Z życia przedszkola 2017/2018

POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS

14 i 15 czerwca przedszkolacy z grup: Pszczółki, Sówki i Motylki zakończyli edukację przedszkolną. Programem artystycznym przygotowanym dla gości: Rodziców i pracowników przedszkola pragnęli wyrazić serdeczne podziękowania za naukę, trud wychowania, troskę i opiekę. W programie dzieci przypomniały ważne wydarzenia, jakie miały miejsce w minionym roku szkolnym. Po części artystycznej pani dyrektor Jolanta Mitas życzyła przedszkolakom samych sukcesów w szkole i wręczyła dyplomy ukończenia przedszkola oraz upominki. Również Rodzice otrzymali podziękowania za współpracę z naszą placówką w postaci dyplomów. Absolwenci zaś wręczyli wiązanki kwiatów personelowi przedszkola. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla gości, dzieci i rodziców. Wszystkim 6-latkom życzymy samych sukcesów
w szkole, dużo radości i uśmiechów na każdy dzień.
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Przez cały rok szkolny w naszym przedszkolu mieliśmy możliwość spotkań z muzyką graną na żywo. Spotkania na wesoło prowadzili absolwenci Akademii Muzycznej, muzycy największych śląskich orkiestr, pedagodzy szkół muzycznych. Dzięki tym cyklicznym spotkaniom dzieci poznały takie instrumenty jak: skrzypce, wiolonczelę, kontrabas, flet, klarnet, saksofon, trąbkę, puzon oraz akordeon. Podczas koncertów przedszkolacy dowiedzieli się ciekawych rzeczy na temat powstania danego instrumentu, poznali jego możliwości brzmieniowe. 13 czerwca odbyło się ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym, na którym podsumowano całoroczny cykl spotkań. Dzieci zdobyły ,,złoty medal filharmoni przedszkolaka” i z niecierpliwościa oczekują spotkań w przyszłym roku szkolnym.
Zdjęcia ….

Festyn „Mama,tata i ja”

W dniu 8 czerwca odbył się w naszym przedszkolu festyn, który został połączony z Dniami Profilaktyki pod hasłem ,,Kocham-rozmawiam”. Pani dyrektor Jolanta Mitas serdecznie powitała wszystkich uczestników imprezy czyli przedszkolaków, ich rodziców oraz innych przybyłych gości. Następnie rozpoczęły się występy poszczególnych grup w których dzieci przedstawiły przygotowane na to spotkanie układy choreograficzne. Były również inne atrakcje: dmuchany zamek, karuzela, zjeżdżalnia, malowanie twarzy. Można było się też posilić ciastem, swojskim jadłem, pysznym żurkiem lub kiełbaskami z grilla, a także pysznymi lodami i popcornem. Bardzo wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, gdzie oprócz zabawek i artykułów papierniczych można było wylosować bilety do sali zabaw ,,Safarii”, wejściówki do fryzjera lub kosmetyczki. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom. Szczególne podziękowania dla Rodziców za wspaniałe wypieki, balony , węgiel drzewny i naczynia jednorazowe, a kochanym Babciom i Dziadkom za pomoc przy poszczególnych stanowiskach. To było naprawdę udane popołudnie. Dzięki wspólnej pracy i zabawie udało nam się zintegrować dzieci, ich Rodziców, Babcie , Dziadków oraz pracowników przedszkola. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

STRAŻACY W PRZEDSZKOLU

W dniu 4 czerwca dzieci w ogrodzie przedszkolnym z niecierpliwością oczekiwały na przyjazd przedstawicieli Państwowej Staży Pożarnej. Podczas tego spotkania strażacy przybliżyli obecnym zasady postępowania w przypadku pożaru, sposoby alarmowania służb ratowniczych. Przedstawiciele straży zaprezentowali naszym wychowankom sprzęt do akcji ratowniczych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Podopieczni z wielką radością przymierzali hełm, aby poczuć się choć przez chwilę strażakiem. Mieli również możliwość zobaczenia z bliska wozu strażackiego oraz sprzętu, który się w nim znajduje. Wielką frajdą dla naszych maluchów było lanie wody.Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem, a dzieci wręczyły naszym gościom drobne upominki.Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.
Zdjęcia ….

Dzień Dziecka

W tym pięknym dniu niespodzianka czekała na dzieci w ogrodzie przedszkolnym. Do przedszkola przybyli strażnicy miejscy oraz harcerze. Dzieci miały okazję z bliska zobaczyć stroje funkcjonariuszy, samochód służbowy, jego wyposażenie oraz przez kilka chwil pobyć w takim pojeździe. Oprócz tego każde dziecko mogło dokonać pomiaru prędkości swojego biegu. Harcerze natomiast zadbali o sprawność fizyczną. Przygotowali dla przedszkolaków ciekawe konkurencje sportowe. W tym dniu nie mogło również zabraknąć prezentów dla naszych wychowanków.
Zdjęcia ….

