Z życia przedszkola 2019/2020

Konkurs plastyczny ODZYSKOMANIA

W lutym w naszym przedszkolu Pani Joanna Holeczek i Pani Monika Tyrka zorganizowały drugi konkurs plastyczny Odzyskomania, którego celem było rozwijanie postaw proekologiczych oraz twórcze wykorzystanie surowców wtórnych w pracach plastycznych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 21 lutego podczas którego dzieci zobaczyły bajkę edukacyjno – proekologiczną pt. „Czysto, ładnie i bez śmieci – rady Pana ŚMIETNIKA” oraz „Ekologiczny dom”. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą podczas przeprowadzonego quizu ekologicznego. Na zakończenie wszystkie dzieci złożyły przysięgę „Prawdziwego Ekologa”. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe. Jury postanowiło przyznać następujące miejsca oraz wyróżnienia:
Dzieci Starsze:
I miejsce Julia Hanslik
II miejsce Nikodem Hajda
III miejsce Alicja Siedlaczek
Wyróżnienia
Teresa Wąs
Alicja Kowolik
Zuzanna Szołtysik
Paulina Zielińska

Dzieci młodsze:
I miejsce Natalia Robełek
II miejsce Lena Sojka
III miejsce Maksymilian Prencel
Wyróżnienia
Szymon Sadowski
Lena Sówka
Zdjęcia ….

Konkurs Plastyczny „Świąteczne Inspiracje”

W miesiącu grudniu nauczycielki Monika Kominek, Katarzyna Muzykant i Agnieszka Herczakowska – Kołodziej po raz kolejny zorganizowały w naszym przedszkolu konkurs plastyczny, który skierowany był do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych uczęszczających do rudzkich przedszkoli i szkół. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie wykonać szopkę bożonarodzeniową. Na konkurs zgłoszonych zostało 14 prac. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło  29.01.2020r.

W skład komisji konkursowej weszły: Pani Beata Kulik – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 21 w Rudzie Śląskiej, Pani Wioletta Trzeciakowska – Pasek – nauczyciel
w Szkole Podstawowej nr 2 w Rudzie Śląskiej, Pani Dominika Kandzior – nauczyciel 
w Szkole Podstawowej nr 21 w Rudzie Śląskiej. Wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie, zachwycały kolorystyką, różnorodnością i pomysłowością. Komisja konkursowa oceniała pomysł, samodzielność wykonania pracy oraz estetykę. 

Lista nagrodzonych:

I miejsce: Zuzanna Cieślik – Miejskie Przedszkole nr 47  z Oddziałami Integracyjnymi

II miejsce:  Lena Weis – Miejskie Przedszkole nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi

III miejsce: Bartosz Swat – Miejskie Przedszkole nr 40

                    

Wyróżnienie otrzymali:

  • Kamil Ż., Szymon T. i Nicole R. – Miejski Przedszkole nr 12
    z Oddziałami Integracyjnymi
  • Denis C. – Oddziały Przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 12 im. Św. Łukasza
  • Alicja K., Jagoda F. i Borys S. – Miejskie Przedszkole nr 43
  • Oskar C., Nikola K. i Natalia K. – Miejskie Przedszkole nr 40
  • Franciszek M. – Miejskie Przedszkole Nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi

Warsztaty sensoplastyczne

28 listopada odbyły się warsztaty Sensoplastyka ® dla rodziców i dzieci w ramach Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej.
Dzieci i rodzice kolorowo się bawiły, legalnie brudziły i pod subtelna kontrolą robiły to, na co miały ochotę ich ręce, oczy, skora…:)
Warto czasem tak postawić granice, by zmieścić w nich maksimum swobody, zaufania i kreatywności.
Grażyna Kumnacka
Agnieszka Herczakowska – Kołodziej
Zdjęcia ….

Kryształowy Sopelek

W dniu 05.02.2020r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie Śląskiej odbył się VIII Zimowy Festiwal Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Kryształowy Sopelek”. Dzieci z grup integracyjnych Motylki i Misiaki oraz grupy specjalnej Żabki zaprezentowały taniec do muzyki Fryderyka Chopina „Tajemniczy las”. W przerwie między występami nasze przedszkolaki mogły zintegrować się z dziećmi z innych placówek. Za wspaniały występ nasi artyści otrzymali dyplomy, nagrody i statuetkę dla przedszkola. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „Zima lubi dzieci” i wykonali pamiątkowe zdjęcie. Naszym przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia ….

Dzielmy się radością !

