Z życia przedszkola 2016/2017

Filharmonia przedszkolaka

Przez cały rok szkolny w naszym przedszkolu mieliśmy możliwość spotkań z muzyką graną na żywo. Spotkania na wesoło prowadzili absolwenci Akademii Muzycznej, muzycy największych śląskich orkiestr, pedagodzy szkół muzycznych. Dzięki tym cyklicznym spotkaniom dzieci poznały takie instrumenty jak: skrzypce, wiolonczele, kontrabas, flet, klarnet, saksofon, trąbkę, puzon oraz akordeon. Podczas koncertów przedszkolacy dowiedzieli się ciekawych rzeczy na temat powstania danego instrumentu, poznali jego możliwości brzmieniowe oraz usłyszeli kilka utworów z towarzyszeniem fortepianu na żywo.
Zdjęcia ….

II Tournne kółka teatralnego

Występy naszego przedszkolnego kółka teatralnego cieszą się niezwykłą popularnością w środowisku lokalnym. Mali aktorzy już po raz kolejny pokazali swój talent, tym razem w przedstawieniu po śląsku: „Chrzciny u Fojermana”. Scenariusz tego śląskiego teatrzyku został napisany przez Monikę Czoik – Nowicką, która od wielu już lat jest zaprzyjaźniona z naszym przedszkolem. Przedstawienie zostało przygotowane na prośbę komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej Pana Andrzeja Matysiaka. Sztuka została wystawiona w Miejskim Centrum im. Henryka Bisty, Żłobku Misiakowo, Dziennym Domu Pomocy oraz w naszym przedszkolu. Mali jak zawsze dobrze czuli się na scenach i z wielka radością i zaangażowaniem deklamowali swoje kwestie przed publicznością.
Zdjęcia ….

Przedszkolne wycieczki

Wycieczki są jedna z ciekawszych form prowadzenia zajęć wychowawczo – dydaktycznych w przedszkolu. Służą one bezpośredniemu poznaniu rzeczywistości i pozwalają obserwować rzeczy, zjawiska oraz sytuacje. Nasi przedszkolacy również mieli taką możliwość. Były to wycieczki do:
• Straży Pożarnej
• Palmiarni
• Zaprzyjaźnionego przedszkola nr 36 w Kłodnicy
• Castoramy
• Zaczarowanej Chaty
• Wiejskiej Chaty
• Biblioteki Śląskiej
• Groty Solnej
• Zagrody Niezłych Ziółek
• Osikowej Doliny
• Kina Cinema – City
• Teatru Ateneum
Każdy z tych wyjazdów dostarczył dzieciom wiele radości i szczególnego ożywienia
Zdjęcia ….

Żegnaj przedszkole – witaj szkoło

Dnia 09.06.2017 r. 6-latki z grup Misiaki, Motylki, Biedronki oraz Zajączki pożegnały przedszkole. Program artystyczny dzieci rozpoczęły polonezem. Następnie w formie wierszy opowiadały o najważniejszych wydarzeniach z życia przedszkola w minionym roku, dziękowały paniom oraz wszystkim pracownikom przedszkola, z którymi przebywały w ciągu całego pobytu w przedszkolu. Recytacja przeplatana była śpiewem piosenek oraz tańcami. Po programie artystycznym dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki od rodziców. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla gości, dzieci i rodziców. Wszystkim 6-latkom życzymy samych sukcesów
w szkole, dużo radości i uśmiechów na każdy dzień.
Pożegnanie 6- latków to czas niezwykły i niezapomniany zarówno dla dzieci, rodziców jak i personelu przedszkola. Aby jak najmilej wspominały ostatnie dni w przedszkolu zorganizowano z inicjatywy dyrektora ZIELONĄ NOC czyli wielką przygodę i test na samodzielność. Po raz pierwszy sześciolatki zostały poza domem rodzinnym na całą noc. Dla niektórych była to pierwsza noc bez mamy, taty i bliskich, ale za to z kolegami, koleżankami i paniami z przedszkola. Cała impreza rozpoczęła się o godzinie 19:00 i trwała do 7:30 rano następnego dnia. W czerwcowe popołudnie zaczęły przychodzić pierwsze odważne przedszkolaki zaopatrzone w śpiwory, poduszeczki i przytulanki. Pożegnanie z rodzicami trwało krótko. Dzieci podekscytowane z niecierpliwością czekały na niespodzianki jakie niesie ze sobą wieczór. Rozpoczęliśmy od przysięgi w sali gimnastycznej, a następnie wszyscy przeszli do ogrodu, aby wziąć udział w przygotowanych grach i zabawach grupowych na świeżym powietrzu. Zestaw zadań dostarczyły wiele radości dzieciom. Zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do przedszkola, gdzie czekały na nie pyszna pizza i coca-cola. Po ogromnej dawce zabawy, śmiechu i niespodzianek przedszkolaki szybko przebrały się w piżamki. Ostatnim punktem zabawy była piżamowa dyskoteka, gdzie było wiele atrakcji i zabaw. Po pełnym wrażeń i emocji dniu wszystkie dzieci udały się na leżaczki do swoich „przytulanek”. Do późnych godzin wieczornych panowała tu atmosfera przepełniona dziecięcą radością. Noc spędzona w przedszkolu to dla dzieci wielka atrakcja. Rano bardzo szybko i sprawnie sprzątnęły salę po nocy, zwijały śpiwory, pakowały plecaki. Była sobota, pogoda od rana piękna, a my w super nastrojach , szczęśliwi i pełni wrażeń. „Zielona nocka” wszystkim bardzo się podobała, dzieci szczęśliwe, uśmiechnięte, wyspane wróciły ze swymi rodzicami do domu zabierając ze sobą bagaż miłych wspomnień . Wśród komentarzy dzieci padło stwierdzenie: „Był to najpiękniejszy dzień w moim życiu”.
Zdjęcia ….

