Z życie przedszkola 2018/2019

Przystanek wyobraźnia

Dnia 25.06.2019r. grupa teatralna wystąpiła z przedstawieniem „Na koniec tęczy” w restauracji Druid na Nowym Bytomiu. Mali artyści mieli możliwość uczestniczyć w cudownym wydarzeniu, jakim była prezentacja nowego tomiku wiersz Pani Moniki Czoik – Nowickiej pt. „Przystanek wyobraźnia”. Nasi aktorzy jak zawsze zaprezentowali się wspaniale, a na zakończenie otrzymali książeczki z wierszami, z dedykacją od samej autorki. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tak ważnym wydarzeniu.
Zdjęcia ….

Bezpieczny Przedszkolak – Bezpieczne Wakacje

19 czerwca w naszym przedszkolu odbył się konkurs pn. „Bezpieczny Przedszkolak”. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie prowadzące Katarzyna Muzykant, Monika Kominek i Sabina Poloczek. W skład jury weszli: dyrektor naszego przedszkola Pani Jolanta Mitas, wicedyrektor Pani Grażyna Kumnacka oraz nauczyciel dyplomowany Pani Anna Janas. W konkursie wzięły udział dzieci z naszej placówki, które w trzyosobowych zespołach reprezentowały każdą z grup. W czasie pierwszej części konkursu przedszkolaki oglądały prezentację multimedialnej – bajki edukacyjne o prawidłowym zachowaniu się podczas pobytu nad wodą, w trakcie wycieczki w góry i do lasu. Podczas konkurencji konkursowych uczestniczy rozwiązywali zagadki, dopasowywali numery alarmowe z odpowiednimi pojazdami uprzywilejowanymi, kompletowali apteczkę pierwszej pomocy, odpowiadali na pytania dotyczące bezpieczeństwa, oraz dobierali odzież i przedmioty potrzebne podczas wyjazdu nad wodę, czy pod namiot. Konkurs przebiegł w radosnej i miłej atmosferze. Wszystkie dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach oraz efektywnie współdziałały w zespołach. Każda z grup otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Zdjęcia ….

Zielona Noc – Indiańskim Krokiem

Dnia 14.06.2019r. starszaki pożegnały przedszkole. Rano odbyły się uroczyste obchody zakończenia roku szkolnego. Pani dyrektor Jolanta Mitas złożyła życzenia i wręczyła każdemu przedszkolakowi dyplom oraz drobny upominek. Wieczorem o godzinie 18.00 dzieci wróciły do przedszkola na Zieloną Noc, zaopatrzone w śpiwór, karimatę, poduszkę i ulubioną przytulankę. Na początku imprezy odbyło się uroczyste złożenie przysięgi oraz nauka indiańskiego tańca wokół wigwamu. Następnie dzieci zostały podzielone na plemiona i przydzielono im różne zadania do wykonania w wiosce indiańskiej. Po zakończeniu konkurencji sportowych mali Indianie wyruszyli na poszukiwanie skarbu. Kolejnym punktem imprezy była pyszna kolacja, na stołach królowała pizza, frytki oraz coca – cola. Po zakończonym posiłku rozpoczęła się dyskoteka, która trwała do późnych godzin nocnych. Zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do swoich sal, gdzie szybko zasnęli. Rano uczestnicy zielonej nocy na pamiątkę otrzymali puchary
i szczęśliwi udali się do domów ze swoimi rodzicami. Zabawa była wspaniała i na długo pozostanie w pamięci naszych absolwentów.
Zdjęcia ….

Teatr Moich Marzeń – warsztaty teatralne

Dnia 13.06.2019r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty teatralne z aktorami, z Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. Udział w warsztatach był nagrodą za zdobycie II miejsca w VIII Wojewódzkim Konkursie pn. „Teatromania dla najmłodszych” w Domu Kultury w Bytomiu. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zaprezentować swoje umiejętności aktorskie, uczestniczyć w ćwiczeniach oddechowych i pantomimicznych, w których wykazały się ogromną kreatywnością i sprytem. Przeprowadzone warsztaty przebiegały w miłej i radosnej atmosferze, a mali aktorzy byli zachwyceni rolą prowadzącego aktora Pana Pawła Zaufal. Na koniec nie zabrakło uścisków i pamiątkowego zdjęcia.
Zdjęcia ….