W dniu 17.01.2020 r nauczycielki naszego przedszkola: Iwona Barszcz, Wioleta Myller, Katarzyna Skutnik, Edyta Suda po raz kolejny odwiedziły małych pacjentów przebywających w Miejskim Szpitalu w Rudzie Śląskiej (Bielszowice). Dzieci otrzymały drobne prezenty, a nauczycielki zapewniły świetną zabawę i mile spędzony czas. Ogromną radość z otrzymanych prezentów oraz naszej wizyty miały nie tylko dzieci i ich rodzice, ale również personel medyczny szpitala. Nauczycielki z rąk zastępcy ordynatora oddziału dziecięcego otrzymały podziękowania oraz zaproszenie do przeprowadzenia kolejnego spotkania na terenie szpitala.
Dziękujemy za ciepłe przyjęcie, a dzieciom życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia 9 stycznia 2020 odbyło się kolejne już spotkanie z „Filharmonią przedszkolaka”. Pan Mirek wraz z Panem Darkiem zaprezentowali dzieciom kolejny już instrument dęty drewniany – jakim jest KLARNET. Dzieci wysłuchały pięknego koncertu w połączeniu klarnetu i akordeonu, następnie dowiedziały się, iż klarnet składa się z 6 części : ustnika, stroika, baryłki, korpusu: górnego i dolnego oraz czary głosowej.
Dziękujemy za przepiękny występ, poświęcony czas i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie
Zdjęcia ….

Spotkanie literackie

Dnia 8 stycznia 2020 roku nasze przedszkole odwiedziła dziecięca pisarka Ilona Tront, autorka takich bajek jak: „Zakręcone dzieciaki”; „Przygody kotki Misi”. Spotkanie to było bardzo wyjątkowe i magiczne, a Pani Ilona opowiadała dzieciom przeróżne bajki. Każde dziecko uważnie słuchało i czekało na ciekawe zakończenie historyjek. W trakcie spotkania można było zadać pisarce pytania dotyczące jej pracy i tego skąd bierze inspiracje na kolejne zabawne opowiadania. Dziękujemy jeszcze raz i mamy nadzieję, że jeszcze nas Pani kiedyś odwiedzi !
Zdjęcia ….

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ FLAGĘ NIEMIEC”

W naszej placówce odbył się konkurs adresowany do wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkoli na teranie miasta Ruda Śląska. Głównym celem konkursu było bliższe poznanie Niemiec, a właściwie flagi naszego zachodniego sąsiada.
Nadesłane prace zostały wykonane bardzo różnymi technikami. Dzieci, rodzice oraz nauczyciele wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością. Wszystkich flag, które wzięły udział w konkursie było aż 60. Ze względu na tak ogromną ilość prac, jury miało naprawdę ciężkie zadanie. Pani dyrektor Jolanta Mitas, pani sekretarka Agnieszka Kramarczyk oraz pani intendentka Jagoda Wietrzykowska wyłoniły ostatecznie zwycięskie flagi.
II WYRÓŻNIENIE – Laura B. MP 47
I WYRÓŻNIENIE – Emil S. MP 31
III MIEJSCE – Lena S. MP 47
II MIEJSCE – Zuzanna B. MP 32
I MIEJSCE – Filip K. MP 47
Zwycięzcom zostały wręczone nagrody rzeczowe, natomiast każdy uczestnik otrzymał dyplom. Laureatom oraz wszystkim dzieciom SERDECZNIE GRATULUJEMY! Dziękujemy za zainteresowanie naszym konkursem i tak liczny udział. Zwycięskie prace można obejrzeć w holu przedszkola.
Zdjęcia ….

Wizyta Świętego Mikołaja

Dnia 6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj, który odwiedza wszystkie dzieci w każdym miejscu na całym świecie. Tego dnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do nas. Niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy odwiedził każdą grupę. Spotkanie z Mikołajem odbyło się w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Dzieci zaśpiewały specjalnie przygotowane piosenki, recytowały wierszyki oraz zapewnały, że były bardzo grzeczne. Mikołaj otworzył wielki wór z prezentami i obdarował nimi wszystkie dzieci.
Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
Zdjęcia ….

Spotkanie z górnikiem

Dnia 4 grudnia przedszkolaki obchodziły Dzień Górnika. Każda grupa zaprosiła z tej okazji zaprzyjaźnionego górnika do przedszkola, aby lepiej poznać ciężką i niebezpieczną pracę górnika. Dzieci zaprezentowały przygotowane programy artystyczne: piosenki, wierszyki oraz wręczyły drobne upominki, które były formą podziękowania za trud pracy każdego górnika. Górnicy w zamian opowiedzieli dzieciom o swojej profesji, zaprezentowali swoje galowe jak i robocze stroje, a także odpowiedzieli na dociekliwe pytania przedszkolaków.
Serdecznie dziękujemy za przybycie, zaangażowanie i poświęcony czas!
Zdjęcia ….