Festyn „Mama,tata i ja”

Festyn pod hasłem Mama, tata i ja odbył się w piątkowe popołudnie w ogrodzie przedszkolnym. P. Grażyna Kumnacka serdecznie powitała wszystkich uczestników imprezy czyli przedszkolaków oraz ich rodziców. Następnie dzieci z poszczególnych grup przedstawiły przygotowane na to spotkanie układy choreograficzne. Nad całością czuwała Fabryka show, która bawiła gości podczas trwania festynu. Były również inne atrakcje: dmuchany zamek, karuzela, trampolina, malowanie twarzy. Można było się też posilić ciastem, swojskim jadłem lub kiełbaskami z grilla oraz pysznymi lodami Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom. Szczególne podziękowania dla Rodziców za wspaniałe wypieki, balony i ziemię, a Babciom i Dziadkom za pomoc przy poszczególnych stanowiskach. To było naprawdę udane popołudnie. Dzięki wspólnej pracy i zabawie udało nam się zintegrować dzieci, ich Rodziców, Babcie , Dziadków i pracowników przedszkola. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

Dzień Dziecka

W tym pięknym dniu niespodzianka czekała na dzieci w ogrodzie przedszkolnym. Do przedszkola zajechali strażacy. Dzieci miały okazję z bliska zobaczyć stroje strażaków, wozy strażackie, ich wyposażenie oraz przez kilka chwil pobyć w takim pojeździe. W tym dniu nie mogło też zabraknąć prezentów dla naszych wychowanków.
Zdjęcia ….

Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

Z okazji święta Mami i Taty każda grupa przedszkolna przygotowała dla swoich rodziców program artystyczny. Przedszkolaki ubrane w piękne stroje, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i składały życzenia.
W wyjątkowej atmosferze, dzieci wspaniale odgrywały swoje role. Niejednej mamie, niejednemu tacie łza zakręciła się w oku. Była to bardzo wyjątkowa uroczystość pełna uśmiechu, radości, dumy i uśmiechu.
Na zakończenie części artystycznej dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty i laurki. Następnie po części oficjalnej , każda grupa przygotowała słodki poczęstunek. Wszystkim Mamom i Tatusiom z okazji ich świąt składamy serdeczne życzenia.
Zdjęcia ….

„Zamieszanie w krainie bajek”

Po raz kolejny grupa teatralna „Rodzice dzieciom” w reżyseri naszych nauczuczycielek P. Moniki Kominek i P. Małgorzaty Surdyk wystąpiła dla naszych przedszkolaków z przedstawieniem pt; „Zamieszanie w krainie bajek”. Wszyskie dzieci i goście razem świetnie się bawili. Przepiękną grę aktorów oraz scenografię mogli w godzinach popołudniowych również oglądać zaproszeni goście z Ośrodka Adaptacyjnego oraz uczniowie z sąsiadującej szkoły Podstawowej. Dziękujemy wspaniałym aktorom i paniom prowadzącym!
Zdjęcia ….

„Festiwal Artystyczno –Wokalny DO- Re –Mi”

W miesiącu maju w Miejskim Centrum Kultury odbyła się X edycja Festiwalu Artystyczno – Wokalnego DO – RE – MI. Nasze przedszkole reprezentowały Oddziały Integracyjne „Motylki”, „Misiaki” oraz oddział specjalny „Żabki”. Dzieci przedstawiły inscenizację muzyczno – ruchową do wesołych piosenek. Nasi przedszkolacy zajęli 2 miejsce oraz otrzymali nagrody rzeczowe i słodycze. Gratulujemy! Festiwal odbył się w cudownej atmosferze, mali artyści mieli możliwość zintegrowania się z dziecmi z innych placówek. Do zobaczenia za rok!
Zdjęcia ….