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

W dniach 22 – 29 maja w naszym przedszkolu odbywały się uroczystości zorganizowane z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas których każda z grup zaprezentowała swój program taneczno – wokalno – recytatorski. Dzieciaki bardzo się starały, żeby wierszem i piosenką podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę. Podczas przedstawień nie zabrakło wzruszeń i ukradkiem ocieranych łez. Po pięknych występach artystycznych przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom wykonane własnoręcznie upominki. Uroczystości z okazji „Dnia Mamy i Taty” dostarczyły wszystkim wiele radości i szczęścia.Wszystkim Mamom i Tatusiom z okazji ich świąt składamy serdeczne życzenia.
Zdjęcia ….

Spotkanie w Biedronkach

W dniu 18 maja do grupy Biedronki została zaproszona Maria Szeweda uczennica klasy 7 Szkoły Podstawowej w Katowicach, a także absolwentka Szkoły Muzycznej, gdzie przez siedem lat uczyła się grać na harfie. Przybyła do naszego przedszkola, aby zaprezentować dzieciom instrument, zagrać kilka wspaniałych utworów oraz opowiedzieć o tym, ile trzeba włożyć wysiłku w to, aby nauczyć się grać na tym instrumencie. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grup: Zajączki, Delfinki, Jeżyki i Skrzaty. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie.
Zdjęcia ….

„Calineczka”

Po raz kolejny grupa teatralna „Rodzice dzieciom” w reżyserii naszych nauczuczycielek P. Moniki Kominek i P. Małgorzaty Surdyk wystąpiła dla naszych przedszkolaków z przedstawieniem pod tytułem „Calineczka”. Widzowie świetnie się bawili. Przepiękną grę aktorów oraz scenografię mogli w godzinach popołudniowych również oglądać rodziny aktorów oraz zaproszeni goście. Dziękujemy wspaniałym aktorom i paniom prowadzącym!
Zdjęcia ….

Gość w Tygryskach

W dniu 15 maja grupę „Tygryski” odwiedził specjalny gość – dziadek Bartka, który pracuje na co dzień jako leczniczy. Gość opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówił o zwierzętach i ptakach zamieszkujących las, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Przedszkolacy przypomnieli sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dowiedzieli się także, w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom w zimie. Gość zainteresował dzieci swoimi opowieściami wykorzystując różne ilustracje. Na koniec spotkania pan leśniczy wraz z dziećmi posadził w ogrodzie przedszkolnym drzewo. Bardzo dziękujemy za bardzo ciekawe zajęcia.
Zdjęcia ….

„Wierszem malowane”

Dnia 14 maja w naszym przedszkolu odbyła się druga edycja konkursu recytatorskiego dla dzieci niepełnosprawnych pt: ”Wierszem malowane”. W konkursie wzięły udział dzieci z wielu placówek integracyjnych z terenu naszego miasta. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały panie prowadzące Katarzyna Muzykant, Anna Janas i Sabina Poloczek. W skład jury weszli: dyrektor naszego przedszkola Pani Jolanta Mitas, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej Pan Andrzej Małysiak oraz nauczyciel prowadzący kółko teatralne Katarzyna Skutnik. Konkurs przebiegł w radosnej i miłej atmosferze. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!
Zdjęcia ….

Przedszkolna wycieczka

W dniach 10 i 11 maja dzieci z oddziałów Skrzaty i Tygryski oraz Pszczółki i Zajączki pojechały na wycieczkę do Dino Parku w Krasiejowie. Nadrzędnym celem wycieczki było wzbogacenie wiedzy przyrodniczej, w tym ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem tematyki dinozaurów. Czas spędzony na terenie Dino Parku zostawił po sobie wiele miłych wrażeń oraz istotnych informacji dotyczących prehistorii Ziemii, a zwłaszcza o życiu fascynujących zwierząt, jakimi były dinozaury. Ponadto, celem wycieczki było upowszechnianie spędzenia czasu wolnego na świeżym powietrzu. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się piękny plac zabaw, na którym mogły spożytkować swoją energię. Po zabawie na świeżym powietrzu udaliśmy się na pyszny obiad. Niespodzianką dla dzieci była możliwość przejażdżki samochodami na terenie mini wesołego miasteczka. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory – dzieliły się wrażeniami z wycieczki. Szczęśliwi i z uśmiechem na twarzach, pełni wrażeń i przeżyć, wróciły do naszego przedszkola. Bardzo dziękujemy za udaną wycieczkę.
Zdjęcia ….