Sensoplastyka

28 listopada odbyły się warsztaty Sensoplastyka ® dla rodziców i dzieci w ramach  Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej.
Dzieci i rodzice kolorowo się bawiły, legalnie brudziły i pod subtelna kontrolą robiły to, na co miały ochotę ich ręce, oczy, skora…:)
Warto czasem tak postawić granice, by zmieścić w nich maksimum swobody, zaufania i kreatywności.
Grażyna Kumnacka
Agnieszka Herczakowska – Kołodziej
Zdjęcia ….

Dzień Pluszowego Misia

Dnia 26 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko tego dnia mogło przynieść do przedszkola swojego misia, troszeczkę się z nim pobawić i spędzić miło czas. Nie zabrakło świetnej zabawy przy wykonywaniu specjalnych zadań przy tablicy multimedialnej, a także spotkania z Panią Anetą Konefał, autorką projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, która opowiedziała dzieciom bajeczkę. Ten dzień na pewno zostanie w pamięci naszych przedszkolaków jeszcze bardzo długo
Zdjęcia ….

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W tym roku po raz drugi nasze przedszkole wzięło udział w akcji prowadzonej przez UNICEF pt.„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka”. Dnia 20 listopada obchodziliśmy 30 już rocznicę podpisania Konwencji o Prawach Dziecka, konwencji która dotyczy wszystkich dzieci niezależnie, gdzie mieszkają, jak wyglądają i skąd pochodzą. Tego dnia dzieci wysłuchały wiersza pt. „Jestem dzieckiem” aut. Moniki Czoik- Nowickiej w wykonaniu Wandy Anuszkiewicz . Wykonały niebieskie flagi z logo UNICEF , a także zadbały o to, by nie zabrakło w ich ubiorze koloru niebieskiego. Wspólnie wszystkie grupy obejrzały prezentację UNICEF o Prawach Dziecka prowadzoną przez p. Edytę Suda i wysłuchały piosenki pt. „Mam swoje prawa”, w wykonaniu grupy Delfinków. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, a także odciśniętych dłoni na grupowych pracach plastycznych, a wszystko po to, by godnie uczcić rocznicę Konwencji Praw Dziecka.
Zdjęcia ….

Konkurs plastyczno-literacki „Moja pierwsza książeczka”

W naszym przedszkolu już po raz szósty odbył się międzyprzedszkolny konkurs plastyczno – literacki „Moja pierwsza książeczka”. Konkurs był adresowany dla rodziców i dzieci z rudzkich przedszkoli. Nadesłane prace były oceniane przez Panią Beatkę – logopedę z naszego przedszkola oraz Panią Agnieszkę – psycholog, które stanęły przed trudnym wyborem. Po dokładnym obejrzeniu i przeczytaniu wszystkich książeczek, a było ich naprawdę dużo, bo aż 25, wyłoniono zwycięzców:
I m-ce „Latający list” – Lena Aleksa MP 25
II m-ce „Zagubiona zabawka” – Roksana Szarek MP 4
III m-ce „Leśne przygody” – Antonina Synowiec MP 34
Wyróżnienie: „Nieszczęśliwy kasztanek” – Klemczarek Lena MP 30, „Opowiadanie motylkowe” – Kornelia Witas MP 17.
Dziękujemy za zainteresowanie naszym konkursem. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, o terminie odbioru nagród poinformujemy telefonicznie poszczególne przedszkola.
Zdjęcia ….

„W krainie baśni – Dzień Postaci z Bajek”

W dniach 4 i 5 listopada przedszkolaków odwiedziły Baśniowe Postacie wraz z Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor zostały wykonane pamiątkowe fotografie grupowe. Następnie w każdej sali odbyły się baśniowe rozgrywki: układanie puzzli, rozwiązywanie zagadek literackich, przyporządkowanie ilustracji postaci do bajki, układanie historyjek obrazkowych itp. Kolejno Czerwony Kapturek zapraszał poszczególne grupy na oglądanie bajki na tablicy interaktywnej oraz na gry i zabawy interaktywne. Zwieńczeniem dnia było podziękowanie dzieciom za udział i wręczenie pamiątkowych dyplomów.
Zdjęcia ….

