wspólnej zabawie, rozwiązywały zagadki słuchowe, śpiewały piosenki. Bardzo dziękujemy za tak atrakcyjne spotkanie, z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych.
Zdjęcia ….

POLSKA MOJA OJCZYZNA – warsztaty patriotyczne

21 września przedszkolacy uczestniczyli w warsztatch patriotycznych „Polska- moja Ojczyzna” zorganizowanych i prowadzonych przez przedstawicieli agencji szkolno – przedszkolnej Lupus. Głównym celem spotkania było przybliżenie i wyjaśnienie, czym jest
PATRIOTYZM i OJCZYZNA. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach – rozwiązywały zagadki związane z Polską na specjalnie przygotowanej tablicy edukacyjnej. Dzieciaki miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat Ojczyzny – wymieniały symbole narodowe, uzupełniały brakujące słowa hymnu, wskazywały na ilustracjach godło i flagę naszego kraju, zaznaczały na mapie stolicę Polski oraz naszych sąsiadów.
Na zakończenie spotkania wszyscy głośno wyrecytowali „Katechizm polskiego dziecka”, pan prowadzący warsztaty pochwalił dzieci za wiedzę patriotyczną. Następnie każdy przedszkolak mógł sobie zrobić zdjęcie w stroju żołnierza lub sanitariuszki. To było naprawdę interesujące spotkanie.

Zdjęcia ….

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września odbył się w naszym przedszkolu „Tęczowy Dzień Przedszkolaka”, który świętowaliśmy z całą społecznością przedszkolną. Tego dnia każda grupa otrzymała jeden z kolorów tęczy, w który musiała się przebrać. Rodzice jak zawsze spisali się świetnie – każde dziecko było odpowiednio ubrane, za co serdecznie dziękujemy. Podczas Tęczowego Dnia Przedszkolaka dzieciaki dowiedziały się z jakich kolorów składa się tęcza i który z nich jest najważniejszy. Kolory tęczy dominowały w tym dniu zarówno w zabawach ruchowych jak i w pracach plastycznych. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem wykonały plakat tęczy. Następnie w kolorowym pochodzie uroczyście przemaszerowały przedszkolnymi korytarzami i udały się do ogrodu, gdzie ustawiły się kolorami i z dumą prezentowały swoje barwy. Pani Dyrektor złożyła dzieciom życzenia i przesłała mnóstwo buziaków, a także przygotowała słodki poczęstunek.
Zdjęcia ….

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

19 września nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Komisariatu III Policji w Rudzie Śląskiej. Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi na temat prawidłowych zachowań w sytuacjach niebezpiecznych. Dzieci z zaciekawieniem zobaczyły filmik o Sierżancie Poli, z którego dowiedziały się m.in. jaki jest numer alarmowy i kiedy należy go użyć. Na zakończenie policjanci przećwiczyli z przedszkolakami właściwe zachowanie w przypadku ataku psa oraz podkreślili, że nie wolno drażnić i podchodzić do obcych zwierząt. Dziękujemy bardzo za ciekawe zajęcia i serdecznie zapraszamy do naszego przedszkola w przyszłym roku.
Zdjęcia ….

XVIII Miejska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnością

Dnia 12.09.2018 roku na terenie basenu letniego w Nowym Bytomiu przy ulicy Ratowników 2 odbyła się XVIII Miejska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnością. Celem imprezy było upowszechnienie sportu i podniesienie sprawności fizycznej. Nasze przedszkolaki brały udział w wielu zabawach i zawodach sportowych:
– biegu na 30 metrów,
– pchnięciu kulą,
– skoku w dal.
Wszystkich uczestników dopingowała Wiewiórka Ruda – maskotka Rudy Śląskiej oraz Klaun częstujący pysznymi cukierkami. Pogoda tego dnia była szczególnie słoneczna. Uśmiech gościł na naszych twarzach. W nagrodę za sportową rywalizację dzieci otrzymały słodkie prezenty oraz dyplomy uczestnictwa. Trzej nasi wychowankowie zdobyli także miejsca medalowe:
– Xavier Górniak zdobył:II miejsce w biegu na 30 metrów oraz II miejsce w rzucie kulą,
– Mikołaj Kaczmarek zdobył I miejsce w biegu na 30 metrów,
– Piotr Kędzierski zdobył III miejsce w biegu na 30 metrów. Gratulujemy!!!
Za rok pojedziemy tam znowu, gdyż nasi przedszkolacy bardzo chętnie wzięli udział w tej imprezie sportowo- rekreacyjnej.
Zdjęcia ….