Spotkanie z osobą niewidomą

Dzieci z grup Motylki, Misiaki i Pszczółki w naszym przedszkolu spotkały się z Panem Mateuszem Pawłowskim – wychowankiem Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Młodzieży Niewidomej i Słabowidzącej w Chorzowie. Pan Mateusz opowiedział przedszkolakom o życiu osoby niewidomej i słabowidzącej. Wytłumaczył dzieciom do czego służy biała laska i jak możemy pomóc osobie niewidomej. Pokazał nam również jak wygląda książka pisana alfabetem Braillea. Na koniec, Pan Mateusz na maszynie brajlowskiej napisał każdemu dziecku jego imię.
Wizyta Pana Mateusza była dla nas wszystkich niezwykle cenną lekcją, którą dzieci z pewnością zapamiętają.
Zdjęcia ….

„Wierszem malowane”

Dnia 8 maja w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski dla dzieci niepełnosprawnych pt: ”Wierszem malowane”. Konkurs rozpoczął się występem dzieci z kółka teatralnego z przedstawieniem „Chrzciny u Fojermana”. W skład jurry weszli: dyrektor naszego przedszkola Pani Mirosława Muskietorz, komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej Pan Andrzej Małysiak oraz kierownik filii miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Beata Kulik. Konkurs poprowadziły nauczycielki grup integracyjnych Panie: Ania Janas, Katarzyna Muzykant i Sabina Pawlik. W konkursie wzięły udział dzieci z wielu placówek integracyjnych z terenu naszego miasta. Wszyscy uczestnicy zajęli pierwsze miejsce oraz otrzymali nagrody i dyplomy. Konkurs przebiegł w radosnej i miłej atmosferze. Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!
Zdjęcia ….

Mobilne planetarium odwiedza nasze przedszkole

Dzieci z naszego przedszkola w niecodzienny sposób mogły poznać wszechświat. Na lekcję astronomii przyjechało do nas mobilne planetarium.
W ogromnym kulistym namiocie specjalny projektor wyczarował wszechświat z możliwością obejrzenia wędrujących planet i gwiazdozbiorów. Dzieci były bardzo zainteresowane i zadawały mnóstwo pytań. Twierdziły na przykład, że nasza Ziemia jest… bardzo leniwa, bo wolno krąży wokół Słońca, a inne planety poruszają się szybciej. Zajęcia w mobilnym planetarium były wielkim przeżyciem dla całej placówki!
Zdjęcia ….

Kółko sportowe ze specjalnym gościem

Dzieci z kółka sportowego wraz z paniami Irką i Justyną zaprosiły ciekawego gościa, Zajęcia z panią Beatę Kolonko mamę Kubusia z grupy Skrzaty , trenera personalnego dzieci prowadząca zajęcia na basenie. Przeprowadziła z dziećmi ciekawe zajęcia gimnastyczne i różnorodne konkurencje sportowe . Dziękujemy Pani Beatce za czas i zaangażowanie.
Zdjęcia ….

Przedszkolacy w galerii obrazów

Dzieci z grupy Skrzaty i kółka plastycznego wraz ze swoimi paniami Małgosią i Justyną odwiedziły szkolną galerię obrazów znajdującą się w Gimnazjum numer 6 w Rudzie Śląskiej. Spotkały się tam z panią Izabelą Ochocką, która poprowadziła ciekawe zajęcia dla przedszkolaków. Dzieci obejrzały wystawę obrazów sztuki współczesnej a następnie rysowały własne autorskie prace na temat ,,Obraz, który mi się najbardziej podoba”. To były bardzo ciekawe zajęcia. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

„Konkurs fotograficzny”

W naszym przedszkolu w miesiącu kwietniu odbył się konkurs fotograficzny pt. „Szukanie wiosny z mamą i tatą”. Konkurs był adresowany dla wszystkich dzieci z naszego przedszkola oraz ich rodziców. Prace były oceniane przez powołane niezależne jury. Przyznane zostały nagrody:
I miejsce – Natalia Wacławczyk – grupa Delfinki
II miejsce – Julia Żydek – grupa Tygryski
III miejsce – Wojciech Lis – grupa Pszczółki
Wszystkim przedszkolakom, rodzicom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział !!!
Zdjęcia ….

„Wizyta malarza”

Dzieci z kółka plastycznego oraz grupę „Skrzaty” odwiedził Pan Marian Mol, który jest malarzem. Zaprezentował dzieciom swój zawód – wytłumaczył, że rysuje węglem. Zaprezentował narzędzie pracy, odpowiedni papier oraz namalowane portrety znanych osób. Dzieci bez problemu rozpoznały Kamila Stocha. Pan Marian opowiedział dzieciom o sztuce szkicowania węglem, a następnie stworzył portret dwójki dzieci. Spotkanie było wielkim przeżyciem. Serdecznie dziękujemy!
Zdjęcia ….