Ciekawe spotkanie w Biedronkach

W dniu 7 maja w grupie Biedronki odbyło się niezwykłe spotkanie. Zaproszonym gościem była Pani Anna M. nauczyciel Liceum Ekonomicznego w Chorzowie, która prowadziła dla dzieci „Warsztaty mydełkowe”. Na samym początku spotkania opowiedziała ciekawostki związane z historią mydła oraz zabawne, ale prawdziwe sposoby dbania o higienę w trudnych warunkach np. w gorącej Afryce czy mroźnej Antarktydzie. Po rozmowie na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa, dzieci przystąpiły do „produkcji”. Wybrały kształt foremki, kolor w jakim zostanie wykonane mydełko oraz zapach. Z wyborem zapachu było najtrudniej, bo nie wiadomo było, czy wybrać piękny zapach konwalii, lasu czy może słodkiej czekolady lub malinek. Łatwiejsze okazało się samodzielne ozdabianie czyli wypełnianie foremek płatkami róż, lawendą, ziołami itp. Na koniec panie zapełniły gliceryną foremki. Dzieci w oczekiwaniu na wystygnięcie swoich mydełek porządkowały miejsce pracy. W podziękowaniu za ciekawe i atrakcyjne zajęcia dzieci wręczyły pani Ani podziękowanie. Jeszcze raz bardzo dziękujemy.
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia 16 maja odbyło się kolejne spotkanie z „Filharmonią przedszkolaka”. Tym razem pan Mirek wraz z panem Piotrem zaprezentowali dzieciom puzon. Bardzo dziękujemy za kolejną lekcję . Czekamy z ogromną niecierpliwością na następną.
Zdjęcia ….

Konkurs „Moja książka”

W dniu 25.04 odbyło się uroczyste wręczenie nagród konkursu pt. „Moja książka”. Konkurs adresowany był dla rodziców i dzieci naszego przedszkola. Zadanie uczestników polegało na stworzeniu własnej ksiażki. Opiekun pisał tekst, a dziecko rysowało lub kolorowało ilustrację, zgodnie z tematyka utworu. Jurorem oceniającym prace była nauczycielka języka polskiego, pracująca w Szkole Podstawowej nr 16 – pani Renata Ficek. Pani Renata miała naprawdę trudne zadanie. Pomysłowość szaty graficznej oraz ciekawa treść opowiadań powiązana była niejednokrotnie z morałem i i osobistymi marzeniami autorów. Ostatecznie
I miejsce zdobyła Agata Gojny wraz z Anetą Gojny gr „Motylki;
II – miejsce Hanna Barszcz wraz z babcią – grupa „Pszczółki”;
III miejsce Gabriel Sroka wraz z siostrą i mamą,
Wyróżnienia otrzymali:
– Maja Zbytniewska – grupa ,,Misiaki”
– Wiktor Król – grupa „Misiaki”
– Jan Zawiślak grupa „Delfinki”.
Pozostali uczestnicy Rozalia Gawenda i Piotr Gawenda gr. „Biedronki”, Dominik Dubiel i Danuta Dubiel gr „Jeżyki”,Amanda Mazurek i Patrycja Mazurek gr „Skrzaty”, Paulina Szymik i Martyna Szymik gr „Sówki” otrzymali również nagrody i dyplomy za udział w konkursie. Na korytarzu przedszkolnym, obok gabinetu logopedycznego bedzie można oglądać książeczki autorów. Gratulujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom.
Zdjęcia ….

Gość w Zajączkach i Pszczółkach

Dnia 20.04.2018r. do dzieci z Zajączków i Pszczółek zawitała pani Wiesława Rama, która jest pielęgniarką i pracuje w naszej osiedlowej przychodni przy ulicy Sztolniowej. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie , który wykonuje i pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia . Pani Wiesia zademonstrowała nam niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, a nawet mierzenie ciśnienia. Demonstracja stetoskopu i możliwość wysłuchania bicia swojego serca budziła w nas zainteresowanie, natomiast strzykawka (choć bez igły i w opakowaniu)– lęk. Nasz gość przygotował dla przedszkolaków prezenty naklejki – dzielnego pacjenta. Wizyta pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły pani pielęgniarce pamiątkowy dyplom z podziękowaniem.
Zdjęcia ….

Zajęcia muzyczne w Zajączkach i Pszczółkach

Dnia 10.04.2018r. do dzieci z Zajączków i Pszczółek zawitał pan Kasperczyk, tata Weroniki z Zajączków, który jest muzykiem i na co dzień gra na keybordzie oraz klarnecie. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o tych instrumentach. Po części teoretycznej nastapiła część rozrywkowa. Tata Weroniki poprowadził gry i zabawy przy taktach muzyki, a dzieci były zachwycone. Nie zabrakło ,,Kaczuszek” i innych znanych zabaw biesiadnych. Przedszkolacy za każde zwycięzstwo w grze muzycznej otrzymali nagrodę od naszego gościa. Bardzo dziękujemy za tak ciekawe zajęcia.
Zdjęcia ….