100 LAT TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI

7 czerwca dzieci z naszego przedszkola wystąpiły gościnnie z przedstawieniem „Wspomnienia wiosenno-wielkanocne” na uroczystej Gali Jubileuszowej z okazji 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Miejskim Centrum Kuktury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. Mali aktorzy za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Zdjęcia ….

I konkurs piosenki w języku angielskim „I CAN SING IN ENGLISH”

W środę 5 czerwca odbył się w naszym przedszkolu konkurs piosenki w języku angielskim.  Bardzo cieszy nas to, że wzięło w nim udział tak wielu uczestników, od najmłodszego do najstarszego przedszkolaka. Poziom wykonania piosenek był bardzo wysoki, a mali wokaliści byli znakomicie przygotowani. Każdemu występowi towarzyszyła oczywiście trema, ale nasi wykonawcy świetnie sobie z nią poradzili. Serdecznie gratulujemy Lusine S., Mai Sz., Julii W. (Sówki) za zajęcie I miejsca, Hani K. ( Tygryski) II miejsca, a Alicji S. (Biedronki) miejsca III. Jesteśmy dumni z tego, że mamy w przedszkolu takie talenty.
Zdjęcia ….

„Jaś i Małgosia”

Tradycyjnie jak co roku, grupa teatralna „Rodzice-dzieciom” prowadzona przez P. Małgorzatę Surdyk i P. Monikę Kominek przygotowała dla przedszkolaków kolejne wspaniałe przedstawienie. Tym razem nasi aktorzy wcielili się w postacie z bajki o „Jaśu i Małgosi”. Zarówno nasi przedszkolacy, jak i goście z MP 43 oraz Ośrodka Adaptacyjnego nagrodzili aktorów gromkimi brawami za wspaniały występ, fantastyczne stroje i kolorową scenografię. Przedstawienie w godzinach popołudniowych obejrzały również rodziny aktorów oraz zaproszeni goście. Dziękujemy wspaniałym aktorom i paniom prowadzącym!
Zdjęcia ….

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

Maj, miesiąc wyjątkowy i bardzo pracowity dla wszystkich. W całym przedszkolu trwają wielkie przygotowania, każdy przedszkolak wie, że przybędą wyjątkowi goście, najważniejsi dla naszych podopiecznych – Mama i Tata. W tym czasie przedszkolaki uczą się pilnie wierszyków i piosenek, a ich panie uwijają się w przygotowaniach i wspólnie z dziećmi robią prezenty i dekorację na przyjęcie tych szczególnych gości.
Kiedy wreszcie nadszedł ten wielki dzień w każdej grupie było bardzo uroczyście i radośnie, dzieci przedstawiły przygotowane programy artystyczne, które nierzadko wywołały łzy wzruszenia. Po uroczystościach przedszkolaki wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki, były wspólne zabawy i słodki poczęstunek, o który zadbali rodzice. Mamom i Tatusiom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia.
Zdjęcia ….

„Wesele Fojermana”

Dnia 08.06.2019r. dzieci z grupy teatralnej wystąpiły z przedstawieniem pt. „Wesele Fojermana” w gwarze śląskiej podczas Industriady – Szlakiem Zabytków Techniki na zabytkowym osiedlu Ficinus w Rudzie Śląskiej. Scenariusz przedstawienia został napisany dla naszych aktorów przez Panią Monikę Czoik – Nowicką. Dzieci jak zwykle mistrzowsko zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie. Za wspaniały występ zostały nagrodzone gromkimi brawami. Gratulujemy wspaniałym aktorom.
Zdjęcia ….