Warsztaty Wielkanocne

W grupie „Skrzaty” panie Małgosia i Justyna zorganizowały warsztaty wielkanocne. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość wykorzystania wszystkich dostępnych materiałów i stworzenia swoich wymarzonych prac. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. Całość miłego spotkania uświetnił czas przy herbatce i smakołykach. Rodzicom dziękujemy za liczne przybycie i aktywne uczestnictwo.
Zdjęcia ….

Poranek Wielkanocny

Kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi uroczyście obchodziliśmy Wielkanoc w przedszkolu. Z tej okazji dzieci z grup Zajączki i Motylki przygotowały przedstawienie, które było bardzo radosne a zarazem uroczyste, bo przecież przyszła pora na świętowanie Pańskiego Zmartwychwstania. Po przedstawieniu p. dyrektor M. Muskietorz podziękowała dzieciom i paniom za przygotowanie bardzo pięknego, wielkanocnego przedstawienia oraz złożyła życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkiejnocy. Następnie dzieci szukały zajączka, a potem usiadły przy wspólnym stole. Nieprzypadkowo ten posiłek zaczęły od składania sobie życzeń stukając się jajkami, jak każe świąteczna tradycja Były również słodkie wypieki. Dnia 27 kwietnia po południu dzieci wystąpiły z wielkanocnym przedstawieniem dla swoich Rodziców. Dziękujemy!
Zdjęcia ….

10 Edycja Miejskiego turnieju Gier i Zabaw ruchowych

6 kwietnia dzieci z grupy „Zajączki” wzięły udział w X edycji Miejskiego Turnieju Gier i Zabaw ruchowych dla dzieci w wieku przedszkolnym, które odbyło się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 w Rudzie Śląskiej. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 6 przedszkoli. Podczas zaciętej rywalizacji w konkurencjach: wyścig z płotkami, sztafeta zwinnościowa, rzuty do celu woreczkami, bieg z piłka po slalomie oraz wyścig w tunelu, nasi przedszkolacy spisali się na medal. Po zaciętej rywalizacji stanęliśmy na podium 2 miejsca. Emocji nie brakowało, a radość z wygranej i zdobytych nagród była ogromna. Gratulujemy zwycięzcom!!!
Zdjęcia ….

Konkurs plastyczny

W naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny „Henryk Sienkiewicz dzieciom” ilustrujemy przygody Stasia i Nel według utworu „W pustyni i w puszczy”. Konkurs był adresowany dla dzieci w wieku 3 – 6 lat oraz ich rodziców. Technika wykonania pracy była dowolna, płaska z użyciem dowolnych materiałów, format dowolny. Prace były oceniane przez powołane niezależne jury. Oceniana była pomysłowość w ujęciu tematu, walory artystyczne oraz wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych. Przyznane zostały nagrody oraz wyróżnienia:
I miejsce – Julia Lipiec – grupa Biedronki
II miejsce – Julia Kurowska – grupa Biedronki
III miejsce – Artur Ochocki – grupa Motylki
Wyróżnienia:
Rozalia Gawęda – grupa Jeżyki
Oskar Rajca – grupa Jeżyki
Laura Smyk – grupa Skrzaty
Wszystkim przedszkolakom, rodzicom biorącym udział w konkursie dziękujemy za zaangażowanie, udział i pomysłowe prace. Dla uczestników konkursu przewidujemy atrakcyjne nagrody.
Zdjęcia ….

Międzyprzedszkolny konkurs recytatorski twórczości Juliana Tuwima

Dnia 3 kwietnia w naszym przedszkolu odbył się międzyprzedszkolny konkurs recytatorski twórczości Juliana Tuwima. Udział w nim wzięło 13 dzieci z innych placówek oświatowych. Nauczycielki z naszego przedszkola p. Irka, p. Justyna, p. Wioletta, p. Teresa poprowadziły całą uroczystość. W skład jury weszli: p. Grażyna Kumnacka – wicedyrektor naszego przedszkola oraz goście p. Izabela Ochocka – nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 2 oraz nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2- Anna Łuczyńska. Podczas imprezy dzieci zaprezentowały przygotowane utwory pod okiem opiekunów. Pierwsze miejsce zajęli Magdalena Gawęda i Małgorzata Bujak z MP 30, drugie Grzegorz Janus z MP 39 natomiast trzecie miejsce zajęła Natalia Tomanek również z MP 39. Dzieci te otrzymały dyplomy oraz nagrody. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody wyróżnienia. Na uroczystości nie zabrakło pysznych smakołyków dla wszystkich uczestników konkursu. Do zobaczenia za rok!
Zdjęcia ….