Ciekawe spotkanie w Biedronkach i Delfinach

W dniu 25.04 18 dzieci z grupy Biedronki i Delfinki odwiedziły panie Katarzyna i Joanna pracujące w Bibliotece Pedagogicznej w Katowicach. Obie Panie prowadzą zajęcia i warsztaty nie tylko dla uczniów, studentów, ale także dla przedszkolaków. W ramach spotkania odbyły się warsztaty zatytułowane „Poznajemy zawody”. Dzieci nie tylko wysłuchały opowiadania o kucharzu, ale miały również możliwość oglądania filmu przedstawiającego tajniki tego zawodu.Oprócz tego wzięły udział w zabawach ruchowych, rozpoznawały ukryte w pudełeczkach różne zapachy. Przedszkolacy doskonale poradzili sobie z wykonywaniem zadań. Obdarowano je kolorowankami. W zamian za miłe spotkanie, które dostarczyło wszystkim wiele radości goście otrzymali dyplomy oraz podziękowania. Panie bibliotekarki zostały oprowadzone po naszym przedszkolu. Zachwycone wystrojem, kolorami i bogactwem pomieszczeń, a przede wszystkim serdecznością i zaangażowaniem dzieci wyraziły chęć ponownego przyjazdu tym razem z innym tematem zajęć. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie.
Zdjęcia ….

Delfinki i Biedronki w teatrze

W dniu 23. 04. 18 roku dzieci z grup Biedronki i Delfinki brały udział w wycieczce do Teatru Miejskiego w Gliwicach. Oglądały tam spektakl pt „Ach jak cudowna jest Panama”. Bohaterami opowieści Janoscha są Miś i Tygrys. Mieszkają w dolince nad rzeczką obok wielkiego drzewa. Żyją spokojnie i szczęśliwie. Mis lubi łowić ryby i gotować, a Tygrys zbierać grzyby. Pewnego dnia jednak Miś znajduje płynącą po rzece skrzynkę z napisem Panama. Pachnie ona bananami. Pachnie innością! Dlatego bohater stwierdza, że Panama musi być krajem z jego marzeń, krajem, gdzie wszystko jest większe i piękniejsze. Namówiwszy Tygrysa na wyprawę, wyrusza do dalekiego kraju. Podróż trwa może krótko, a może długo, nie wiadomo. Istotny jednak jest fakt, że po drodze bohaterowie spotykają Myszkę, Lisa, Zająca i Jeża, w końcu Wronę. Ci stwierdzają, że aby dojść do Panamy z całą pewnością trzeba skręcić w lewo. Wrona zaś pokazuje świat z wysokości drzewa. Ta nowa perspektywa zachwyca bohaterów! W końcu Miś i Tygrys trafiają z powrotem do swego domu, który trochę zarósł trawami. Uznają jednak, że to cudowne miejsce to z pewnością Panama, wszak tam wszystko jest większe.
Bajka Janoscha – niezwykle prosta i zwyczajna – uczy, że zmiany zawsze przynoszą coś dobrego. Gdyby Miś z Tygrysem nie wyruszyli, nie odkryliby przecież, że można kupić mięciutką pluszową kanapę. Nie zawarliby też nowych, interesujących znajomości ani nie spojrzeli na świat z innej perspektywy. To także piękna opowieść o wartości przyjaźni. Miś zawsze może liczyć na Tygryska i vice versa. Obecność przyjaciela sprawia, że Tygrys może czuć się bezpieczny w każdej, nawet trudnej, chwili.
Bardzo nam się bajka podobała. Na pewno jeszcze do Teatru Miejskiego wrócimy.
Zdjęcia ….

Wierszowanie z Julianem Tuwimem

We wtorek, 16.04.18r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się konkurs recytatorski „Czterech poetów polskich” twórczości Juliana Tuwima.. Do rywalizacji dołączyły również dzieci z naszego przedszkola :
• Lena Drozdowska – wiersz ,,Zosia – samosia” (Zajączki)
• Lusine Synowiec – wiersz ,,Okulary” ( Zajączki)
• Jakub Kolonko wiersz ,,Pstryczek” (Skrzaty)
• Enzo Pagal Giovani – ,,Lokomotywa” (Skrzaty)
Konkurs ten był szczególny z jednego względu. Dyplomy za udział w konkursie oraz nagrody wręczała Pani Dyrektor SP 2 Iwona Czusz i pani Naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Ruda Śląska, Aleksandra Piecko. A oto nagrodzone dzieci:
I miejsce Filip Ślęzok kl.1b oraz Lena Drozdowska lat 5 z MP47
II miejsce Dobrosława Brzezina kl.1b
III miejsce Dominik Nocoń kl.3c
Wyróżnienia otrzymali:
Lusine Synowiec, Jakub Kolonko i Enzo Pagal Giovani.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Zdjęcia ….

Przedszkolna wycieczka

Wycieczki są jedną z ciekawszych form prowadzenia zajęć wychowawczo – dydaktycznych w przedszkolu. W dniu 16 kwietnia przedszkolacy z grup Skrzaty oraz Zajączki wyjechały na wycieczkę do Żorskiego Centrum Regionalnego na lekcję regionalizmu na żywo: ,,Strachy, Straszki i Beboki w legendach śląskich”. Podczas zajęć warsztatowych dzieci zapoznały się z legendarnymi postaciami wystepującymi na Górnym Śląsku. Oprócz tego rozwiązywały zagadki i rebusy, tańczyły, a także śpiewały i rysowały. Wzięły też udział w inscenizacji legendy. To były naprawdę bardzo ciekawe zajęcia. Bardzo dziekujemy za miło spędzony czas i na pewno jeszcze do Was wrócimy.
Zdjęcia ….