„Wierszem malowane”

4 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się trzecia edycja konkursu artystycznego dla dzieci niepełnosprawnych pn. „Wierszem malowane”. W konkursie wzięły udział dzieci z placówek integracyjnych z terenu naszego miasta. Mali artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych oraz recytatorskich. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie prowadzące Katarzyna Muzykant, Anna Janas i Sabina Poloczek. W skład jury weszli: dyrektor naszego przedszkola Pani Jolanta Mitas, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej – Filia nr 21 w Bykowinie Pani Beata Kulik oraz wicedyrektor naszej placówki Pani Grażyna Kumnacka. Konkurs przebiegł w radosnej i miłej atmosferze. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!
Zdjęcia ….

Festyn Rodzinny

31 maja odbył się w naszym przedszkolu festyn rodzinny. Pogoda w tym roku dopisała, pomimo wielu deszczowych dni poprzedzających imprezę.
Po przywitaniu wszystkich przybyłych gości przez dyrektor Jolantę Mitas festyn rozpoczął się występami dzieci z poszczególnych grup. Nasi podopieczni przedstawili przygotowane układy taneczne i wokalne. Na zakończenie występów artystycznych goście ze studia tanecznego „Energia” zaprezentowali swój układ choreograficzny. Wszystkie występy były ciekawe, a rodzice i inny goście nagradzali dzieci gromkimi brawami. Pani dyrektor podczas festynu z wielką przyjemnością wręczyła odznakę „Gwiazdy szeryfa praw dziecka” p. Dominice Kandzior za dotychczasową działalność oraz pracę na rzecz dzieci, za organizowanie zajęć dodatkowych rozwijających dziecięce pasje i zainteresowania.
Po występach nadszedł czas na inne atrakcje: dmuchany zamek, zjeżdżalnia, malowanie twarzy, warkoczyki czy foto-budka. Można było też zjeść pyszne ciasto, swojskie jadło, żurek lub kiełbasę z grilla, dla ochłody były lody i zimne napoje. Bardzo wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz zabawy, które prowadził DJ. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom. Szczególne podziękowania dla rodziców za pomoc w organizacji festynu. To było naprawdę udane popołudnie integrujące całe nasze przedszkolne środowisko: dzieci, ich rodziców, babcie, dziadków oraz pracowników przedszkola. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

„Festiwal Artystyczno – Wokalny „do – re – mi”

W dniu 28.05.2019r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie Śląskiej odbyła się jedenasta edycja Festiwalu Artystyczno – Wokalnego „do – re – mi”. W festiwalu wzięły udział dzieci z grup integracyjnych Misiaki i Motylki oraz z grupy specjalnej Żabki. Dzieci zatańczyły taniec do piosenki Moniki i Mateusza Kluza pt. ”Z wiatrem biegam po niebie”, do którego wykorzystały chustę animacyjną Klanzy oraz dzwonki diatoniczne. Urozmaiceniem występu były barwne stroje naszych małych artystów. Poprzez udział w konkursie dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich talentów na dużej scenie, zintegrowania się z uczestnikami z innych placówek oraz wzmacnia wiary w siebie i swoje możliwości.
Na zakończenie dzieci otrzymały wspaniałe nagrody, dyplom i statuetkę dla przedszkola. Naszym przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia ….

PORANEK WIELKANOCNY – WSPOMINAMY ŚWIĘTA

W naszym przedszkolu w dniu 7 maja mali aktorzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-recytatorskie w przedstawieniu o tematyce wiosenno-świątecznej. Występ przygotowały dzieci z różnych grup wiekowych: od maluszków po starszaki. Na scenie mogliśmy zobaczyć przedstawicieli grup: Biedronki, Jeżyki, Misiaki, Pszczółki, Skrzaty i Tygryski. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, którzy zadbali o przepiękne stroje: bocian, pani wiosna, kurczaczki, zajączek i baranek to tylko niektóre postaci spośród wszystkich pojawiających się w przedstawieniu. Występ, który wspólnie przygotowały nauczycielki: Iwona Barszcz, Agnieszka Jawny, Agnieszka Palczewska, Patrycja Ptaszek, Edyta Suda oraz Monika Tyrka, został bardzo ciepło przyjęty przez widzów. Zarówno przedszkolaki, dyrekcja jak i wszyscy zaproszeni goście nagrodzili trud aktorów gromkimi brawami. Największą atrakcją okazali się dyngusiarze, którzy polewali dziewczyny na widowni wodą z kolorowych śmigusówek i rozbawili tym samym zgromadzoną publiczność. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii i mamy nadzieję, że nasz występ na długo pozostanie w pamięci widzów.
Zdjęcia ….

