Z życia przedszkola 2015/2016

PRZEDSZKOLNE WYCIECZKI

Dzieci przedszkolne cechuje wzmożona aktywność. Wyraża się ona potrzebą działania i doznawania różnych wrażeń poznawczych i emocjonalnych. Zaspokajając te potrzeby nauczyciele poszczególnych grup organizowały w tym roku szkolnym liczne wycieczki. Były to wycieczki do:
• Nadleśnictwa – Katowice
• Castoramy w Gliwicach
• Strażnicy Małej w Katowicach – Szopienicach
• Wioski indiańskiej w Jaworznie
• Kopalni Guido w Zabrzu
• Szkoły Policyjnej w Katowicach
• Palmiarni Miejskiej w Gliwicach
• Gospodarstwa rolnego w Rudzie Śląskiej.
Dzieci z każdej wycieczki wracały bardzo zadowolone, z nowym bagażem wiedzy, umiejętności i doświadczeń.

Zdjęcia ….

RUDA ŚLĄSKA WCZORAJ I DZIŚ
26.06.2016 r.

W Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbyło się niezwykłe spotkanie z przeszłością naszego miasta. Pełna nazwa tej imprezy brzmiała: Spotkania z Przeszłością- historia bykowińskiej chaty Ruda Śląska wczoraj i dziś. Program imprezy był bardzo interesujący. Na scenie wystąpili znani artyści naszego miasta m. in. Zespół Pieśni i Tańca Rudzianie. Obok tak znakomitych artystów wystąpiły również dzieci z naszego przedszkola, prezentując Wesele Fojermana wg scenariusza Moniki Czoik – Nowickiej. Mimo niesprzyjającej aury występ naszych małych aktorów był bardzo udany. Dziękujemy Rodzicom przedszkolaków za pomoc w organizacji spektaklu, p. Dyrektor M. Muskietorz oraz paniom prowadzącym kółko teatralne: A. Janas i K . Skutnik.
Zdjęcia ….

PASJONAT MOTOCYKLI
22.06.2016 r.

W tym dniu grupę Misiaki odwiedził p. Artur Król, którego pasją są szybkie motocykle. Do przedszkola przyjechał na swoim czarnym rumaku – tak potocznie właściciel nazywa swój pojazd. Pan Artur zaprezentował przedszkolakom strój motocyklisty. Przypomniał również zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Każdy Misiak mógł usiąść na motorze pozując do pamiątkowego zdjęcia. Dzieci dla gościa przygotowały laurkę i słodki upominek życząc mu szerokości.
Zdjęcia ….

POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS
17.06.2016 r.

Niektórzy z naszych przedszkolaków w tym dniu zakończyli edukację przedszkolną. Programem artystycznym przygotowanym dla gości: Rodziców i pracowników przedszkola pragnęli wyrazić serdeczne podziękowania za naukę, trud wychowania, troskę i opiekę. W programie dzieci przypomniały ważne wydarzenia, jakie miały miejsce w minionym roku szkolnym. Po części artystycznej p. Dyrektor M. Muskietorz życzyła przedszkolakom samych sukcesów w szkole i wręczyła dyplomy ukończenia przedszkola oraz upominki. Również Rodzice otrzymali podziękowania za współpracę z naszą placówką w postaci dyplomów. Absolwenci zaś wręczyli wiązanki kwiatów personelowi przedszkola. Później wszyscy spotkali się przy słodkim poczęstunku. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pyszne ciasta i torty. Żegnaj przedszkole, witaj szkoło!
Zdjęcia ….

ZIELONA NOC
17.06.2016 r.