Gość w Biedronkach

W dniu 13.04 na zaproszenie pani Iwony B. dzieci z grup Biedronki, Delfinki, Skrzaty i Tygryski odwiedziła pani Aleksandra, babcia Julki, która jest pielęgniarką i jednocześnie terapeutą. Pracuje w Ośrodku dla osób starszych. Podczas spotkania, dzieci miały możliwość zapoznania się z pracą jaką wykonują pielęgniarki, a także mogły zobaczyć przyrządy niezbędne do wykonywania tego zawodu. Pani Ola pokazała też niektóre rodzaje leków oraz wytłumaczłyła pod jakimi postaciami mogą one występować. Zademonstowała również w jaki sposób mierzy się ciśnienie oraz dotlenienia organizm. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kolorowanki. Bardzo dziekujemy za ciekawe spotkanie.
Zdjęcia ….

Zajączki w sali zabaw „Safari”

Dnia 13.04.2018r. dzieci z Zajączków zostały zaproszone na urodziny swoich koleżanek Julki Wycisk i Lusine Synowiec. Zaraz po śniadaniu udały się do sali zabaw i tam bawiły się przez dwie godziny. Zasiadły również przy urodzinowym stole, zaśpiewały sto lat, wręczyły prezenty i poczęstowały się słodkościami przygotowanymi przez rodziców dziewczynek. Zmęczone, ale w radosnych nastrojach na obiad wróciły do przedszkola. Dziękujemy za zaproszenie.
Zdjęcia ….

Przedszkolacy w „Filharmonii przedszkolaka”

W kwietniu przedszkolacy odwiedzili ,,Filharmonię przedszkolaka”czyli szkołę muzyczną w Nowym Bytomiu. Wysłuchali krótkiego występu, a potem przypomnieli sobie nazwy wszystkich instrumentów poznanych podczas comiesięcznych spotkań. Oprócz tego zwiedzili szkołę i zapoznali się ze specyfiką tego miejsca. Bardzo dziękujemy za tak atrakcyjne spotkanie.
Zdjęcia ….

Spotkanie z kominiarzem

Dnia 9.04.2018r. pani Ewelina zaprosiła do naszego przedszkola niezwykłego gościa – pana Piotra, który z zawodu jest kominiarzem. Przybył do nas ubrany w strój, który zakłada do pracy. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się wielu interesujących rzeczy, o jego pracy, mogły zobaczyć narzędzia pracy, którymi posługuje się podczas czyszczenia kominów. Pan kominiarz wytłumaczył dzieciom po co czyści się kominy oraz dlaczego nie powinno się palić w piecach śmieci. Bardzo dziekujemy za ciekawe spotkanie.
Zdjęcia ….

Nauczycielki dzieciom

21 marca jak już tradycja każe po raz kolejny nauczycielki przedszkola przygotowały przedstawienie dla swoich wychowanków. Tym razem dzieci oglądały spektakl pt. „Wiosna radosna”
Aktorki wcieliły się w rolę żabki, motylków, Maciusia, zajączka, lisa i biedronki. Jednak najwięcej emocji wzbudzał ,,dziobak”, który nie chciał pozwolić, aby przyszła do nas wiosna. Oczywiście wszystko dobrze się skończyło i wiosna nadeszła z koszem pięknych kwiatów i wiankiem na głowie. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie w wykonaniu swoich pań. Pani Dyrektor Jolanta Mitas podziękowała nauczycielom za trud włożony w przygotowanie barwnego przedstawienia.
Radością z nadejścia wiosny dzielono się również z wychowankami innych placówek oświatowych naszego miasta. W tym celu na przedstawienie zaproszono dzieci i nauczycieli z Ośrodka Adaptacyjnego oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Przybyłym gościom przedstawienie również się bardzo podobało, nauczycielk i otrzymały gromkie brawa oraz owacje na stojąco. Otrzymały również piękne pamiątki wykonane przez dzieci.
Zdjęcia ….

Międzyprzedszkolny konkurs recytatorski twórczości Jana Brzechwy

Dnia 11 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się międzyprzedszkolny konkurs recytatorski twórczości Juliana Tuwima. Udział w nim wzięły dzieci z innych placówek oświatowych. Nasze przedszkole reprezentwała Julka Rajca i Wojciech Lis. Nauczycielki naszego przedszkola p. Justyna i p. Wioletta poprowadziły całą uroczystość. W skład jury weszli: p. Jolanta Mitas – dyrektor naszego przedszkola oraz goście p. Bożena Rzeczkowska – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 oraz nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół ogólnokształcących – Katarzyna Zbytniewska.. Podczas imprezy dzieci zaprezentowały przygotowane utwory pod okiem opiekunów. Oto wynki konkursu:
• 1 miejsce – Milena Bracka z MP34
• 2 miejsce – Sebastian Chojnacki MP17
• 3 miejsce – Wojciech Czajka MP38
• Wyróżnienie – Zuzia Szaton MP14
Dzieci te otrzymały dyplomy oraz nagrody.
Uczniowie klasy pierwszej, którzy stanowili publiczność wręczyli nagrodę publiczności. Pozostali uczestnicy otrzymali również dyplomy i nagrody pocieszenia.. Na uroczystości nie zabrakło pysznych smakołyków dla wszystkich uczestników konkursu. Do zobaczenia za rok!
Zdjęcia ….

Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną Wielkanocny

W marcu w naszym przedszkolu panie Ewelina i Justyna zorganizowały konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną dla dzieci i ich rodziców. Było o co walczyć ponieważ główną nagrodą był bilet do kina. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za przepiękne palmy wielkanocne.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce – Adam Dudziński (Jeżyki)
II miejsce Laura Boguszewska (Misiaki)
III miejsce – Krzysztof Głowacki (Jeżyki)

Wyróżnienia otrzymali:
Lusine Synowiec (Zajączki)
Tymoteusz Kolonko (Jeżyki)
Filip Kaczmarek ( Zajączki)

Pozostali uczestnicy:
Karolina Jakubczyk ( Zajączki)
Lena Drozdowska (Zajączki)
Alina Siedlaczek ( Biedronki)
Jakub Kolonko (Skrzaty)
Bartosz Czuba (Tygryski)
Wojciech Lis (Pszczółki)
Zdjęcia ….

Poranek Wielkanocny

W naszym przedszkolu bardzo starannie przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. Wykonywaliśmy wiele ozdób świątecznych, uczyliśmy się piosenek, dekorowaliśmy nasze sale i korytarze. W końcu nadszedł oczekiwany dzień. W środę 27 marca dzieci przyszły do przedszkola odświętnie ubrane. Najpierw w swoich salach zjadły śniadanie wielkanocne i składały sobie życzenia przy pięknie udekorowanych stołach z tradycyjnymi pokarmami: jajkiem, białą kiełbaską i chlebem. Następnie obejrzały przedstawienie pt. ,,Wieziemy tu kogucika” (przygotowane przez panie i dzieci z grup Pszczółki, Sówki i Zajączki), które przybliżyło nam zwyczaje i tradycje wielkanocne Po przedstawieniu pani dyrektor Jolanta Mitas podziękowała za przygotowanie bardzo pięknego, wielkanocnego przedstawienia oraz złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Potem dzieci wraz ze swoimi paniami po ,,marchewkowych śladach” szukały niespodzianek pozostawionych przez zajączka. Bardzo dziękujemy za świąteczny dzień i miłe niespodzianki.
Zdjęcia ….

Warsztaty Wielkanocne

W grupie „Zajączki”w dniu 22 marca, panie Justyna i Ewelina zorganizowały warsztaty wielkanocne. Podczas tworzenia różnorodnych prac czas upłynął w przyjaznej atmosferze. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych materiałów, Powstały piękne palmy, stroiki, pisanki, a nawet baranki wielkanocne. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością. Rodzicom dziękujemy za liczne przybycie i aktywne uczestnictwo.
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia14 marca odbyło się kolejne spotkanie z „Filharmonią przedszkolaka”. Tym razem pan Mirek z panem Piotrem zaprezentowali dzieciom trąbkę. Bardzo dziękujemy za kolejną lekcję i czekamy z niecierpliwością na następną.
Zdjęcia ….

Wizyta w szkolnej bibliotece

9 marca przedszkolacy z grupy Zajączki zostały zaproszone przez panią Izabelę Ochocką do biblioteki w Szkole Podstawowej nr 2. Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było już wcześniej z rodzicami w bibliotece, ale dla większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. W tym magicznym miejscu dowiedziały się na czym polega praca bibliotekarki. Mogły również oglądać różne książki. Na koniec pani Iza przeczytała im bajki. Największym zainteresowaniem cieszyła się ,,Książka bez obrazków”. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie.
Zdjęcia ….

Dzień kobiet na sportowo

W dniu 6 marca w godzinach popołudniowych nauczycielki Iwona Barszcz, Wioleta Myller oraz Małgorzata Zbytniewska zorganizowały nietypowy Dzień Kobiet. Zamiast biesiady przy kawce i ciasteczekach odbyły się zabawy ruchowe przy muzyce. Mamy, babcie oraz dzieci z grup „Biedronki i Delfinki” przybyły w strojach sportowych. Panie prowadziły zabawy z wykorzystaniem metody Weroniki Sherborne oraz chusty animacyjnej. Niespodzianką był aerobik, gdzie w rytm muzyki dyskotekowej, wszyscy wspaniale się bawili.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowanie za udział w zabawie. Jak na Święto przystało organizatorki wręczyły dzieciom jabłuszka, lizaczki i batoniki, mamy zaś otrzymały ręcznie robione kwiaty. Zmęczeni, ale zadowoleni rodzice czekają na następne święto.
Zdjęcia ….