II miejsce grupy teatralnej w VIII Wojewódzkim Konkursie Teatralnym „TEATROMANIA DLA NAJMŁODSZYCH”

26.03.2019 grupa teatralna wcześnie rano wyruszyła do Bytomskiego Teatru Ruchu i Tańca ROZBARK, gdzie mali aktorzy wzięli udział w VIII Wojewódzkim Konkursie Teatralnym „TEATROMANIA DLA NAJMŁODSZYCH”. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie i sceniczne w przedstawieniu „W podróży na koniec tęczy” według scenariusza Moniki Czoik – Nowickiej – rudzkiej poetki zaprzyjaźnionej z naszym przedszkolem. Występ obejrzało szanowne jury oraz licznie gromadzona publiczność. Na wyniki konkursu trzeba było poczekać kilka godzin, ponieważ na scenie odbyły się przedstawienia z  ośmiu różnych przedszkoli m. in. z Bytomia, Chorzowa i Rudy Śląskiej. Po długich obradach jury wreszcie ogłoszono wyniki konkursu i….nasze Przedszkole zdobyło II miejsce. Radości, oklasków i łez wzruszenia nie było końca.  Dodatkowo Pani Zima, w którą wcieliła się Pola z grupy Skrzaty zdobyła tytuł Najlepszej Aktorki, natomiast Hania z grupy Tygryski, która według jury zagrała  „fenomenalnie” Panią Jesień, została wyróżniona za wspaniałą grę aktorską. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody, dyplomy oraz statuetki. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i pań prowadzących grupę teatralną. „Dla takich chwil się żyje” – stwierdzono na koniec tej ważnej uroczystości, bo przecież „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Zdjęcia ….

„Moje przedszkole dawniej i dziś” czyli wspomnień czas

25.03.2019r. w ramach realizowanego przez nasze przedszkole Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała” przeprowadzone zostały zajęcia tematyczne pt. „Moje przedszkole – moja szkoła”. Na spotkanie zaproszona została Pani Elżbieta Szymońska, która pełniła funkcję  dyrektora naszej placówki od początku jej powstania tj. od 1989 do 2006 r.
W spotkaniu również wzięły udział nauczycielki: Pani Grażyna Kumnacka i Małgorzata Surdyk, które wspólnie z Panią Elżbietą tworzyły naszą placówke. Panie z dużym sentymentem opowiedziały dzieciom o  historii powstania i tradycjach naszego przedszkola. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia zdjęć jakie zachowały się z tamtych lat w kronikach przedszkolnych. Aby umilić czas naszym gościom dzieci zaśpiewały piosenkę „Przedszkole drugi dom” oraz samodzielnie wykonały pracę plastyczną „Moje przedszkole”.  Następnie wszyscy spotkali się w ogrodzie przedszkolnym, gdzie na pamiątkę tego wydarzenia wspólnie z Panią Elżbietą posadzili drzewo.
Na zakończenie Pani dyrektor Jolanta Mitas podziękowała wszystkim Paniom oraz nadała Pani Elżbiecie Szymońskiej tytuł „Honorowego Przyjaciela Przedszkola”.
Zdjęcia ….

Obchody Światowego
Dnia Osób z Zespołem Downa

21 marca dzieci z grupy „Motylki”, „Żabki” i „Misiaki” uczestniczyły
w obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa w Miejskim Przedszkolu nr 43 w Bykowinie. Dzieci oglądały cudowny pokaz baniek mydlanych przygotowany przez Panią Innę Biliaieva, który przeniósł ich w magiczny świat relaksu i dobrej zabawy. Wspólnie z innymi przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 43 i Ośrodka Adaptacyjnego spędziły cudowny czas w miłej atmosferze. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.
Zdjęcia ….