Absolwenci naszego przedszkola wzięli udział w tzw. zielonej nocy. Przybyli punktualnie w dobrych nastrojach i z ekwipunkiem potrzebnym do spędzenia nocy w przedszkolu. Program imprezy był poświęcony piłce nożnej w związku z trwającymi Mistrzostwami Europy. Ich biało – czerwone stroje odzwierciedlały tematykę spotkania. Najpierw dzieci wysłuchały hymnu mistrzostw, dalej zaznaczyły swoją obecność na plakacie. Następnie szukały w ogrodzie ukrytych piłek, które wykorzystano do różnych konkurencji sportowych oraz do rozegrania meczu piłki nożnej. Potem dzieci kolorowały piłkę według własnego pomysłu. Tradycyjnie na kolację była pizza i coca – cola. Dużo radości sprawiła dzieciom piżamowa dyskoteka z latarkami. Muzykę dla dzieci przygotował DJ Caro. Wszystkie dzieci biorące udział w zabawie otrzymały medale i biało – czerwone kapelusze. Dzięki zorganizowaniu zielonej nocy nasze przedszkolaki miały wspaniałą zabawę . Rano szczęśliwe wróciły do domów.
Zdjęcia ….

PRZEDSZKOLE NA ORLIK

Nasze przedszkole skorzystało z zaproszenia do udziału w kolejnej edycji projektu Przedszkole na Orlik. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Szkółka Rekreacyjno – Sportowa Orlik Ruda Śląska przy ulicy Gwareckiej 2. W ramach akcji organizowane były zajęcia sportowo – rekreacyjne na boisku pod opieką przeszkolonych trenerów. W projekcie uczestniczyły dzieci ze starszych grup wiekowych. Według ustalonego harmonogramu w miesiącach kwiecień i maj w spotkaniach wzięły udział przedszkolacy z następujących grup : Biedronki, Zajączki, Motylki i Misiaki. Zajęcia sportowe na dużym boisku sprawiały dzieciom wiele radości, bo przecież były świetną zabawą , która na pewno przyczyniła się też do poprawy sprawności ruchowej i kondycji fizycznej przedszkolaków. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

KOLEJNA ODSŁONA
WESELA FOJERMANA
8.06.2016 r.

Dzieci z grupy teatralnej Zabawa w teatr po raz kolejny odwiedziły pensjonariuszy Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej prezentując swoją ostatnią sztukę Wesele fojermana. Przedstawienie wystawione w śląskiej gwarze bardzo podobało się odbiorcom. Były to dla nich chwile pełne radości i wzruszeń. Warto występować dla takiej publiczności. Po przedstawieniu wszyscy uczestnicy spotkania pozowali do pamiątkowego zdjęcia.
Zdjęcia ….

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW
2.06.2016 r.

Dzieci w naszym przedszkolu bardzo często obcują ze sztuką teatralną. Tym razem miały okazję oglądać przedstawienie Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków przygotowane przez Rodziców ubiegłorocznych absolwentów naszego przedszkola. Przedszkolacy z wielką radością i entuzjazmem obserwowali poczynania aktorów przeżywając losy królewny Śnieżki. Odpowiednio dobrana scenografia i kolorowe stroje występujących przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności przedstawienia. W imieniu dzieci p. dyrektor M. Muskietorz podziękowała Rodzicom za wysiłek włożony w przygotowanie sztuki oraz za chęć odwiedzenia naszej placówki. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

DZIEŃ DZIECKA
1.06.2016 r.

I znów dzień pełen atrakcji, oczywiście przygotowany dla naszych wspaniałych przedszkolaków. Podczas wspólnego spotkania w sali gimnastycznej P. dyrektor M. Muskietorz wszystkim dzieciom złożyła serdeczne życzenia z okazji ich święta. Dalej przedszkolacy oglądali przedstawienie Wesele fojermana wystawione przez dzieci z kółka teatralnego. Występy małych aktorów bardzo się podobały odbiorcom, o czym świadczyły żywe reakcje podczas spektaklu i wielkie brawa na koniec. Kolejna niespodzianka czekała w ogrodzie przedszkolnym. Do przedszkola zajechali strażacy. Dzieci miały okazję z bliska zobaczyć stroje strażaków, wozy strażackie, ich wyposażenie oraz przez kilka chwil pobyć w takim pojeździe. W tym dniu nie mogło też zabraknąć prezentów dla naszych wychowanków.
Zdjęcia ….

