Z życie przedszkola 2018/2019

II miejsce grupy teatralnej w VIII Wojewódzkim Konkursie Teatralnym „TEATROMANIA DLA NAJMŁODSZYCH”

26.03.2019 grupa teatralna wcześnie rano wyruszyła do Bytomskiego Teatru Ruchu i Tańca ROZBARK, gdzie mali aktorzy wzięli udział w VIII Wojewódzkim Konkursie Teatralnym „TEATROMANIA DLA NAJMŁODSZYCH”. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie i sceniczne w przedstawieniu „W podróży na koniec tęczy” według scenariusza Moniki Czoik – Nowickiej – rudzkiej poetki zaprzyjaźnionej z naszym przedszkolem. Występ obejrzało szanowne jury oraz licznie gromadzona publiczność. Na wyniki konkursu trzeba było poczekać kilka godzin, ponieważ na scenie odbyły się przedstawienia z  ośmiu różnych przedszkoli m. in. z Bytomia, Chorzowa i Rudy Śląskiej. Po długich obradach jury wreszcie ogłoszono wyniki konkursu i….nasze Przedszkole zdobyło II miejsce. Radości, oklasków i łez wzruszenia nie było końca.  Dodatkowo Pani Zima, w którą wcieliła się Pola z grupy Skrzaty zdobyła tytuł Najlepszej Aktorki, natomiast Hania z grupy Tygryski, która według jury zagrała  „fenomenalnie” Panią Jesień, została wyróżniona za wspaniałą grę aktorską. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody, dyplomy oraz statuetki. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i pań prowadzących grupę teatralną. „Dla takich chwil się żyje” – stwierdzono na koniec tej ważnej uroczystości, bo przecież „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Zdjęcia ….

„Moje przedszkole dawniej i dziś” czyli wspomnień czas

25.03.2019r. w ramach realizowanego przez nasze przedszkole Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała” przeprowadzone zostały zajęcia tematyczne pt. „Moje przedszkole – moja szkoła”. Na spotkanie zaproszona została Pani Elżbieta Szymońska, która pełniła funkcję  dyrektora naszej placówki od początku jej powstania tj. od 1989 do 2006 r. 
W spotkaniu również wzięły udział nauczycielki: Pani Grażyna Kumnacka i Małgorzata Surdyk, które wspólnie z Panią Elżbietą tworzyły naszą placówke. Panie z dużym sentymentem opowiedziały dzieciom o  historii powstania i tradycjach naszego przedszkola. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia zdjęć jakie zachowały się z tamtych lat w kronikach przedszkolnych. Aby umilić czas naszym gościom dzieci zaśpiewały piosenkę „Przedszkole drugi dom” oraz samodzielnie wykonały pracę plastyczną „Moje przedszkole”.  Następnie wszyscy spotkali się w ogrodzie przedszkolnym, gdzie na pamiątkę tego wydarzenia wspólnie z Panią Elżbietą posadzili drzewo.
Na zakończenie Pani dyrektor Jolanta Mitas podziękowała wszystkim Paniom oraz nadała Pani Elżbiecie Szymońskiej tytuł „Honorowego Przyjaciela Przedszkola”.
Zdjęcia ….

Obchody Światowego
Dnia Osób z Zespołem Downa

21 marca dzieci z grupy „Motylki”, „Żabki” i „Misiaki” uczestniczyły
w obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa w Miejskim Przedszkolu nr 43 w Bykowinie. Dzieci oglądały cudowny pokaz baniek mydlanych przygotowany przez Panią Innę Biliaieva, który przeniósł ich w magiczny świat relaksu i dobrej zabawy. Wspólnie z innymi przedszkolakami z Miejskiego Przedszkola nr 43 i Ośrodka Adaptacyjnego spędziły cudowny czas w miłej atmosferze. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę.
Zdjęcia ….