„Wróżki Pani Wiosny” – nauczycielki dzieciom

20 marca po raz kolejny nauczycielki przedszkola przygotowały przedstawienie dla swoich wychowanków. Dzieci oglądały przedstawienie pt. „Wróżki Pani Wiosny”. Aktorki wcieliły się w rolę narratora, wiosny, wróżek, zajączka, niedźwiadka i ptaszka. Swoimi tańcami i śpiewem próbowały przywołać Panią Wiosnę. W efekcie ich działań przyszła piękna i rozśpiewana Wiosenka, która pomalowała świat na zielono, bieliła przebiśniegi oraz żółciła tulipany. Uzupełnieniem występu była przepiękna dekoracja, barwne stroje aktorek oraz muzyka. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Pani dyrektor Jolanta Mitas podziękowała nauczycielom za trud włożony w przygotowanie spektaklu oraz podarowała wszystkim występującym tulipany, jako symbol przychodzącej wiosny. Dzieci nagrodziły panie gromkimi brawami.
Zdjęcia ….

DZIEŃ KOBIET NA SPORTOWO

W dniu 4.03.2019r nauczycielki Iwona Barszcz, Wioleta Myller, Edyta Suda, Małgorzata Zbytniewska i Hanna Pyka zorganizowały Dzień Kobiet na sportowo. Dzieci z grup Biedronki i Pszczółki wraz ze swoimi mamami przyszły na spotkanie w strojach sportowych. Nie zabrakło zabaw integracyjnych, sportowych uczących zdrowej rywalizacji. Atrakcją i niespodzianką dla mam był udział w Zumbie. Skoczna muzyka sprawiła, że mamy na chwilkę zapomniały o domowych obowiązkach. Dzieci w tym czasie mogły odpocząć malując farbami gipsowe figurki. Wesoła atmosfera panowała do samego końca. W podziękowaniu za aktywny udział wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie niespodzianki i owoce. Dziękujemy dzieciom i mamom za wspaniałą zabawę.
Zdjęcia ….

Konkurs recytatorski w gwarze śląskiej

28 lutego nauczycielki z naszego przedszkola w składzie pani Hanna Pyka, Justyna Pawlik i Patrycja Ptaszek zorganizowały gryfny konkurs recytatorski w gwarze śląskiej. Nasze przedszkolaki pod okiem wychowawców i rodziców przygotowały się pięknie i z wielkim zaangażowaniem przedstawiły swoje utwory. W jury zasiadła pani Grażyna Kumnacka, Maria Koj i Agnieszka Kramarczyk. Komisja miała bardzo trudne zadanie jednak po długiej naradzie wyłoniła zwycięzców:

Dzieci 3-4 letnie:
I miejsce: Tymoteusz Kolonko grupa Zajączki
II miejsce: Ewa Smyk z grupy Delfinki
III miejsce: Alan Duda z grupy Pszczółki

Dzieci 5-6 letnie:
I miejce: Lena Weiss i Amanda Mazurek grupa Skrzaty
II miejsce Wiktor Król z grupy Misiaki
III miejsce Paweł Otto z grupy Biedronki

Wszystkim dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia ….

Z wizytą w szpitalu
DZIELIMY SIĘ RADOŚCIĄ!

W dniu 15.02.2019 r nauczycielki naszego przedszkola: Iwona Barszcz, Wioleta Myller, Katarzyna Skutnik, Edyta Suda i Małgorzata Zbytniewska kolejny raz odwiedziły małych pacjentów przebywających w Miejskim Szpitalu w Rudzie Śląskiej (Bielszowice). W miesiącu grudniu w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka książeczek, kolorowanek, kredek i puzzli dla chorych dzieci. Rodzice wraz z dziećmi jak zawsze z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję, za co z całego serca dziękujemy.
Ogromną radość z otrzymanych prezentów oraz naszej wizyty miały nie tylko dzieci i ich rodzice, ale również personel medyczny szpitala. Nauczycielki z rąk zastępcy ordynatora oddziału dziecięcego otrzymały podziękowania oraz zaproszenie do przeprowadzenia kolejnego spotkania na terenie szpitala.
Dziękujemy za ciepłe przyjęcie, a dzieciom życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Zdjęcia ….