FESTYN RODZINNY
31.05.2016 r.

Festyn pod hasłem Mama, tata i ja odbył się we wtorkowe popołudnie w ogrodzie przedszkolnym. P. dyrektor M. Muskietorz serdecznie powitała wszystkich uczestników imprezy czyli przedszkolaków, ich Rodziców oraz ubiegłorocznych absolwentów przedszkola. Następnie dzieci z poszczególnych grup przedstawiły przygotowane na to spotkanie układy choreograficzne. Nad całością czuwała Fabryka show, która bawiła gości podczas trwania festynu. Były również inne atrakcje: pokaz karate, dmuchany zamek, karuzela, trampolina, malowanie twarzy. Można było się też posilić ciastem, swojskim jadłem lub kiełbaskami z grilla. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom. Szczególne podziękowania dla Rodziców za wspaniałe wypieki, balony i ziemię, a Babciom i Dziadkom za pomoc przy poszczególnych stanowiskach. To było naprawdę udane popołudnie. Dzięki wspólnej pracy i zabawie udało nam się zintegrować dzieci, ich Rodziców, Babcie , Dziadków i pracowników przedszkola. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

IX FESTIWAL
ARTYSTYCZNO – WOKALNY DO – RE – MI
25.05.2016 r.

W festiwalu biorą udział dzieci niepełnosprawne z oddziałów integracyjnych i specjalnych rudzkich placówek oraz miast ościennych. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta miasta Ruda Śląska. Festiwal został zorganizowany przez Miejskie Przedszkole nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi w Rudzie Śląskiej. Impreza miała miejsce w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w naszym mieście. Dzieci z naszego przedszkola z grup: Misiaki, Motylki i Skrzaty również wzięły udział w tym festiwalu. Przedszkolacy z grup Misiaki i Motylki zaprezentowali swoje umiejętności taneczne do piosenki Kurczaki. Zaś dzieci z grupy Skrzaty wykonały akompaniament do piosenki Orkiestra na instrumentach perkusyjnych. Był to dzień pełen wrażeń. Uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy i maskotki. Dziękujemy dzieciom za udział oraz paniom i Rodzicom za przygotowanie dzieci do festiwalu.

DLA TATY I DLA MAMY
19 i 24 – 25.05.2016 r.

Dla taty i dla mamy… tak zaczynają się słowa piosenki Tango dla taty i dla mamy, którą dzieci z grupy Delfinki prezentowały dla swoich Rodziców podczas uroczystości z okazji Dnia Mama i Taty. Podobnie było w innych grupach przedszkolnych. Dzieci wierszem, piosenką i tańcem dziękowały najbliższym i najważniejszym osobom w ich życiu za miłość, codzienną troskę i trud wychowania. Były również życzenia, upominki, wspólne zabawy i słodki poczęstunek. Wszystkim Mamom i Tatusiom z okazji ich świąt składamy serdeczne życzenia.
Zdjęcia ….

ĆWICZYMY Z RODZICAMI
22.05.2016 r.

Na ostatnie spotkanie dzieci z kółka sportowego Sportusie zaprosiły do udziału swoich Rodziców. Zajęcia zostały prowadzone przez trenera personalnego p. Krzysztofa Prusko, tatę Piotrusia z grupy Delfinki. Prowadzący zapoznał przedszkolaków z prawidłowym sposobem wykonywania ćwiczeń gimnastycznych. Przeprowadził też konkurencje sportowe z udziałem rodziców i przedszkolaków. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy za udział w kółku sportowym zaś rodzice dyplomy aktywnego Rodzica. Dziękujemy p. K. Prusko za ciekawe spotkanie.
Zdjęcia ….