„Wróżki Pani Wiosny” – nauczycielki dzieciom

20 marca po raz kolejny nauczycielki przedszkola przygotowały przedstawienie dla swoich wychowanków. Dzieci oglądały przedstawienie pt. „Wróżki Pani Wiosny”. Aktorki wcieliły się w rolę narratora, wiosny, wróżek, zajączka, niedźwiadka i ptaszka. Swoimi tańcami i śpiewem próbowały przywołać Panią Wiosnę. W efekcie ich działań przyszła piękna i rozśpiewana Wiosenka, która pomalowała świat na zielono, bieliła przebiśniegi oraz żółciła tulipany. Uzupełnieniem występu była przepiękna dekoracja, barwne stroje aktorek oraz muzyka. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie. Pani dyrektor Jolanta Mitas podziękowała nauczycielom za trud włożony w przygotowanie spektaklu oraz podarowała wszystkim występującym tulipany, jako symbol przychodzącej wiosny. Dzieci nagrodziły panie gromkimi brawami.
Zdjęcia ….

DZIEŃ KOBIET NA SPORTOWO

W dniu 4.03.2019r nauczycielki Iwona Barszcz, Wioleta Myller, Edyta Suda, Małgorzata Zbytniewska i Hanna Pyka zorganizowały Dzień Kobiet na sportowo. Dzieci z grup Biedronki i Pszczółki wraz ze swoimi mamami przyszły na spotkanie w strojach sportowych. Nie zabrakło zabaw integracyjnych, sportowych uczących zdrowej rywalizacji. Atrakcją i niespodzianką dla mam był udział w Zumbie. Skoczna muzyka sprawiła, że mamy na chwilkę zapomniały o domowych obowiązkach. Dzieci w tym czasie mogły odpocząć malując farbami gipsowe figurki. Wesoła atmosfera panowała do samego końca. W podziękowaniu za aktywny udział wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie niespodzianki i owoce. Dziękujemy dzieciom i mamom za wspaniałą zabawę.
Zdjęcia ….

Konkurs recytatorski w gwarze śląskiej

28 lutego nauczycielki z naszego przedszkola w składzie pani Hanna Pyka, Justyna Pawlik i Patrycja Ptaszek zorganizowały gryfny konkurs recytatorski w gwarze śląskiej. Nasze przedszkolaki pod okiem wychowawców i rodziców przygotowały się pięknie i z wielkim zaangażowaniem przedstawiły swoje utwory. W jury zasiadła pani Grażyna Kumnacka, Maria Koj i Agnieszka Kramarczyk. Komisja miała bardzo trudne zadanie jednak po długiej naradzie wyłoniła zwycięzców:

Dzieci 3-4 letnie:
I miejsce: Tymoteusz Kolonko grupa Zajączki
II miejsce: Ewa Smyk z grupy Delfinki
III miejsce: Alan Duda z grupy Pszczółki

Dzieci 5-6 letnie:
I miejce: Lena Weiss i Amanda Mazurek grupa Skrzaty
II miejsce Wiktor Król z grupy Misiaki
III miejsce Paweł Otto z grupy Biedronki

Wszystkim dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia ….

Z wizytą w szpitalu
DZIELIMY SIĘ RADOŚCIĄ!

W dniu 15.02.2019 r nauczycielki naszego przedszkola: Iwona Barszcz, Wioleta Myller, Katarzyna Skutnik, Edyta Suda i Małgorzata Zbytniewska kolejny raz odwiedziły małych pacjentów przebywających w Miejskim Szpitalu w Rudzie Śląskiej (Bielszowice). W miesiącu grudniu w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka książeczek, kolorowanek, kredek i puzzli dla chorych dzieci. Rodzice wraz z dziećmi jak zawsze z wielkim zaangażowaniem włączyli się w akcję, za co z całego serca dziękujemy.
Ogromną radość z otrzymanych prezentów oraz naszej wizyty miały nie tylko dzieci i ich rodzice, ale również personel medyczny szpitala. Nauczycielki z rąk zastępcy ordynatora oddziału dziecięcego otrzymały podziękowania oraz zaproszenie do przeprowadzenia kolejnego spotkania na terenie szpitala.
Dziękujemy za ciepłe przyjęcie, a dzieciom życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Zdjęcia ….