Drodzy Rodzice!

W roku szkolnym 2018/2019 przystępujemy do Projektu pod nazwą „Klub Zdrowego Przedszkolaka” organizowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Katowicach. Głównym celem projektu jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia. Działania prowadzone w ramach projektu mają na celu wzbogacenie wiedzy dzieci z dziedziny zdrowia, wykształcenie u nich postawy prozdrowotnej, nabycie określonych umiejętności oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno – zdrowotnych. Dzieci poznają również ”Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana” , dzięki któremu będą mogły zrozumieć, jak działają szczepienia oraz dlaczego są ważne dla każdego człowieka.
O konkursie
Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna zorganizowała konkurs na film – krótki reportaż
pt. „Szczepan w naszym przedszkolu zachęca do szczepień”. Konkurs składał się z dwóch etapów: powiatowego i wojewódzkiego. Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci przedszkolnych. Do konkursu przystąpiły dzieci biorące udział w Projekcie pn. „Klub Zdrowego Przedszkolaka” z grupy „Motylki” i „Skrzaty”. Dzieci zaprezentowały inscenizację do wiersza Janiny Zośkiewicz pt. „Choroba Mysi”.

Fotorelacja z nagrywania filmiku ….

„Polska mój kraj” -konkurs wiedzy o ojczyźnie

Dnia 8.02.2019r. w naszym przedszkolu odbył sie konkurs wiedzy o Polsce pt.”Polska mój kraj”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci 5,6-letnich. Zadania i pytania jakie otrzymały dzieci dotyczyły ogólnej wiedzy o naszym kraju. Dzieci z grup: Misiaki, Motylki, Sówki, Skrzaty, Tygryski i Biedronki doskonale dały sobie radę z każdym zadaniem, miomo, że nie należały do najatwiejszych. Wszystkie grupy otrzymały maksymalną ilość punktów i zajęły ex aequo I miejsce. Radości nie było końca zwłaszcza, że każda grupa otrzymała nagrodę z rąk naszej Pani dyrektor Jolanty Mitas.
Zdjęcia ….

Konkurs plastyczny „Śląsk oczami dziecka”

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Moja mała i wielka Ojczyzna” nauczycielki Wioleta Myller, Iwona Barszcz i Edyta Suda zorganizowały międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Śląsk oczami dziecka”. Celem konkursu było przybliżenie i zainteresowanie dzieci tradycjami, symbolami związanymi z naszym regionem oraz rozwijanie umiejętności plastyczno-technicznych. W dniu 8.02.2019 r nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Jury oceniało oryginalność, staranność, walory artystyczne oraz wkład pracy i jednogłośnie stwierdziło, że wszystkie prace były wykonane na wysokim poziomie. Pomysłowość, oryginalność prac świadczyła o bogatej wiedzy przedszkolaków na temat naszego regionu. Spośród wszystkich nadesłanych prac wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych.
Kategoria wiekowa 3-4 latki
I  miejsce Jakub Gawinek MP 47
II miejsce Nina Stasienko MP 32
III miejsce Antonina Synowiec MP 34
Kategoria wiekowa 5 -6 latki
I miejsce Karolina Dziubińska MP 34
II miejsce Blanka Sanetra MP 30
III miejsce Piotr Malinowski MP 47

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
Zdjęcia …. 

 

 

Spotkanie z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

W dniu 07.02.2019r. dzieci z grupy „Motylki”, „Misiaki”, „Żabki”, „Skrzaty”
i „Tygryski” uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej, w ramach Projektu pn. „Klub Zdrowego Przedszkolaka”. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez Panią Agnieszkę i Panią Ewelinę miały na celu budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby dbania o higienę dłoni. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważne jest mycie rąk, jako jedna z najprostszych i najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, grypie, chorobom pasożytniczym i skórnym. Panie prowadzące ustaliły razem z dziećmi w jakich sytuacjach należy myć ręce oraz zapoznały wszystkich z instrukcją prawidłowego mycia dłoni, do której wykorzystały olej i majeranek. Zajęcia były bardzo ciekawe i na długo zapadną w pamięci dzieci.
Zdjęcia ….