Rudzianie z pasją

Nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście którzy od kilkunastu lat zajmują się rozwijaniem nietypowych pasji. Pan Jan Urbański tworzy rzeźby z zapałek a jego kolega pan Stefan Mazur jest kolekcjonerem monet, znaczków, kalendarzyków, otwieraczy i kart telefonicznych. Na spotkanie z przedszkolakami Panowie przywieźli część swoich nietypowych zbiorów i prac. Dzieci dowiedziały się od Pana Jana że każda rzeźba z zapałek to około kilkanaście tysięcy zapałek i kilka tygodni pracy. Pan Stefan przybliżył dzieciom znaczenie pojęcia numizmatyka. Opowiedział dzieciom o swojej pasji oraz zaprezentował najciekawsze zbiory kolekcjonerskie. To było bardzo ciekawe spotkanie. Serdecznie dziękujemy!
Zdjęcia ….

„Konkurs wiedzy o literaturze dziecięcej”

Nauczycielki z naszego przedszkola p. Iwona, p. Wioletta, p. Teresa i p. Justyna przebrane za postacie z bajek przeprowadziły konkurs literacki, który adresowany był do wszystkich przedszkolaków. Wybrani przedstawiciele poszczególnych grup, mieli za zadanie rozwiązać zagadki związane z baśniami. Przygotowane zadania sprawdzały znajomość literatury dziecięcej. Dzieci wspaniale wywiązały się ze swoich ról. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy z zakresu literatury, uświadomienie znaczenia książki jako źródła przeżyć i wiedzy o świecie oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Zdjęcia ….

Nauczycielki dzieciom

21 marca jak już tradycja każe po raz kolejny nauczycielki przedszkola przygotowały przedstawienie dla swoich wychowanków. Tym razem dzieci oglądały spektakl pt. „W pracowni malarza Pankracego i Bonifacego”.
Barwne stroje aktorek oraz dziwy jakie pojawiały się w pracowni artystów sprawiły, że przedszkolaki przeniosły się na łono natury. Pożegnalny taniec: Pani Zimy, Śnieżynek, i Bałwanka był uwieńczeniem długich oczekiwań i powitania Pani Wiosny. Z kolei przebudzenie Skrzatów, śpiew ptaków i ciepło słonka to chwila na którą czekali wszyscy. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie w wykonaniu swoich pań. Pani Dyrektor Mirosława Muskietorz podziękowała nauczycielom za trud włożony w przygotowanie barwnego przedstawienia. Dzieci nagrodziły panie gromkimi brawami, wręczyły również kwiaty. Pani Wiosna na koniec częstowała dzieci słodką niespodzianką.
Radością z nadejścia wiosny dzielono się również z wychowankami innych placówek oświatowych naszego miasta. W tym celu następnego dnia na przedstawienie zaproszono dzieci i nauczycieli z Ośrodka Adaptacyjnego, Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im Św. Łukasza oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2. Przybyłym gościom przedstawienie również się bardzo podobało, nauczycielki otrzymały gromkie brawa oraz owacje na stojąco. Otrzymały również piękne pamiątki wykonane przez dzieci.
Zdjęcia ….

Zapoznanie z literaturą Henryka Sienkiewicza

W roku Sienkiewiczowskim na podstawie noweli pt: „Janko muzykant” w naszym przedszkolu została przybliżona dzieciom twórczość słynnego poety. W ramach usłyszanej opowieści każda z grup przedszkolnych przygotowała ciekawe prace plastyczne na swoich gazetkach.
Zdjęcia ….

Wizyta pani Beaty Drzymały – Kubiniok i Belindy

20 lutego nasze przedszkole odwiedziła prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami FAUNA w Rudzie Śląskiej pani Beata Drzymała – Kubiniok wraz ze swoją podopieczną uroczą suczką Belindą, Pani Beatka ciekawie opowiadała o zwierzętach, działalności schroniska oraz odpowiedziała na szereg pytań zadawanych przez dzieci. Dzięki akcji zbierania karmy dla zwierząt, która odbyła się w naszym przedszkolu udało się zebrać różne psie i kocie przysmaki, które przedszkolacy przekazali mieszkańcom schroniska.
Zdjęcia ….

Grupa wsparcia – warsztaty muzyczno, plastyczne

W ramach grupy wsparcia w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Prowadzące spotkanie P. Kasia i P. Ania przygotowały dla wszystkich uczestników zestaw zabaw muzyczno – ruchowych oraz zabawę plastyczną przy stolikach. Praca została wykonana metodą kolażu przy wspólnym udziale dzieci i ich rodziców.
Zdjęcia ….

Babcie i Dziadkowie w przedszkolu

Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych występach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Spotkania upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersze, piosenki, taniec i teatr mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia ogromnej miłości.
Zdjęcia ….