Drodzy Rodzice!

W roku szkolnym 2018/2019 przystępujemy do Projektu pod nazwą „Klub Zdrowego Przedszkolaka” organizowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Katowicach. Głównym celem projektu jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia. Działania prowadzone w ramach projektu mają na celu wzbogacenie wiedzy dzieci z dziedziny zdrowia, wykształcenie u nich postawy prozdrowotnej, nabycie określonych umiejętności oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno – zdrowotnych. Dzieci poznają również ”Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana” , dzięki któremu będą mogły zrozumieć, jak działają szczepienia oraz dlaczego są ważne dla każdego człowieka.
O konkursie
Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna zorganizowała konkurs na film – krótki reportaż
pt. „Szczepan w naszym przedszkolu zachęca do szczepień”. Konkurs składał się z dwóch etapów: powiatowego i wojewódzkiego. Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci przedszkolnych. Do konkursu przystąpiły dzieci biorące udział w Projekcie pn. „Klub Zdrowego Przedszkolaka” z grupy „Motylki” i „Skrzaty”. Dzieci zaprezentowały inscenizację do wiersza Janiny Zośkiewicz pt. „Choroba Mysi”.

Fotorelacja z nagrywania filmiku ….

„Polska mój kraj” -konkurs wiedzy o ojczyźnie

Dnia 8.02.2019r. w naszym przedszkolu odbył sie konkurs wiedzy o Polsce pt.”Polska mój kraj”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci 5,6-letnich. Zadania i pytania jakie otrzymały dzieci dotyczyły ogólnej wiedzy o naszym kraju. Dzieci z grup: Misiaki, Motylki, Sówki, Skrzaty, Tygryski i Biedronki doskonale dały sobie radę z każdym zadaniem, miomo, że nie należały do najatwiejszych. Wszystkie grupy otrzymały maksymalną ilość punktów i zajęły ex aequo I miejsce. Radości nie było końca zwłaszcza, że każda grupa otrzymała nagrodę z rąk naszej Pani dyrektor Jolanty Mitas.
Zdjęcia ….

Konkurs plastyczny „Śląsk oczami dziecka”

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Moja mała i wielka Ojczyzna” nauczycielki Wioleta Myller, Iwona Barszcz i Edyta Suda zorganizowały międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Śląsk oczami dziecka”. Celem konkursu było przybliżenie i zainteresowanie dzieci tradycjami, symbolami związanymi z naszym regionem oraz rozwijanie umiejętności plastyczno-technicznych. W dniu 8.02.2019 r nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Jury oceniało oryginalność, staranność, walory artystyczne oraz wkład pracy i jednogłośnie stwierdziło, że wszystkie prace były wykonane na wysokim poziomie. Pomysłowość, oryginalność prac świadczyła o bogatej wiedzy przedszkolaków na temat naszego regionu. Spośród wszystkich nadesłanych prac wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych.
Kategoria wiekowa 3-4 latki
I  miejsce Jakub Gawinek MP 47
II miejsce Nina Stasienko MP 32
III miejsce Antonina Synowiec MP 34
Kategoria wiekowa 5 -6 latki
I miejsce Karolina Dziubińska MP 34
II miejsce Blanka Sanetra MP 30
III miejsce Piotr Malinowski MP 47

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
Zdjęcia …. 

 

 

Spotkanie z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

W dniu 07.02.2019r. dzieci z grupy „Motylki”, „Misiaki”, „Żabki”, „Skrzaty”
i „Tygryski” uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej, w ramach Projektu pn. „Klub Zdrowego Przedszkolaka”. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez Panią Agnieszkę i Panią Ewelinę miały na celu budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby dbania o higienę dłoni. Przedszkolaki dowiedziały się jak ważne jest mycie rąk, jako jedna z najprostszych i najbardziej skutecznych metod zapobiegania zatruciom pokarmowym, grypie, chorobom pasożytniczym i skórnym. Panie prowadzące ustaliły razem z dziećmi w jakich sytuacjach należy myć ręce oraz zapoznały wszystkich z instrukcją prawidłowego mycia dłoni, do której wykorzystały olej i majeranek. Zajęcia były bardzo ciekawe i na długo zapadną w pamięci dzieci.
Zdjęcia ….

