Z życia przedszkola 2023/2024

 

Czyste ręce mam o higienę dbam

W czwartek, 30 listopada w Kinie Patria w Rudzie Śląskiej z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk nasz wychowanek grupy Pszczółki Stanisław W. z rąk Prezydenta Rudy Śląskiej Pana Michała Pierończyka odebrał jako laureat zdobytą nagrodę w konkursie plastycznym”Czyste ręce mam o higienę dbam”zorganizowanym przez PWiK Ruda Śląska. Gratulujemy.
Zdjęcia ….

 

Przedszkole Patriotów

W dniu 27.11.2023 r. Pani Dyrektor Jolanta Mitas odebrała z rąk Śląskiego Kuratora Oświaty Pani Urszuli Bauer certyfikat nadający naszemu przedszkolu tytuł „Przedszkole Patriotów” za podejmowane działania w zakresie szerzenia idei patriotyzmu. Wraz z tytułem otrzymaliśmy ZIARNO NIEPODLEGŁOŚCI oraz BANDOLIERĘ dla naszego przedszkolnego pocztu flagowego.
Zdjęcia ….

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
Z tej okazji w dniu 25.11.2023 r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach „Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim „milutkim przyjacielem”. Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów.
Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać je swoim koleżankom i kolegom z grupy.
Zdjęcia ….

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w naszym przedszkolu odbył się 20 listopada w ramach akcji organizowanej przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. We wszystkich grupach zostały przeprowadzone zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych oraz odbyły się rozmowy i pogadanki na temat praw dzieci. Ponadto na tablicy multimedialnej została wyświetlona prezentacja, pt. „Prawa dziecka – Twoje prawa”. Młodsze dzieci kolorowały ilustracje z wybranymi przez siebie prawami. Starsze grupy wykonały prace plastyczne, pt. „Znam swoje prawa”. Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw oraz uczenie poszanowania praw innych.
Zdjęcia ….

21 listopada 2023 r.

21 listopada 2023 r. gościliśmy w naszym przedszkolu bardzo wyjątkowego gościa: Monikę Czoik – Nowicką – rudzką poetkę oraz autorkę wierszy i scenariuszy teatralnych dla dzieci. Dla przedszkolaków było to niezwykłe wydarzenie. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Książka moim przyjacielem”. Pani Monika w przystępny dla dzieci sposób przedstawiła swoją twórczość i opowiedziała o wierszach i scenariuszach, które tworzy z pasją, i które są dla niej inspiracją do tworzenia kolejnych utworów literackich. Przedszkolaki w skupieniu słuchały wszystkich wierszyków czytanych w wyjątkowy sposób przez zaproszonego gościa. Pani Dyrektor wspólnie z dziećmi i całym personelem przedszkola serdecznie podziękowała za wizytę, życząc owocnej twórczości i zapraszając na kolejne spotkania.
Zdjęcia ….

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Co roku 11 listopada oddajemy cześć Polakom, którzy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli naszą wolność. Już od najmłodszych lat, powinno się rozbudzać u dzieci zainteresowanie swoją Ojczyzną i kształtować poczucie dumy z przynależności do Narodu Polskiego. Dlatego też, nasze przedszkolaki bardzo uroczyście uczciły ten wyjątkowy dzień. Całe przedszkole wzięło udział w akcji „Szkoła do hymnu” polegającej na uroczystym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” o godzinie 11.11 w przeddzień uroczystości tj. 10.11.2023. Nie zabrakło też wspaniałych prac plastycznych, na których głównie królowały flagi oraz godło Polski. Tego dnia zdecydowanie królowały dwa kolory: biały i czerwony. Święto Odzyskania Niepodległości zdecydowanie było radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieje, że pozostanie w pamięci naszych „Małych Polaków”.
Zdjęcia ….

Lew Lucjan z FUNDACJI ING DZIECIOM

9.11.2023 Dzisiaj do wszystkich dzieci naszego przedszkola przybył Lew Lucjan z FUNDACJI ING DZIECIOM Pani wolontariuszka przeczytała fragment książki pt ” Lucjan lew, jakiego nie było. Celem spotkania było upowszechnianie biblioterapii z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanej literatury. Wszystkim dzieciom bardzo podobało się spotkanie. Sympatyczny Lew częstował dzieci cukierkami. Otrzymaliśmy też kilka książeczek o Lucjanie oraz kolorowanki. Dziękujemy naszym gościom za przybycie oraz zapraszamy ponownie
Zdjęcia ….

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Dnia 6 listopada 2023 w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przedszkolaki mogły przebrać się za ulubioną bajkową postać. W grupach rozwiązywano zagadki, rebusy oraz łamigłówki związane ze światem bajek. Nie zabrakło też zabaw ruchowych do muzyki z popularnych filmów animowanych. Radości było co niemiara!
Zdjęcia ….

Code Week

Od 10 do 25 października trwa Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Jest to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.
Nauka kodowania pomaga zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Wbrew popularnej opinii – programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale to przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi oraz umiejętności matematycznych.
Nasze przedszkole bierze udział w Code Week. Każda grupa wiekowa wykonała zadanie z kodowania o różnym stopniu trudności.
Za aktywny udział w Europejskim Tygodniu Kodowania nasze przedszkole uhonorowane zostało specjalnym certyfikatem.
Dzieci wzięły udział w różnego rodzaju aktywnościach m.in. wykonały CodeWeek’ową wieżę, poznały europejskie kraje, odszukały prawidłową drogę w labiryncie, zatańczyły wspólny taniec zakodowany symbolami i rozszyfrowały zakodowane emocje, a to wszystko pod hasłem „Uczymy Dzieci Programować”.
Zdjęcia ….