Tournne kółka teatralnego

Jak co roku występy naszego przedszkolnego kółka teatralnego miały miejsce w środowiskach lokalnych. Pierwszy występ odbył się 10 lutego w salce katechetycznej przy parafii św. Pawła w Rudzie Śląskiej. Sztuka została wystawiona dla emerytów i rencistów Huty Pokój. Organizatorem tego spotkania był radny naszego miasta p. J. Skudlik. Dnia 16 lutego grupa teatralna wystąpiła w Ośrodku Adaptacyjnym a 20 lutego w Dziennym Ośrodku Pomocy Społecznej. Mali aktorzy bardzo dobrze czuli się na scenach i z wielka radością i zaangażowaniem deklamowali swoje kwestie przed publicznością.
Zdjęcia ….

Kryształowy Sopelek 8.02.2017 r.

To już piąta edycja festiwalu twórczości dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, Konkurs zorganizowany jest dla dzieci z naszego miasta i nie tylko. Na występy przyjeżdżają bowiem także uczestnicy z Zabrza czy Chorzowa. Na scenie mogliśmy usłyszeć piosenki, zobaczyć efektowne tańce czy pokazy artystyczne. Zjawiskowo ubrane dzieci spisały się na medal. W tym konkursie nikt nie przegrywa. Nasi przedszkolacy z grup Misiaki Motylki i Żabki zaprezentowały swoje możliwości wokalno – taneczne do piosenki: „Na sanki” a grupa „Misiaki” inscenizację taneczną „Idzie zima”. Dzieci miały możliwość zintegrowania się z kolegami z innych placówek a w nagrodę otrzymały dyplom i statuetkę dla przedszkola. Wydarzenie to służy promowaniu aktywności dzieci niepełnosprawnych oraz ich osiągnięć artystycznych. Naszym przedszkolakom gratulujemy udanych występów .
Zdjęcia ….

PODAROWAŁY DZIECIOM UŚMIECH

Można by powiedzieć, że to już tradycja. Po raz czwarty Iwona Barszcz, Katarzyna Skutnik oraz Wioleta Myller nauczycielki Miejskiego Przedszkola nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi w Rudzie Śląskiej w dniu 17.01.2017 r. odwiedziły Oddział Pediatryczny w Miejskim Szpitalu w Rudzie Śląskiej. Za każdym razem jest to wielkie przeżycie zarówno dla nauczycieli jak i przebywających na oddziale dzieci. Do takiego spotkania trzeba się odpowiednio przygotować. Naszym celem jest podarowanie uśmiechu oraz wprowadzenie na oddział radosnego klimatu i zachęcenie chorych dzieci do wspólnych zabaw. Tak też było tym razem.. Pragnąc umilić czas małym pacjentom panie wcieliły się w role bajkowych postaci. Podczas spotkania byli obecni nie tylko przebywający na oddziale mali pacjenci ale również ich opiekunowie (rodzice, dziadkowie) Dzieci mogły wysłuchać baśni pt. „Kot w butach”. Na miarę swoich możliwości brały również udział w zabawach ruchowych przy utworach muzyki dziecięcej. Wesoła atmosfera trwała do końca. W listopadzie panie , które prowadziły zajęcia w szpitalu były organizatorkami konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater bajkowy” przeznaczonego dla dzieci przedszkolnych z terenu naszego miasta. Wpłynęło wiele ciekawych prac plastycznych, które teraz zostały sprezentowane chorym dzieciom w szpitalu. Nauczycielki podziękowały dzieciom za mile spędzony czas. Personelowi medycznemu dziękujemy za ciepłe przyjęcie, a dzieciom życzymy wiele, wiele zdrowia. Dla Pani Iwony, Kasi i Wioli wielkie podziękowania za serce i miłość do dzieci.
Zdjęcia ….

Bal w przedszkolu

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. 11 i 12 stycznia już od rana w naszym przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spidermana i Batmana, .Trudno było rozpoznać naszych przedszkolaków.
Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu „Supermana”. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez wodzireja. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Do tańca porywała samba, walc i nie zabrakło ulubionych kaczuszek. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Dziękujemy dzieciom za wspaniałą zabawę a szczególnie rodzicom za przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.
Zdjęcia ….

Jasełka

Coroczną tradycją w naszym przedszkolu jest przygotowywanie przez dzieci „Jasełek”. Wytrwale od kilku tygodni Pani Katechetka Marysia wraz z nauczycielami: Panią Moniką Dominiką oraz Grażyną przygotowywały dzieci z grup Motylki, Skrzaty, Delfinki, Biedronki, Pszczółki oraz Zajączki do występu. Dzieci uczyły się wyznaczonych ról oraz tradycyjnych kolęd. Była Maryja, św. Józef, malutkie dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie, pastuszkowie oraz postacie bajowe . Występy przedszkolaków wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. Całej uroczystości towarzyszyły kolędy i pastorałki. W tym dniu nasi przedszkolacy przy świątecznie nakrytych stołach dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Obiad składał się z tradycyjnych, wigilijnych potraw. W dniu 4 stycznia w godzinach popołudniowych mali aktorzy wystawili „Jasełka „dla swoich bliskich. Dziękujemy im oraz ich rodzicom i paniom prowadzącym za przygotowanie tak wspaniałych „Jasełek”.
Wyróżnienie
Dnia 3 stycznia nasi mali aktorzy reprezentowali nasze przedszkole w XXI Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Jasełkowych organizowanym przez Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. Ogromne zaangażowanie małych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie zostało nagrodzone wyróżnieniem, co sprawiło całej społeczności przedszkolnej wielką radość .
Zdjęcia ….