Bal w przedszkolu

4 i 5 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. W tych dniach zrobiło się u nas bardzo kolorowo, bajkowo i radośnie. Sale zostały przystrojone balonami, serpentynami i różnymi karnawałowymi dodatkami.
Bal to dzień wyjątkowy, długo wyczekiwany przez dzieci, który dostarcza wielu emocji i radości. Od samego rana na przedszkolnych korytarzach można było spotkać przeróżne postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, służby mundurowe czy superbohaterów. Nie sposób wymienić wszystkich postaci, natomiast pamiątkowe zdjęcia pozwoliły na utrwalenie tych wspaniałych strojów. Z sal, w których odbywało się taneczne szaleństwo dobiegała wesoła muzyka. Radości nie było końca, wiele dzieci z żalem kończyło zabawę. Kolejny bal już za rok, czekamy na niego z niecierpliwością.
Zdjęcia ….

„Kryształowy Sopelek”

W dniu 30.01.2019r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie Śląskiej odbyła się siódma edycja Zimowego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Kryształowy Sopelek”. W festiwalu wzięli udział mali artyści z grup integracyjnych Misiaki i Motylki oraz z grupy specjalnej Żabki. Dzieci zatańczyły żywiołowy taniec do piosenki Alvaro Soler „Sofia” oraz zaprezentowały wzruszającą inscenizację do utworu Moniki i Mateusza Kluza „Cicho, cicho na paluszkach”. Poprzez udział w konkursie dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich talentów na dużej scenie, zintegrowania się z uczestnikami z innych placówek oraz wzmacnia wiary w siebie i swoje możliwości. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplom i statuetkę dla przedszkola. Naszym przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia ….

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu 21–25.01.2019r.

W tych dniach licznie gościliśmy w przedszkolu najukochańszych dziadków i babcie naszych przedszkolaków. Dzień Babci i Dzień Dziadka to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy. Każda grupa przedszkolaków przedstawiła swój program artystyczny, w którym pokazała swoje umiejętności muzyczno-taneczne oraz recytatorskie. Wnukowie w ten sposób podziękowali i wyrazili swoją miłość i szacunek.  Natomist dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich i nagradzali je gromkimi brawami. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły własnoręcznie zrobione prezenty, w których wykonanie włożyły dużo pracy i serca. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
Było miło i niezwykle wzruszająco. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
Zdjęcia ….

Akademia Zdrowego Uśmiechu „DENTOLANDIA”

W dniu 28 i 29 stycznia odbyło się spotkanie z asystentkami dentystycznymi w ramach projektu Akademii Zdrowego Uśmiechu „DENTOLANDIA”, realizowanego przez Centrum Stomatologii i Ortodoncji Dziecięcej w Katowicach. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z pracą stomatologa oraz oswojenie ich z narzędziami, jakie znajdują się w jego gabinecie. Dzieci poznały również podstawowe zabiegi profilaktyczne tj. fluoryzacja, lakowanie i ozonowanie. Podczas warsztatów sprawdzony został stan ząbków każdego przedszkolaka oraz chętnym dzieciom, za zgodą rodziców przeprowadzono fluoryzację. Każde dziecko otrzymało informację dla rodziców w postaci kartki, na której zaznaczono ząbki, które kwalifikują się do leczenia. Ponadto dzieci, które poddane zostały fluoryzacji otrzymały pastę i szczoteczkę dostosowaną do wieku dziecka oraz kalendarz szczotkowań. Wszystkie dzieci dostały również naklejki „Dzielnego Pacjenta” oraz lusterko stomatologiczne. Na zakończenie warsztatów wyświetlona została prezentacja multimedialna dzięki, której dzieci dowiedziały się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Paniom – asystentkom stomatologicznym z Akademii Zdrowego Uśmiechu za wspaniałe warsztaty.
Zdjęcia ….