Przedszkole patriotów

PAŹDZIENRIK

KONKURS FOTOGRAFICZNO-PLASTYCZNY „DZIĘKUJEMY WAM ZA WOLNĄ POLSKĘ!”
W październiku został ogłoszony w całym przedszkolu konkurs fotograficzno- plastyczny dla wszystkich dzieci z naszej placówki. Temat konkursu „Dziękujemy Wam za wolną Polskę!” krył w sobie interpretację dzieci dotyczącą patriotyzmu, który może być widoczny w działaniach nawet już najmłodszych dzieci. Przyjmowane były fotografie pomników i miejsc pamięci wykonane wspólnie z Rodzicami oraz prace plastyczne za zadany temat. Wśród zgromadzonych prac komisja wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce: Michalina z grupy SWÓKI
II miejsce: Aureliusz z grupy SÓWKI i Alicja z grupy TYGRYSKI
III miejsce: Łucja z grupy SÓWKI
Wyróżnienie: Wojciech z grupy ZAJĄCZKI
Gratulujemy!!!

 

 
 

WRZESIEŃ

STWORZENIE GAZETKI INFORMACYJNEJ DLA RODZICÓW

Wykorzystując literaturę wypożyczoną podczas wizyty w bibliotece dzieci wspólnie z nauczycielami stworzyły gazetkę informacyjną dla Rodziców ustawioną na korytarzu w szatni- miejscu dostępnym dla wszystkich. Na gazetce znalazły się ciekawostki dotyczące powstań, ciekawa literatura wyszukana do tego tematu oraz historyjka obrazkowa pewnego wydarzenia mającego miejsce podczas powstania. Rodzice mieli również okazję zapoznać się z fotorelacją wykonaną podczas naszych wizyt na pomniku ku czci bohaterów Powstań Śląskich.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE „POWSTANIA ŚLĄSKIE” ZAKOŃCZONE KONKURSEM WIEDZY

Po powrocie do przedszkola po wakacjach wróciliśmy się do naszego projektu „Przedszkole Patriotów”. Dzielne starszaki z grupy Sówki oraz Zajączki wzięły udział w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach edukacyjnych dotyczących Powstań Śląskich. Po wspólnym ustaleniu znaczenia słowa PATRIOTYZM przeanalizowali wspólnie z nauczycielkami gazetkę informacyjną przygotowaną dla Rodziców. Następnie zdobywały informacje przekazywane przez prowadzące oraz oglądając film edukacyjny dotyczący Powstań Śląskich na tablicy multimedialnej. Miały również okazję wysłuchać hymnu powstańców. Po zajęciach rozpoczął się konkurs wiedzy pomiędzy grupami starszaków. Dzieci były bardzo zaangażowane w udzielanie odpowiedzi. Ich skupienie na zajęciach i chęć zdobywania wiedzy widoczne były w wyniku konkursu- obie grupy zdobyły tyle samo punktów.

 

SIEPRIEŃ
RODZINNE ODWIEDZINY

W miesiącu sierpniu nasze przedszkole były zamknięte. Nauczycielki przed zakończeniem wakacyjnego dyżuru zachęcały dzieci, by w wolnej chwili lub podczas spaceru zaprosili rodziców, dziadków lub opiekunów do odwiedzenia naszego pomnika i opowiedzenia dlaczego podjęliśmy się opieki nad nim. Wysłaliśmy również propozycję literatury dla dzieci do czytania podczas wakacji.

LIPIEC
SPRZĄTANIE POMNIKA

Mimo, że lipiec jest miesiącem wakacyjnym przedszkolaki nie tylko odpoczywały. Dzieci, które uczęszczały na dyżur wakacyjny do naszego przedszkola z chęcią wybrały się w pewien słoneczny lipcowy dzień na nasz pomnik ku czci bohaterów Powstań Śląskich. Wspólnie uprzątnęliśmy jego teren z liści oraz śmieci, aby pięknie prezentował się w wakacyjnym słońcu.

 

CZERWIEC

WIZYTA W BIBLIOTECE

W ramach projektu „Przedszkole Patriotów” wybraliśmy się do biblioteki znajdującej się w sąsiedztwie naszego pomnika, którym się opiekujemy- do Centrum Inicjatyw Społecznych Stara Bykowina Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy 11 listopada. Pani bibliotekarka zapoznała nas z zasadami działania biblioteki i przygotowała na naszą prośbę książki dotyczące Powstań Śląskich. Wypożyczyliśmy je do przedszkola i planujemy wykorzystać zawarte w nich informacje do kolejnego zadania akcji.