Świąteczne warsztaty w Jeżykach

14 grudnia 2016 r. w godzinach popołudniowych w grupie „Jeżyki” panie Iwona i Wiola zorganizowały świąteczne warsztaty dla dzieci i Rodziców. Świąteczny klimat sprawiał, że wszyscy chociaż na chwilkę mogli się oderwać od gonitwy jaka towarzyszy przygotowaniom do Świąt. Świąteczne melodie, wspólne zabawy z niespodziankami i śpiew to tylko niektóre z atrakcji jakie towarzyszyły nam wszystkim. Podczas spotkania dzieci wraz z Rodzicami wykonały świąteczne stroiki które zabrały do domu. Panie zatroszczyły się aby nie zabrakło pachnącej jodły, świerku i kolorowych ozdób. Na sam koniec Pani dyrektor złożyła Rodzicom i dzieciom świąteczne życzenia, panie wręczyły kartki z życzeniami oraz słodkie niespodzianki. Całość miłego spotkania uświetnił czas przy herbatce i smakołykach. Rodzicom dziękujemy za liczne przybycie i aktywne uczestnictwo.
Zdjęcia ….

Jeżyki przygotowują się do świąt

Pod takim hasłem odbyły się zajęcia w gr „Jeżyków” których pomysłodawcą był tata Oliwii pan Michał Piłatek. Pan Michał przyniósł przygotowane ciasto piernikowe oraz różne wzory foremek. Po odpowiednim przygotowaniu i zapoznaniu z zasadami bezpieczeństwa dzieci przystąpiły do pracy. Z radością wałkowały ciasto oraz formowały wybrane przez siebie wzory pierniczków. Następnie udały się do kuchni gdzie panie kucharki zajęły się resztą czyli pieczeniem.
Drugim etapem było ozdabianie. Następnego dnia tym razem mamusie: Maksymiliana, Martynki, Oskara i Piotrusia przyszły nam z pomocą. Dzieci przyniosły niezbędne produkty służące do dekoracji. Wspólna praca okazała się miłą zabawą której końcowym efektem były samodzielnie przygotowane świąteczne pierniczki. Na koniec dzieci zabrały wypieki do domu częstując nimi rodzinkę.
Zdjęcia ….

„Piracka opowieść”

Z okazji Mikołajek dzieci z kółka teatralnego przygotowały dla naszych przedszkolaków przedstawienie teatralne pt. „Piracka Opowieść” wg scenariusza Moniki Czoik – Nowickiej. Dzieci wcieliły się w rolę piratów i indian. Małym aktorom towarzyszyła śmieszna muzyka, która bardzo podobała się publiczności. Było miło i wesoło, a obejrzenie przedstawienia na scenie było znakomitym prezentem dla wszystkich przedszkolaków. Brawo mali aktorzy.
Zdjęcia ….

Europejski Tydzień Autyzmu

W miesiącu grudniu odbyła się w naszym przedszkolu bardzo ważna uroczystośćz okazji obchodzonego co roku Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Z tej okazji do naszego przedszkola przybyli goście z różnych placówek integracyjnych w Rudzie Śląskiej. Zaproszone dzieci wraz z ich opiekunami obejrzeli przedstawienie teatralne pt. „ Piracka Opowieść” które zostało przygotowane przez dzieci należące do kółka teatralnego. Ponadto uczestnicy imprezy wzięli udział w różnych konkurencjach, zabawach ruchowych prowadzonych przez „prawdziwych” piratów. Był czas również na pamiątkowe zdjęcie z piratami, szukanie skarbu, oraz poczęstunek w salach. Wszystkim dzieciom i ich opiekunom dziękujemy za wspaniałą zabawę!
Zdjęcia ….

Spotkanie z Mikołajem

Wizyta Mikołaja w przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci momentów w roku. Śnieg dopisał i jak co roku przybył do naszego  przedszkola Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy, które  z radością przedstawiły. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo przyjemnej atmosferze  i przy wspólnej zabawie. Na koniec po zapewnieniach, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w przedszkolu, Mikołaj otworzył wielki wór z prezentami i obdarował  nimi wszystkie dzieci. Zdjęcia z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.
Zdjęcia ….