„Gość w Zajączkach”

6 marca przedszkolaków z grup Zajączki i Pszczółki odwiedził Pan Grzegorz Haiski, który jest malarzem. Na początku spotkania zapytał dzieci, czy może do nich mówić w gwarze śląskiej. Dzieci chętnie się zgodziły i z ogromnym zainteresowaniem słuchały o tym, na czym polega praca malarza. Dowiedziały się jak prawidłowo dobierać kolory, od czego należy zacząć malowanie. Zadawały również dużo pytań. Spotkanie mijało w ciepłej i radosnej atmosferze. Pan Grzegorz przyniósł również swoje obrazy przedstawiające zabytki Rudy Ślaskiej. Wśród nich przedszkolaki bez problemu rozpoznali kościół w Nowym Bytomiu. Kiedy odwiedziny dobiegały już końca, dzieci zainspirowane postawą Pana Grzegorza pokonały nieśmiałość, chwyciły za kredki i wyczarowały swoją „Wiosenną łąkę marzeń”.Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia oraz za obraz, który dostaliśmy w prezencie.
Zdjęcia ….

„Wizyta malarza”

27 lutego przedszkolaków z grup Zajączki i Pszczółki odwiedził Pan Marian Mol, który jest malarzem. Opowiedział dzieciom o swoim zawodzie, wytłumaczył, że specjalizuje się w rysowaniu portretów, ale nie farbami tylko węglem. Pokazał swoje narzędzia pracy i narysowane wcześniej portrety. Dzieci bez problemu rozpoznały Roberta Lewandowskiego, Kamila Stocha i Jakuba Wojewódzkiego. Pan Marian opowiedział dzieciom o sztuce szkicowania węglem, a następnie stworzył portret dwójki dzieci. Spotkanie było wielkim przeżyciem. Dziękujemy serdecznie.
Zdjęcia ….

Gość w Zajączkach

Dnia 23.02.2018r. Do dzieci z Zajączków zawitała mama Ksaviera, która pracuje jako fryzjerka. Na to spotkanie zostały zaproszone również dzieci z grupy Delfinki, którym pani fryzjerka zrobiła piękne fryzury .Dzięki temu spotkaniu, dzieci bliżej poznały pracę fryzjera,a także zapoznały się z akcesoriami do wykonywania tego zawodu. Dzieci z Zajączków skorzystały również z usług fryzjerskich: wszyscy chłopcy zostali obcięci, a dziewczynkom pani Monika zafarbowała włosy (bibułą) i ułożyła piękne fryzury. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Zdjęcia ….

Doświadczenia i eksperymenty

20 lutego 2018 roku pani Małgosia zaprosiła do naszego przedszkola uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 wraz ze swą nauczycielką panią Grażyną Stodolny. Dzieci z grup Skrzaty i Zajączki mogły zaobserwować ciekawe doświadczenia: tęczę z cukierków, mieszanie kolorów, dmuchanie balona za pomocą sody, znikającą wodę i ,,pianistego potwora”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały eksperymenty i zadawały dużo pytań. Bardzo dziękujemy za ciekawe zajęcia.
Zdjęcia ….

Wierszowanie z Marią Konopnicką

20 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 imienia Jana Wyplera został zorganizowany konkurs recytatorski dla przedszkolaków i uczniów klas I- III. Wszystkie dzieci wspaniale zaprezentowały się przed publicznością. Laureaci to:
I miejsce Pola Pilecka grupa Skrzaty oraz Filip Kuc klasa 1a (absolwent naszego przedszkola);
II miejsce Adam Wycisk klasa 3 d (absolwent naszego przedszkola);
III miejsce Filip Dyczka klasa 2 a ( absolwent naszego przedszkola)
Wyróżnienia otrzymali:
Julia Wycisk – grupa Zajączki
Wiktoria Zawiał – grupa Sówki
Artur Ochocki – grupa Zajączki
Zdjęcia ….

Zajączki w sali zabaw „Safari”

Dnia 16.02.2018r. dzieci z Zajączków zostały zaproszone na urodziny Artura Ochockiego – kolegi z tej grupy. Zaraz po śniadaniu udały się do sali zabaw i tam bawiły się przez dwie godziny. Zasiadły również przy urodzinowym stole, zaśpiewały sto lat i poczęstowały się słodkościami przygotowanymi przez rodziców Artura. Zmęczone, ale w radosnych nastrojach na obiad wróciły do przedszkola. Dziękujemy za zaproszenie.
Zdjęcia ….

Warsztaty teatralne

Dnia 14.02.2018r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty teatralne w ramach innowacji ,,Zabawa w teatr”. Prowadzącą była Sabina Pawlik, absolwentka Kółka teatralnego ,,KLAKIER” w III LO w Rudzie Śląskiej. Młoda aktorka przeprowadziła zajęcia teatralne z dziećmi należącymi do kółka teatralnego w naszym przedszkolu. Przedszkolacy byli zachwyceni zajęciami z prowadzącą warsztaty. Ponadto miały możliwość poznania pracy z przeponą oraz prawidłowym poruszaniem się na scenie, a to wszystko dzięki zabawom pantomimicznym.
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia 14 lutego odbyło się kolejne spotkanie z „Filharmonią przedszkolaka”. Tym razem pan Mirek z panem Andrzejem zaprezentowali dzieciom akordeon. Bardzo dziękujemy za kolejną lekcję i czekamy z niecierpliwością na następną.
Zdjęcia ….