WESELE FOJERMANA
19.05.2016 r.

Na zaproszenie p. M. Czoik – Nowickiej dzieci z kółka teatralnego wystawiły przedstawienie pt. Wesele fojermana w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. Sztukę oglądały dzieci ze żłobka Misiakowo oraz personel muzeum. Widzom przedstawienie bardzo się podobało, o czym świadczyły wielkie brawa i słowa uznania dla małych aktorów.
Zdjęcia ….

RODZICE DZIECIOM
16.05 2016 r.

Pod taką nazwą w naszym przedszkolu działa grupa teatralna, która składa się z zespołu chętnych Rodziców przygotowujących przedstawienia teatralne dla dzieci. W tym roku Rodzice wystawili sztukę pt. Kopciuszek na wesoło. W rolach głównych wystąpili: mama Ali z grupy Jeżyki, mama Pawełka z grupy Jeżyki, mama Kuby z grupy Pszczółki oraz tata Otylii z grupy Delfinki. Odbiorcami były dzieci, a w godzinach popołudniowych również zaproszeni goście: rodziny aktorów oraz chętni Rodzice. Wspaniała gra aktorów, ich stroje oraz scenografia przedstawienia pozwoliła odbiorcom na głębokie przeżycia emocjonalne. Dziękujemy Rodzicom – aktorom oraz paniom prowadzącym kółko: p. M. Kominek i M. Surdyk.
Zdjęcia ….

CO TO JEST GEOCACHING ?
12.05.2016 r.

Na to pytanie odpowiadał p. Michał Gawenda, tata Leona i Konrada, podczas spotkania z dziećmi w grupie Motylki. Okazało się, że jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Pan Michał pokazał przedszkolakom niezbędne atrybuty potrzebne do ich szukania oraz mnóstwo zdjęć z wypraw z poszukiwania skarbów. Wielką frajdą było samodzielne szukanie skarbów przez dzieci. Przedszkolacy odnaleźli cztery skrzynki ukryte na terenie ogrodu przedszkolnego. Punktem kulminacyjnym było znalezienie skrzynki finałowej, która zawierała słodką niespodziankę dla dzieci. Dziękujemy p. Michałowi za bardzo interesujące spotkanie!
Zdjęcia ….

DZIEŃ STRAŻAKA
11.05.2016r.

W tym dniu w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka. Z okazji ich święta nasi przedszkolacy, dzieci z kółka teatralnego specjalnie dla strażaków przygotowały przedstawienie pt. Wesele fojermana autorstwa p. M. Czoik – Nowickiej. Premiera tego przedstawienia miała miejsce podczas obchodów. Kultywując tradycje naszego regionu scenariusz został napisany w gwarze śląskiej. Występy małych aktorów bardzo się podobały strażakom i ich zaproszonym gościom. Doceniając wysiłek i zaangażowanie dzieci i ich Rodziców oraz pań prowadzących kółko; A . Janas i K. Skutnik mali aktorzy od Straży Pożarnej otrzymali nagrody w postaci koszy ze słodyczami. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

OLIMPIADA PRZYRODNICZA
11.05.2016r.

Kształtowanie świadomości przyrodniczej i postaw przyjaznych naturze jest procesem długotrwałym i wymaga wielu działań. Najlepiej jest je kształtować już w wieku przedszkolnym. Takie działania podjęły dzieci z kółka przyrodniczego, które uczestniczyły w olimpiadzie przyrodniczej zorganizowanej przez Miejskie Przedszkole nr 43 w Rudzie Śląskiej. Uczestnikami byli również inni przedstawiciele rudzkich przedszkoli. Nasi reprezentanci zajęli czwarte miejsce. Otrzymali dyplomy i upominki. Gratulujemy i dziękujemy za udział.
Zdjęcia ….

KONKURS RECYTATORSKI
21.04.2016 r.