WYCIECZKA BIEDRONEK DO „IZBY STARKI” W CHUDOWIE

Grupa Biedronek wybrała się na wycieczkę pod zamek w Chudowie. Chcąc kontynuować działania naszego projektu postanowiła zwiedzić dostępną tam „Izbę od Starki”, w której znajdują się różne eksponaty pochodzące z rejonu górnego śląska. Dzieci mogły zobaczyć przedmioty codziennego użytku, zabawki, meble, instrumenty i wiele, wiele innych. Niezwykłe opowieści Pani Moniki Organiściok kustoszki tego miejsca przybliżyły dzieciom historię i kulturę naszego regionu.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 23

W środę 21.06 zostaliśmy zaproszeni na specjalnie dla nas przygotowane zajęcia edukacyjne do Szkoły Podstawowej nr 23 sąsiadującej z naszym pomnikiem Powstańców Śląskich. Uczniowie klasy VIII przedstawili Zajączkom i Biedronkom prezentacje multimedialną opowiadającą o losach powstańców śląskich bardzo bogatą w dostosowane do naszego wieku informacje oraz zdjęcia. Mogliśmy również wysłuchać hymn powstańców śląskich. Uczniowie przygotowali dla naszych przedszkolaków kolorowanki tematyczne. Dzięki tak przemyślanie przygotowanym zajęciom trudna dla nas tematyka została nam przybliżona. Dzieci były bardzo zaciekawione i chętnie uczestniczyły w proponowanych aktywnościach.

 

MAJ

ŚWIĘTA MAJOWE

Początek maja to zawsze w naszym przedszkolu okazja do przypomnienia sobie jak przedszkolaki mogą włączyć się w edukację patriotyczną. Z okazji święta 2 maja- Dnia Flagi oraz 3 maja- Święta Odzyskania Niepodległości w każdej grupie odbyły się zajęcia edukacyjne podczas których dzieci przypomniały sobie wiadomości dotyczące symboli narodowych oraz tego, czym jest postawa patriotyczna. Każda grupa z wielkim zaangażowaniem wykonała zadanie plastyczne jakim było wykonanie flagi Polski dowolną techniką i ozdobienie nimi korytarzy.

WYCIECZKA NA POMNIK POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH

W słoneczny poniedziałek grupa Biedronek oraz Zajączków wybrała się na wycieczkę na pobliski pomnik Powstańców Śląskich, którym to w ramach akcji Przedszkole Patriotów będą się opiekować. Przed wyjściem dzieci zostały zapoznane z tematyką powstań śląskich w formie opowieści nauczyciela. Dzieci same wywnioskowały w jakim celu owy pomnik został zbudowany i dlaczego warto się nim opiekować. Podczas wizyty zostały zapalone znicze i zachowana minuta ciszy ku pamięci poległych powstańców. Pomnik w tym czasie został poddany renowacji. Dzieci nie mogą doczekać się kolejnej wizyty kiedy to będą mogły zobaczyć odnowioną tablicę pamiątkową.

KWIECIEŃ

TYDZIEŃ ŚLĄSKI

W tym roku we Tydniu Śląskim łod 17.04.2023 – 21.04.2023 łosprawiali my ło przoniu. Nasi specjalni goście dziennie opowiadali nom ło przoniu do fachu, kerym się zajmują na co dzień abo ło tym, co cierpią robić bez tydzień. Kożdy przyszoł do nos z inkszom historiom, a my mogli się nauczyć rozmaitych nowych słów. To był zaszczyt gościć ludzi co umiom przoć i radzom tym zarażać inkszych ludzi. Dzienkujemy i zaś czekomy na Hanysów i gości co poradzom godać abo richtig przajom Śląskowi i śląskiej godce.

W poniedziałek odwiedził nas proboszcz parafii pw. św. Barbary ks. Marcin Szkatuła, który opowiedział nam historię życia Jezusa i Jego rodziny. We wtorek nasze kubki smakowe były rozpieszczone przez kucharza Michała Kaczmarczyka, który pomógł nam upiec śląską pizzę. W środę mogliśmy poznać ciekawostki związane z hodowlą gołębi, o których opowiedział nam pan Zdzisław i pan Alojz – nasi zaprzyjaźnieni gołębiarze. Mogliśmy również wspólnie z Panem Marcinem Bubolc oraz jego córką Hanną wysłuchać śląskich utworów.W czwartek biorąc udział w grze terenowej poszerzyliśmy nasze słowniki o śląskie słówka. Piątek był zwieńczeniem tygodnia. Tego dnia przybyli w nasze skromne progi zacni goście: Naczelnik Oświaty Urzędu Miasta Ruda Śląska Aleksandra Piecko; śląski artysta, satyryki autor tekstów Grzegorz Poloczek; proboszcz parafii pw. św. Barbary Marcin Szkatuła; zastępca dyrektora ośrodka adaptacyjnego w Rudzie Śląskiej Joanna Rojewska oraz rodzice naszych wychowanków, którzy wsparli nas w czasie trwania całego przedsięwzięcia.

Każdy z zaproszonych gości opowiadając historie o swojej pasji podkreślał przynależność do korzeni śląskich i miłość do Ojczyzny. Tydzień Śląski był kolejnym ważnym przedsięwzięciem, który kształtuje u naszych podopiecznych postawy patriotyczne.