Pasowanie na starszaka 21-23.10.2019

Pasowanie na starszaka to bardzo ważny i uroczysty dzień zarówno dla rodziców jak i dla dzieci. Tego dnia przedszkolaki z grup Misiaki, Żabki, Sówki i Tygryski, przygotowały piękne występy artystyczne i zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz recytatorskie. Złożyły przysięgę oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Na zakończenie wykonały pamiątkowe zdjęcia oraz zaprosiły rodziców na słodki poczęstunek.
Zdjęcia ….

Konkurs korale Pani Jesieni

31 października został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejsze korale Pani Jesieni. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Komisja w składzie pani dyrektor Jolanta Mitas, wicedyrektor Grażyna Kumnacka, sekretarka Agnieszka i księgowa Monika Fedorowicz wyłoniły zwycięzców:
1 miejsce Teresa Wąs- Motylki
2 miejsce Piotr Malinowski – Sówki
3 miejsce Lena Sówka- Biedronki

Wyróżnienia
Radosław Góra – Pszczółki
Helena Będą – Zajączki
Lena Chmielnicka – Skrzaty

Wszystkim dzieciom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie !
Zdjęcia ….

Konkurs fotograficzny „Piękna Nasza Polska Cała”

Dnia 24 października odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie fotograficznym, który skierowany był do rodziców wraz z dziećmi. Celem konkursu było ukazanie na fotografii ciekawych miejsc, które można odwiedzić w okresie wakacyjnym” od morza, aż do Tatr”. Organizatorkami konkursu były: Ewelina Libront, Sabina Poloczek, Katarzyna Muzykant i Joanna Holeczek.
Jury w składzie:
• Pani Jolanta Mitas – dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi,
• Pani Grażyna Kumnacka wicedyrektor Miejskiego Przedszkola nr 47 z Oddziałami Integracyjnymi,
• Pan Paweł Toporowski – fotograf
• Krzysztof Kołodziej – fotograf
dokonało oceny i tym samym wyłoniło szczęśliwych zwycięzców:
I Miejsce – Kacper Wabnic – Pszczółki
II Miejsce: Adam Zmuda – Zajączki; Lena Sojka – Delfinki ; Jan Rydz – Jeżyki
III Miejsce: Lena Sówka – Biedronki; Nina Werno – Skrzaty ; Julia Hanslik – Sówki
Wyróżnieni: Alicja Siedlaczek – Sówki; Alicja Borkowiak – Biedronki ; Kinga Janas – Biedronki; Hanna Dewar – Zajączki; Krzysztof Głowacki – Zajączki ; Dawid Zatorski – Sówki.
Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy !
Zdjęcia ….

Spotkanie z Strażą Miejską

W dniu 8 października naszych przedszkolaków odwiedziła przedstawicielka Straży Miejskiej Pani Arleta Kosińska Wiesiołek. W spotkaniu wzięły udział wszystkie grupy wiekowe. Podczas pogadanki dzieci zapoznały się z pracą strażnika, oglądały elementy umundurowania, przymierzały czapki. Przedszkolaki miały okazję wykazać się wiedzą na temat znajomości bezpieczeństwa na drodze, funkcji sygnalizacji świetlnej oraz pasów. Funkcjonariuszka przypomniała również o zasadach dotyczących kontaktów z osobami nieznajomymi. Utrwalono także numery alarmowe. Dzieci otrzymały edukacyjne kolorowanki. Bardzo dziękujemy Pani Arlecie.
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia 11 października odbyło się kolejne już spotkanie z „Filharmonią przedszkolaka”. Pan Mirek wraz z Panią Sabinką zaprezentowali dzieciom drugi już instrument strunowy smyczkowy – wiolonczele. Dzieci wysłuchały pięknego koncertu w połączeniu wiolonczeli i akordeonu, następnie poznały budowę nowego instrumentu. Dziękujemy za przepiękny występ, poświęcony czas i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Zdjęcia ….

Dzień Chłopaka w przedszkolu

Dnia 30.09.2019 każda grupa przedszkolna świętowała Dzień Chłopaka. W tym dniu we wszystkich grupach dziewczynki wręczały drobne upominki chłopcom i składały im serdeczne życzenia. Nie zabrakło także wspólnej zabawy i pysznych słodkości.
We wszystkich grupach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
Zdjęcia ….

POLSKA MOJA OJCZYZNA – warsztaty patriotyczne

27 września przedszkolacy uczestniczyli w kolejnej edycji warsztatów patriotycznych „Polska- moja Ojczyzna” zorganizowanych i prowadzonych przez przedstawicieli agencji szkolno – przedszkolnej Lupus. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach – rozwiązywały zadania związane z Polską np. wskazywały flagę Polski, zaznaczały na mapie polski stolice dawną i obecną, a wszystko to na specjalnie przygotowanej tablicy edukacyjnej. Dzieciaki wymieniały symbole narodowe, uzupełniały brakujące słowa hymnu poprzez wspólne odśpiewanie. Na zakończenie spotkania wszyscy głośno wyrecytowali „Katechizm polskiego dziecka”. Następnie każdy przedszkolak mógł sobie zrobić zdjęcie w stroju powstańca.
Zdjęcia ….