250-LECIE KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

W tym roku minęło 250 lat od kiedy powołano do życia Komisję Edukacji Narodowej. Pierwszą na ziemiach polskich i w Europie centralnej, świecką władzę oświatową. Okrągły jubileusz stał się doskonałą okazją do krótkiego przypomnienia historii, zasług i dorobku tej instytucji.
13 października w naszym przedszkolu, odbył się uroczysty apel. Zanim przypomniano zasługi KEN, do zebranych zwróciła się pani Dyrektor, dziękując pedagogom i wszystkim pracownikom przedszkola, za ich twórczy wysiłek i trwałe uczestnictwo w dziele kształtowania szlachetnych serc i światłych umysłów wychowanków. Korzystając z okazji, wręczyła wyróżniającym się nauczycielom Nagrody Dyrektora Przedszkola. Ponadto w ciepłych słowach podziękowała nauczycielom za trud ich pracy, akcentując wyjątkowość tego święta.
Wreszcie, głos oddano przedszkolakom, którzy głośno zaśpiewali Hymn Przedszkolaka „Przedszkole – drugi dom”. Radość, uśmiech i satysfakcja towarzyszyły dzieciom w tej ważnej chwili.
Na koniec Dyrekcja wręczyła przedszkolakom słodkie upominki.
Zdjęcia ….

Pasowanie na starszaka

„Wszyscy pięknie dziś ubrani, uśmiechnięci, uczesani.
Dzień ten w sercach nam zostanie, bo dziś będzie pasowanie.”
W dniach 16-18 października 2023 w grupach „Sówki”, „Zajączki”, „Misiaki”, „Motylki” i „Żabki” odbyła się uroczystość
„Pasowania na Starszaka”.
W tak ważnym dniu – aby być świadkami niezwykłego wydarzenia –
do przedszkola przybyli zaproszeni rodzice.
Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne, a trzeba przyznać że mimo ogromnej tremy poradziły sobie wspaniale.
Po gromkich brawach przystąpiliśmy do uroczystości ślubowania.
Tekst ślubowania uroczyście odczytała Pani dyrektor Jolanta Mitas, a dzieci z powagą ślubowały:
„Być dobrym i dzielnym przedszkolakiem,
dbać o dobre imię swojej grupy i przedszkola,
swym zachowaniem sprawiać radość swoim rodzicom i wychowawcom”
Następnie Pani dyrektor pasowała przedszkolaków za pomocą
„magicznego ołówka” na starszaków i rozdała dzieciom pamiątkowe
dyplomy oraz słodkie upominki.
Na zakończenie wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany
przez rodziców. Uśmiech i radość na twarzach Starszaków świadczyły o tym, że impreza była udana, a goście nie kryli zadowolenia z występu dzieci.
Szczególne podziękowania należą się wychowawcom grup
za zaangażowanie w organizację uroczystości oraz
za ogromny wkład w przebieg części artystycznej.
Zdjęcia ….

4.10.2023 „Sprzątamy dla Polski”

Tradycyjnie jak co roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Akcji Sprzątamy dla Polski, której celem jest promowanie od najmłodszych lat zasad dbania o środowisko.
Dzieci z chęcią włączyły się do akcji, by posprzątać Naszą Ziemię. Przedszkolaki otrzymały rękawiczki i worki naśmieci. Akcja odbyła się w formie zabawy. Dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę i chronić ją, by móc korzystać z jej uroków. Coroczna Akcja Sprzątania dla Polski jest świetną okazją, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie.
Zdjęcia ….

27.09.2023 Spotkanie z policjantami

Dnia 27.09.2023 r. Nasze przedszkole odwiedzili policjanci z Komisariatu Policji nr 3 w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach. Pani Dyrektor serdecznie przywitała zaproszonych gości i zaprosiła ich na spotkania z dziećmi w różnych grupach wiekowych.
Mł. asp. Anna Jochymczyk przypomniała przedszkolakom zasady bezpieczeństwa na drodze, w domu i poza przedszkolem. Dzieci z uwagą wysłuchały cennych wiadomości i ciekawostek oraz były zainteresowane zarówno strojem policjantki, jak i specyfiką jej pracy. Niespodzianką było spotkanie z Wiewiórą Ruda – maskotką policyjną, do której dzieci mogły się przytulić, przybić „piatkę” i wykonać pamiątkowe zdjęcia.
Zdjęcia ….

20 września DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że 20 września zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA”

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci, i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

20.09.2023 w środę kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Święto Przedszkolaka”. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Przedszkolacy zostały zaproszone do wspólnej zabawy oraz udziału w konkursach i tańców przy ulubionych przebojach muzycznych. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Dyrekcja oraz personel przedszkola złożyli wszystkim maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil.
„Niech Wasze marzenia się spełniają!” – wykrzyknięto hasło podczas wypuszczenia z rąk balonów wypełnionych helem do nieba.
Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Zdjęcia ….

Skip to content