Absolwenci w Biedronkach

W piątek dzieci z grupy Biedronki wraz z panią Iwoną zaprosiły absolwentów przedszkola, obecnie uczniów klas III na przedstawienie, które przygotowały z okazji ,,Dnia Babci i Dziadka” Były to inscenizacje „Jak dziadek piekł babkę oraz „Pory roku”. W czasie występu nie zabrakło wesołych tańców i piosenek . Dziękujemy gościom za przybycie.
Zdjęcia ….

Zajączki odwiedzają sklep odzieżowo – pasmanteryjny

13 lutego Zajączki wybrały się do pobliskiego sklepu. Wizyta w sklepie odzieżowym związana była z tygodniowym tematem pracy „Robimy zakupy”. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą ekspedientki oraz wyposażeniem sklepu tzn. towarem i jego ułożeniem, a także utwierdzenie dzieci w przekonaniu, że praca ta jest pożyteczna dla społeczeństwa. Pani ekspedientka opowiedziała nam o swojej pracy, a także odpowiadała na pytania przedszkolaków. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało cukierki. Bardzo dziękujemy za miłe i zarazem ,,słodkie” przyjęcie.
Zdjęcia ….

DZIELIMY SIĘ RADOŚCIĄ!

To wydarzenie możemy chyba wpisać w tradycję i przywilej jaki wykonują nauczycielki Miejskiego Przedszkola Nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi w Rudzie Śląskiej.
Już piąty raz odwiedziły chore dzieci przebywające w szpitalu. Tym razem byli to mali pacjenci dawnego Chorzowskiego Centrum Pedriatrii i Onkologii im dr E. Hankego.
W okresie świątecznym nauczycielki: Iwona Barszcz, Wioleta Myller, Katarzna Skutnik oraz Małgorzata Zbytniewska zorganizowały w przedszkolu zbiórkę książeczek, kolorowanek, przyborów pismienniczych oraz zabawek. Przeprowadzone rozmowy z dziećmi oraz ogromne zaangażowanie rodziców było widoczne podczas pakowania prezentów.
Przebrane w stroje bajkowych postaci z dużą ilością niespodzianek w dniu 2.02.18 nauczycielki odwiedziły oddział pedriatryczny. Dzieci mogły wysłuchać opowiadania pt. „Złotowłosa i niedźwiadki”, z pomocą dorosłych próbowały rozwiązywać zagadki słowno – obrazkowe. Na miarę swoich możliwości brały również udział w zabawach ruchowych przy utworach muzyki dziecięcej. W chwilach odpoczynku uczyły się ilustrowanych wierszyków.
Wesoła atmosfera panowała do samego końca a radosny nastrój udało się rozbudzić nawet wśród dorosłych. Z kolei dzieci zapomniały na chwilę o swojej chorobie. Zaprzyjaźnione z nauczycielkami pokazywały swoje uczucia radości i sympatii. Uwieńczeniem mile spędzonego czasu było oglądanie „Pierwszego dzienniczka lektur” wykonanego przez przedszkolaków. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki zebrane przez naszych wychowanków.
Nauczycielki z rąk personelu medycznego otrzymały podziękowania oraz gorące zaproszenia do przeprowadzenia kolejnego spotkania w szpitalu.
Dziękujemy za ciepłe przyjęcie a dzieciom życzymy wiele zdrowia.
Zdjęcia ….

„Balonowe stwory”

Po zakończeniu balu przebierańców do grup Jeżyki i Zajączki zawitała pani Beata Kolonko – mama Tymoteusza z Jeżyków i Jakuba ze Skrzatów. Przybyła po to, aby wyczarować dla dzieci różne ciekawe wytwory z balonów. Przedszkolacy byli zachwyceni i wracali do domu z pieskami, kwiatami, koronami, motylkami, kotkami, słoniami, myszkami. Bardzo dziękujemy pani Beacie.
Zdjęcia ….

Babcie i Dziadkowie w przedszkolu

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły. Na uroczystości, które odbyły się we wszystkich grupach w naszym przedszkolu przybyli, bardzo licznie, dziadkowie przedszkolaków. Na początku przypomniano jak ważną rolę pełnią oni w życiu każdego dziecka. Ukochanym babciom i dziadkom dziękowano za cierpliwość, opiekę i czas, jaki poświęcają swoim wnuczętom oraz za ogrom bezinteresownej miłości. Przedszkolaki bardzo wdzięcznie i szczerze wyraziły swoje przywiązanie i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom prezentując program artystyczny. Swoim najbliższym dzieci  wręczyły niespodzianki przygotowane w przedszkolu wspólnie ze swoimi paniami. Uroczystość zakończono wspólną gościną przy stole zastawionym domowym ciastem przygotowanym przez rodziców. Był to dzień niezwykły pełen wzruszeń, uśmiechów, radości.
Zdjęcia ….

Skip to content