Dzień górnika

Corocznie górnicy obchodzą swoje święto mające kilkusetletnią tradycję, wytworzoną na tle trudnej i niebezpiecznej pracy. W te dni pojawili się u nas zaproszeni przedstawiciele tego trudnego i wspaniałego zawodu, jakim jest górnik. Dzieci zaprezentowały przygotowane programy artystyczne, które były formą podziękowania za trud pracy każdego górnika,. Górnicy w zamian opowiedzieli dzieciom o swojej profesji, zaprezentowali swoje galowe stroje a także odpowiedzieli na dociekliwe pytania przedszkolaków.
Wszystkim górnikom życzymy szczęścia i opieki Św. Barbary.
Zdjęcia ….

Portret Henryka Sienkiewicza

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości. Nasze przedszkole również uczciło pamięć tego Wielkiego Pisarza, przedszkolnym konkursem pt. „Portret Henryka Sienkiewicza”. Zadaniem każdej z grup było wykonanie portretu pisarza dowolną techniką plastyczną. Wszystkie prace były bardzo twórcze, każda z grup otrzymała pamiątkowy dyplom z wizerunkiem tego znakomitego pisarza.
Zdjęcia ….

Pierwsza pomoc

Dzięki Pani Aleksandrze Ślązok – Zajączkowskiej mamie Aleksandra z grupy „Biedronki” oraz Panom Krzysztofowi i Marcinowi pracującym w firmie NZOZ PAKTOR , 22 listopada w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia dla grup 5-6 latków z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadzili panowie Krzysztof i Marcin – ratownicy medyczni. Opowiedzieli przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek ratowników dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, oparzenia, utraty przytomności, zatrucia, złamania czy krwotoku. Przypomniały sobie numery alarmowe oraz w jaki sposób wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom , na którym uczyły się podstaw reanimacji. Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i prawidłowych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Zajęcia zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny a na koniec dzieci miały możliwość zapoznania się z wyposażeniem samochodu sanitarnego.
Zdjęcia ….

Przygody płynącej wody

Dzięki inicjatywie rudzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Młodzieżowego Domu Kultury po raz kolejny zorganizowano edukacyjny konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych, tym razem pod hasłem: „Przygody płynącej wody”. Impreza odbyła się pod patronatem Prezydent Miasta Ruda Śląska Pani Grażyny Dziedzic. 16 listopada w MDK w Rudzie Śląskiej odbył się finał konkursu, czyli uroczystość wręczenia nagród i wystawa prac konkursowych, uświetniona programem artystycznym w wykonaniu przedszkolaków prezentujących piosenki i scenki na temat wody. „ Promowanie prozdrowotnego trybu życia wpisuje się w nasze działania. Odbiorcami są najmłodsi mieszkańcy miasta, w których chcemy zaszczepić m.in. postawy związane z higieną osobistą. Te prace są potwierdzeniem, że świadomość wśród młodych na temat wody wzrasta” – zaznaczyła Teresa Golda, Powiatowy Inspektor Sanitarny. Organizatorzy postanowili nie dzielić nagród na miejsca. Wszystkie najlepsze prace wyróżniono w równym stopniu. W sumie nagrodzono 26 młodych artystów. Również nasze przedszkole zostało wyróżnione dzięki pracy plastycznej Pauliny B. z grupy „ Motylki”. Cieszymy się bardzo i gratulujemy!
Zdjęcia ….

Poznajemy zawody

Dzieci z grupy Skrzaty w dniu 15.11.2016r odwiedził Pan Tomasz Kuty, który pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich jako pielęgniarz – instrumentariusz. Zaprezentował dzieciom swój zawód, przynosząc różne akcesoria: ubiór w którym pracuje, maski, bandarze, klisze, gips. Pan Tomek wspólnie z dziećmi dokonywał zabiegów na maskotkach. Spotkanie z tatą Juliana, było dla dzieci wielkim przeżyciem. Serdecznie dziękujemy!
Zdjęcia ….

„Mój ulubiony bohater bajkowy”

Na przełomie października i listopada br. odbyła się III edycja między przedszkolnego konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater bajkowy” zorganizowanego w naszym przedszkolu . Ogrom nadesłanych prac ich różnorodność , sposób wykonania z wykorzystaniem różnorodnych materiałów sprawiły że , Jurry stanęło przed trudnym wyborem. Po bacznej obserwacji prac wyłoniono zwycięzców:
I MIEJSCE: Amelka Kot MP – 18
II MIEJSCE : Szymon Sznajder MP – 42
III MIEJSCE: Marysia Maksym MP – 31
WYRÓZNIENIA:
Magdalena Popiołek MP – 18
Wojciech Lacheta MP – 30
Amelka Niesporek MP – 31
Kinga Handzelek MP – 17
Łukasz Jasiński z Tatą

Zdjęcia ….

Skip to content