Bal w przedszkolu

4 i 5 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. W tych dniach zrobiło się u nas bardzo kolorowo, bajkowo i radośnie. Sale zostały przystrojone balonami, serpentynami i różnymi karnawałowymi dodatkami.
Bal to dzień wyjątkowy, długo wyczekiwany przez dzieci, który dostarcza wielu emocji i radości. Od samego rana na przedszkolnych korytarzach można było spotkać przeróżne postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, służby mundurowe czy superbohaterów. Nie sposób wymienić wszystkich postaci, natomiast pamiątkowe zdjęcia pozwoliły na utrwalenie tych wspaniałych strojów. Z sal, w których odbywało się taneczne szaleństwo dobiegała wesoła muzyka. Radości nie było końca, wiele dzieci z żalem kończyło zabawę. Kolejny bal już za rok, czekamy na niego z niecierpliwością.
Zdjęcia ….

„Kryształowy Sopelek”

W dniu 30.01.2019r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie Śląskiej odbyła się siódma edycja Zimowego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Kryształowy Sopelek”. W festiwalu wzięli udział mali artyści z grup integracyjnych Misiaki i Motylki oraz z grupy specjalnej Żabki. Dzieci zatańczyły żywiołowy taniec do piosenki Alvaro Soler „Sofia” oraz zaprezentowały wzruszającą inscenizację do utworu Moniki i Mateusza Kluza „Cicho, cicho na paluszkach”. Poprzez udział w konkursie dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich talentów na dużej scenie, zintegrowania się z uczestnikami z innych placówek oraz wzmacnia wiary w siebie i swoje możliwości. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplom i statuetkę dla przedszkola. Naszym przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia ….

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu 21–25.01.2019r.

W tych dniach licznie gościliśmy w przedszkolu najukochańszych dziadków i babcie naszych przedszkolaków. Dzień Babci i Dzień Dziadka to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy. Każda grupa przedszkolaków przedstawiła swój program artystyczny, w którym pokazała swoje umiejętności muzyczno-taneczne oraz recytatorskie. Wnukowie w ten sposób podziękowali i wyrazili swoją miłość i szacunek.  Natomist dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich i nagradzali je gromkimi brawami. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły własnoręcznie zrobione prezenty, w których wykonanie włożyły dużo pracy i serca. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
Było miło i niezwykle wzruszająco. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
Zdjęcia ….

Akademia Zdrowego Uśmiechu „DENTOLANDIA”

W dniu 28 i 29 stycznia odbyło się spotkanie z asystentkami dentystycznymi w ramach projektu Akademii Zdrowego Uśmiechu „DENTOLANDIA”, realizowanego przez Centrum Stomatologii i Ortodoncji Dziecięcej w Katowicach. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z pracą stomatologa oraz oswojenie ich z narzędziami, jakie znajdują się w jego gabinecie. Dzieci poznały również podstawowe zabiegi profilaktyczne tj. fluoryzacja, lakowanie i ozonowanie. Podczas warsztatów sprawdzony został stan ząbków każdego przedszkolaka oraz chętnym dzieciom, za zgodą rodziców przeprowadzono fluoryzację. Każde dziecko otrzymało informację dla rodziców w postaci kartki, na której zaznaczono ząbki, które kwalifikują się do leczenia. Ponadto dzieci, które poddane zostały fluoryzacji otrzymały pastę i szczoteczkę dostosowaną do wieku dziecka oraz kalendarz szczotkowań. Wszystkie dzieci dostały również naklejki „Dzielnego Pacjenta” oraz lusterko stomatologiczne. Na zakończenie warsztatów wyświetlona została prezentacja multimedialna dzięki, której dzieci dowiedziały się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Paniom – asystentkom stomatologicznym z Akademii Zdrowego Uśmiechu za wspaniałe warsztaty.
Zdjęcia ….