Dzień Przedszkolaka

„Witajcie Drogie Przedszkolaki – w ten sposób dnia 19.09.2019r. bajkowe postacie przywitały dzieci z naszego przedszkola zapraszając je do świętowania Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Dzieci ubrane w kolorze swojego bajkowego przewodnika wykonywały zadania zlecane przez niego. Zadania te potwierdzały zdobyte umiejętności. Dzieci śpiewały i ilustrowały piosenki, tańczyły, odpowiadały na pytania, skakały przez kałuże, mieszały czekoladę, bawiły się z balonikami, wyklejały sylwetę balonika, ubierały obuwie na czas oraz naśladowały dorosłych. A cały czas towarzyszyła im radość, co potwierdzały śmiechy oraz okrzyki radości! Bajkowe postacie nagradzały dzieci pochwałami słownymi, pieczątkami, słodkim „małym co nieco” oraz medalami. Zwieńczeniem uroczystości było kolorowe spotkanie wszystkich grup, podczas którego Pani Dyrektor złożyła dzieciom życzenia, odśpiewaliśmy wspólnie Hymn Przedszkolaka, zaprezentowaliśmy swoje kolory oraz wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Ten wspaniały dzień będziemy długo wspominać, ponieważ bawiliśmy się cudownie, co na pewno uśmiechnięte buzie i ogniki w oczach Waszych dzieci potwierdziły, gdy Wam opowiadały o swoich przeżyciach 🙂

Agnieszka Palczewska, Hanna Pyka, Monika Tyrka”
Zdjęcia ….

Filharmonia przedszkolaka

Dnia 18 września odbyło się kolejne spotkanie z „Filharmonią przedszkolaka”. Tym razem Pan Mirek wraz z Panem Darkiem zaprezentowali dzieciom instrument strunowy smyczkowy – skrzypce. Dzieci wysłuchały pięknego koncertu i poznały budowę nowego instrumentu.
Bardzo dziękujemy za przepiękny występ i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Zdjęcia ….

Spotkanie z policjantem

Dnia 09.09.2019r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami policji Panią Anną Jochymczyk i Panem Piotrem Żukowskim z III Komisariatu Policji w Rudzie Śląskiej. Celem wizyty było przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz przybliżenie pracy policjanta. Nasze przedszkolaki poznały podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, utrwaliły numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Nasi goście przypomnieli także o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe gadżety w postaci zawieszek i bransoletek odblaskowych. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Zdjęcia ….

XIX Miejska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnością

Dnia 04.09.2018 roku na terenie basenu letniego w Nowym Bytomiu przy ulicy Ratowników 2 odbyła się XIX Miejska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnością. Celem imprezy było upowszechnienie sportu i podniesienie sprawności fizycznej. Nasze przedszkolaki brały udział w wielu zabawach i zawodach sportowych:
– biegu na 30 metrów,
– pchnięciu kulą,
– skoku w dal,
– łowieniu nagród wędką,
– rzutach do kosza,
– mini hokeju,
– rzutach obręczami do celu,
– rzutach piłką lekarską oraz w biegu z przeszkodami.
Ważnym gościem była Pani Prezydent Rudy Śląskiej, która wraz z Rudą Wiewiórką dopingowała wszystkich uczestników. W nagrodę za sportową rywalizację każdy zawodnik startujący w olimpiadzie otrzymał dyplom uczestnictwa, pamiątkowy medal i koszulkę.
Zdjęcia ….

„Przerwany marsz” – 80 – ta rocznica wybuchu II wojny światowej

Dnia 02.09.2019r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Panią Eleonorą Müller i Panią Dorotą Konieczną w ramach akcji „Przerwany marsz…”, która powstała z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP. Akcja polegała na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Zarówno Pani Eleonora, jak i Pani Dorota to „Polskie Dzieci Wojny”, które urodziły się przed zakończeniem II wojny światowej i tym samym są ostatnimi świadkami tamtych tragicznych dni. Obie Panie opowiedziały naszym przedszkolakom o życiu dzieci w okresie okupacji, która przerwała ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku. Nasze dzieci słuchały Pań z ogromnym zaciekawieniem. Na koniec nie zabrakło uścisków i pamiątkowego zdjęcia.
Zdjęcia ….

Skip to content