W tym dniu w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt: Piękno poezji. Organizatorkami tego spotkania były nauczycielki: A. Bogobowicz i K. Pindel. Do konkursu zgłosiło się 6 przedszkoli z Rudy Śląskiej. Dzieci recytowały popularne wiersze z twórczości M. Konopnickiej. Były to m. in. Stefek Burczymucha, Jabłonka. Sposób na laleczkę, Mały trębacz. Uczestnicy bardzo starannie przygotowali się do prezentacji wierszy. Starali się mówić wyraźnie, prawidłowo pracować oddechem, modulować głosem oraz wprowadzić widzów w klimat poezji. Jury w składzie : p. M. Muskietorz – dyrektor naszego przedszkola, p. M. Kasperczyk – nauczyciel j. polskiego, p. J. Juranek – aktorka szkolnego teatru Klakier bacznie obserwowało uczestników konkursu. Po naradzie jury ogłosiło werdykt. Zwycięzcą został nasz przedszkolak Filip Kuc z grupy Biedronki. Serdecznie gratulujemy! Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody.
Zdjęcia ….

O PATYCZAKACH
4.04.2016 r.

O patyczakach opowiadał przedszkolakom z grupy Motylki p. Dariusz Mandzewski, tata Sławka. Poinformował dzieci m.in., że hoduje się je w szklanych naczyniach ( akwarium, terrarium )oraz, że niezbędnym wyposażeniem są gałązki, na które owad będzie mógł się wspinać. Należy też zadbać o odpowiednie podłoże i wilgotność w naczyniu, zaś karmienie wymaga jedynie podawania im świeżych zielonych liści. Dzieciom owady bardzo się podobały ze względu na ciekawy wygląd. Miały również możliwość trzymania ich w dłoniach. Bezpośredni kontakt z przyrodą dostarczył dzieciom wielu wrażeń. To było ciekawe spotkanie. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

TAŃCZĄCE PRZEDSZKOLAKI
12.04.2016 r.

Pod takim tytułem został zorganizowany konkurs tańca dla przedszkolaków. Organizatorem spotkania było Miejskie Przedszkole nr 37 w Rudzie Śląskiej. W zabawie uczestniczyło 13 zespołów tanecznych z rudzkich przedszkoli. Naszą placówkę reprezentował zespół dzieci uczęszczających na zajęcia z kółka Przedszkolny aerobik, który przygotował układ choreograficzny pod kierunkiem p. I. Barszcz do piosenki Cartoon heros zespołu Aqua. Wszystkie występy wywoływały wśród widzów duże ożywienie i aplauz. W oczekiwaniu na werdykt jury uczestnicy zostali poczęstowani słodkimi łakociami. Były również dyplomy i drobne gadżety. Małym tancerzom dziękujemy za udział.
Zdjęcia ….

ZAWODY SPORTOWE
11.04.2016 r.

W tym dniu odbyły się kwalifikacje do zawodów sportowych dla przedszkolaków w ZSP nr 2 w Rudzie Śląskiej. W zawodach uczestniczyło 10 dzieci z grup Biedronki, Misiaki, Motylki i Zajączki. Zawodnicy brali udział m. in. w następujących konkurencjach: bieg slalomem, przejście przez tor, rzucanie woreczkami, tor zręcznościowy. Nasi reprezentanci zdobyli II miejsce, co nie zakwalifikowało ich do dalszych rozgrywek. Mimo to serdecznie dziękujemy i gratulujemy!
Zdjęcia ….

WIELKANOC W PRZEDSZKOLU
23.03.2016 r.

Jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi uroczyście obchodziliśmy Wielkanoc w przedszkolu. Z tej okazji dzieci z grupy Biedronki dla swoich kolegów przygotowały przedstawienie, które było bardzo radosne a zarazem uroczyste, bo przecież przyszła pora na świętowanie Pańskiego Zmartwychwstania. Po przedstawieniu p. dyrektor M.Muskietorz podziękowała dzieciom i paniom za przygotowanie bardzo pięknego, wielkanocnego przedstawienia oraz złożyła życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkiejnocy. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszą pisankę. Wszystkie dzieci z poszczególnych grup zostały nagrodzone naklejkami przez p. katechetkę B.Ogłoza. Następnie dzieci szukały zajączka, a potem usiadły przy wspólnym stole. Nieprzypadkowo ten posiłek zaczęły od składania sobie życzeń stukając się jajkami, jak każe świąteczna tradycja Były również słodkie wypieki. A po południu dzieci z grupy Biedronki wystąpiły z wielkanocnym przedstawieniem dla swoich Rodziców. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

POWITANIE WIOSNY
21.03.2016 r.

Już od 5 lat w naszym przedszkolu uroczyście witamy pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji personel przedszkola dla dzieci przygotował teatrzyk Witaj wiosenko. Na scenie oprócz głównej roli wiosny pojawiły się kwiaty, motyle, bocian, niedźwiedź i tęcza. Wspaniałe stroje aktorów i rytmiczna muzyka uatrakcyjniły przedstawienie. Przedszkolacy byli zachwyceni występem swoich pań, nagrodzili ich gromkimi brawami. Zaś zielona wiosenka poczęstowała przedszkolaków zbożowymi ciasteczkami. Wszyscy bawili się świetnie. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

AEROBIK Z RODZICAMI
8.03.2016 r.

Dzieci z kółka Przedszkolny aerobik wraz z paniami prowadzącymi kółko: p. Iwoną i Ireną zaprosiły rodziców do udziału w zabawach rytmicznych. W spotkaniu uczestniczyli również absolwenci naszego przedszkola. Gościem specjalnym była p. Kornelia Barszcz, rodzic jednego z naszych przedszkolaków. Wszyscy uczestnicy spotkania wspaniale się bawili przy rytmach muzyki dyskotekowej, odczuwali radość z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy, wykazali się dużą sprawnością fizyczną, poczuciem rytmu i estetyką ruchu.
Zdjęcia ….

WIOSNA W MALARSTWIE
10.03.2016 r.

Dzieci z kółka plastycznego gościły artystę malarza p. Kornela Wilczka, rodzica jednego z naszych przedszkolaków. W trakcie spotkania dzieci miały możliwość malowania przy sztaludze, co z pewnością było dla nich wielką atrakcją i nowym doświadczeniem plastycznym. Ponadto dzieci samodzielnie łączyły kolory uzyskując barwy pochodne. Te nowe doświadczenia przyczyniły się do stworzenia obrazu pt. Wiosna, oczywiście pod fachowym okiem mistrza. Wspólne malowanie obrazu dostarczyło dzieciom wiele radości oraz czuły się ważne, że od nich zależy co powstanie na płótnie. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

WIOSENNE LICZENIE
9.03.2016 r.

Wiek przedszkolny jest najlepszym okresem do wspomagania dzieci w rozwoju umysłowym. Zmierzając w tym kierunku zorganizowano dla przedszkolaków konkurs matematyczny Wiosenne liczenie. Ze względu na różnice rozwojowe dzieci konkurs był rozgrywany osobno dla grup młodszych oraz starszych. Każdą grupę reprezentowało troje dzieci wybranych przez wychowawców. Pozostałe dzieci obserwowały poczynania swoich kolegów oraz decydowały o poprawności wykonywanych zadań. Za każde dobrze rozwiązane zadanie grupy otrzymywały punkty, które były odnotowane na dużych planszach. Wszystkie drużyny bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami otrzymując po podsumowaniu jednakową ilość punktów. Na koniec P. dyrektor Mirosława Muskietorz uczestnikom konkursu wręczyła dyplomy i nagrody.
Zdjęcia ….

Skip to content