MARZEC

SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI

Nasze kolejne działania podjęte w ramach akcji Przedszkole Patriotów było związane z wizytą zaproszonych gości- byłych oraz aktywnie pracujących żołnierzy. Pierwszy z nich Pan Mirosław Piętka to były żołnierz wojsk kolejowo – lądowych, który został zaproszony do grupy Pszczółki. Pan wojskowy w bardzo ciekawy sposób opowiedział naszym podopiecznym, na czym polegała jego praca, czym zajmują się żołnierze oraz jak trudna i ważna jest ich służba dla Ojczyzny. Dzieci dowiedziały się również, że żołnierze nie tylko bronią kraju ale też pomagają w trudnych sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Pan Mirosław zaprezentował również różne elementy umundurowania oraz zawartość plecaka żołnierskiego. Przedszkolaki miały okazję przymierzenia hełmu, kamizelki taktycznej do noszenia różnych przedmiotów, paska wojskowego. Rozmawiały również o samolotach, pojazdach niezbędnych na poligonie i innych sytuacjach. Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały naszego gościa, który o niezwykłych rzeczach mówił z ogromną pasją. Słuchając ciekawych historii można było wywnioskować, że nasz gość był bardzo oddany służbie, którą pełnił. Swoją postawą uzmysłowił dzieciom jak piękne jest poświęcenie i starania względem Ojczyzny.

Równie ciekawie wyglądała wizyta Pana Michała Staszowskiego- żołnierza w jednostce wojskowej w Gliwicach. Tata chłopców z grupy Delfinki jest aktywnie pracującym żołnierzem, więc dzieci miały okazję wysłuchać bardzo ciekawych historii związanych z wojskiem działającym współcześnie. Nasz gość przybył w pełnym umundurowaniu i swoimi ciekawostkami zachęcił dzieci do aktywnego patriotyzmu na co dzień według własnych możliwości.

LUTY

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 i 22 styczeń to bardzo ważne daty w przedszkolnym kalendarzu. W okolicach tych dni odbywa się u nas niezwykle istotna i wzruszająca uroczystość: Dzień Babci i Dziadka. W tym roku z racji przypadających na te dni ferii została ona przeniesiona na miesiąc luty. Przez cały tydzień w nasze progi zapraszani byli zacni goście, którym dzieci prezentowały przygotowane specjalnie na tę okazję występy artystyczne. Z racji uczestniczenia w akcji Przedszkole Patriotów chcieliśmy w szczególny sposób podziękować osobom, które przyczyniły się do walki za nasz kraj. Nasi podopieczni wyrazili to poprzez starania w przygotowania i pełne zaangażowanie w występy dla swoich bliskich. Uroczystości poprzedzały rozmowy z dziećmi na temat wdzięczności, którą należy okazywać osobom starszym oraz sposobów pomocy mniej sprawnym członkom rodzin. Chętni seniorzy zostali zaproszeni do opowiedzenia historii swoich bądź swoich przodków, a związanych z walką o niepodległość naszego kraju.

babcia i dziadek 1

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE W DOMU SENIORA

Dzieci z grupy PSZCZÓŁKI postanowiły w specjalny sposób zadbać o pensjonariuszy Domu Seniora w Rudzie Śląskiej. Jak sami mówili po powrocie: „Trudno ubrać w słowa wrażenia z tego dnia!”. Dzieci odświętnie ubrane i podekscytowane przyszły do przedszkola. Zaraz po śniadaniu wyruszyły w drogę. Na miejscu wszyscy już na nich czekali. Szczególnie dziadziuś Józef który towarzyszył dzieciakom już od drzwi. Nasze dzieci podczas występu nie czuły w ogóle tremy, tak pięknie występowały, że można by było jeszcze nie jedną placówkę odwiedzić. Uśmiech Dziadziusiów połączony ze łzami to emocje, które towarzyszyły zarówno dzieciom jak i Paniom podczas pobytu i występu. Nasze przedszkolaki zapamiętają ten dzień na bardzo długo! Na zakończenie Dzieci każdej Babci i Dziadziusiowi wręczyły kartki z życzeniami które wcześniej zrobiły wraz z Rodzicami. Podopieczni Pensjonatu nie spodziewali się takiego prezentu. Panie zapoznały pensjonariuszy z akcją, do której przystąpiliśmy i podkreśliły, że w ten sposób dzieci chcą uczcić wkład seniorów w naszą niepodległą Ojczyznę.

senior 1

HERBATKA DLA SENIORA

Chcąc okazać szacunek i pamięć zasłużonym seniorom nasze przedszkole włączyło się do akcji „Herbatka dla seniora”, w której to dzieci wraz z rodzicami dzieliły się przyniesionymi herbatami. Zgromadzone niespodzianki zostały zawiezione dla podopiecznych Dziennego domu „Senior-Wigor” w Rudzie Śląskiej. W ten sposób chcieliśmy umilić im dzień, a także docenić ich ogromną rolę w społeczeństwie, pamiętając o tym, że to właśnie osoby starsze swoją życiową mądrością wychowują młodsze pokolenie.

kinznvor

Skip to content